jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۹۵۵۶۶ ۲۳ فروردين ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

در محاورات روزمره بارها شنیده‌ایم که «این حرف از صد تا چوب بدتر بود» یا مثلا «منو بزن این حرفو نزن» مدت‌ها بعد از استفاده این جمله توسط مردم، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که این جمله تعارف یا مبالغه نیست بلکه پایه علمی دارد. مهر گزارش کرده که دانشمندان با مطالعات جدید روی عملکرد مغز به این نتیجه رسیده‌اند که واژه‌ها نیز می‌توانند به‌اندازه کتک خوردن درد داشته باشد‌ و سرخوردگی عاطفی می‌تواند منجر به ایجاد درد فیزیکی بشود.

مثلا این دانشمندان از تعدادی شکست خورده عشقی خواسته‌اند تا فرد مورد علاقه خود را به یاد بیاورند تا در همان زمان تغییرات مغز این افراد را بررسی کنند و در کمال تعجب دیده‌اند قسمت مربوط به درد‌های فیزیکی مغز در حال چشمک زدن است (البته نه به این پرنوری.) اما نتیجه اخلاقی این تحقیقات چیزی است که سال‌ها در میان عوام‌الناس پذیرفته شده و براساس آن زبان بعضی‌ها را از نیش مار و حرف بعضی‌ها را از مشت و لگد و کف گرگی بدتر می‌دانند. پس با این کشف تازه و ثابت شدن پشتوانه‌های علمی بهتر است مواظب حرف‌هایی که می‌زنیم و البته حرف‌هایی که می‌شنویم باشیم و به هوش باشیم که با حرف‌هایمان پای چشم کسی را کبود نکنیم و صدالبته از تاثیرات شکست عشقی هم چشمپوشی نکنید که احتمالا معادل کتک خوردن با کمربند و اجسام سخت است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر