jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۲۷۱۹   ۱۰ بهمن ۱۳۸۹  |  ۰۸:۲۳

طی سال‌های طولانی عادت کرده‌ایم تحت تاثیر عنصر زمان، تصمیم‌های عجولانه‌ای در فوتبالمان بگیریم بدون آن که بررسی و کنکاشی روی آن موضوع صورت گرفته باشد؛ موضوع کنونی یعنی تعیین سرمربی تیم ملی هم از همین نمونه‌هاست.

ناگفته پیداست که فردی را برای دیدار با روسیه روی نیمکت تیم ملی خواهیم نشاند تا تنها ببینیم چه پیش می‌آید غافل از آن که اینگونه حرکات، تنها ما را به چالش‌های عمیق‌تری می‌کشاند و اگر در مورد نیروهای خودی یا افرادی که از خارج کشور به خدمت می‌گیریم، جمع‌بندی کاملی صورت نگیرد هیچ پیشرفتی را شاهد نخواهیم بود.

در روزهای اخیر عنوان شده است به دنبال استخدام یک مربی خارجی هستیم تا با سپردن هدایت همه تیم‌های ملی اعم از بزرگسالان، امید، جوانان و نوجوانان، مکتب واحدی را در فوتبال خود دنبال کنیم حالا این که فوتبال ملی ما با کدامیک از مکاتب شناخته شده فوتبال دنیا همخوانی و تطبیق دارد و باید از کدام مکتب فوتبالی، مربی خود را انتخاب کنیم پرسشی است که پاسخ دقیقی به آن داده نشده است.

واقعیت این است که اگر فوتبال کشور خود را ردیابی کنیم به مکتبی التقاطی برخورد می‌کنیم که تنها منحصر به خودمان است؛ مکتبی که آموزه‌هایی از مکاتب مختلف اعم از آمریکای لاتین، اروپای شرقی، اروپای غربی و حتی کشورهای عربی را در خود اندوخته است و در عین برخورداری از این زمینه‌ها، ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود را نیز دارد.

در حقیقت ما می‌توانیم گروهی کارشناس را دور هم جمع و یک مدل خاص با پتانسیل و ظرفیت ویژه خود طراحی کنیم و نام آن را با سرفصل‌های آموزشی تعریف شده به کل کشور اشاعه دهیم. هر چند نظام هماهنگ آموزش در این زمینه کار راحتی نیست ولی مطمئنا کار کاملا ممکنی است و بالاخره باید از جایی شروع شود.

کپی‌برداری از یکی از مکاتبی که همه قابلیت‌های آن را نداریم و در عین حال چشم‌پوشی از قابلیت‌های ویژه خودی فایده چندانی برای ما ندارد. فراموش نکنیم در 50 سال گذشته انواع مربی‌ها را از تمام دنیا و مکاتب مختلف اعم از آلمان، فرانسه،‌ پرتغال، هلند، بریتانیا، برزیل، روسیه، کرواسی، ایتالیا، آرژانتین و... به ایران آورده‌ایم؛ مربیانی که هر یک سعی کرده‌اند ایده‌های خود را بدون در نظر گرفتن توانایی‌ها و پتانسیل ایرانی، عملیاتی کنند.

و در نهایت به جایی رسیده‌ایم که اکنون قرار داریم و در حسرت گذشته‌ها به سر می‌بریم.

مجید جلالی 
کارشناس فوتبال

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر