jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۷۲۰۱۱   ۱۶ آذر ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

فروشگاه‌های لوازم خانگی، از آن فروشگاهی هستند که تغییر و تحولاتشان جالب است. اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران تاسیس سال 1343 است. حالا اگر لوازم موجود در فروشگاه‌ها لوازم خانگی این سال‌ها را با آن سال‌ها مقایسه کنید، برایتان جالب‌تر هم می‌شود. مثلا در فروشگاه‌های لوازم خانگی آن سال‌ها لوکس‌ترین وسیله‌های موجود شامل رادیو و تلویزیون می‌شد. اتوی زغالی، چراغ‌هایی که برای روشنایی یا گرما و پخت و پز استفاده می‌شدند مثل چراغ زنبوری، چراغ علاءالدین اصلی‌ترین این وسایل بودند.

مثلا فرض کنید، خانواده‌ای در آن سال‌ها که چراغ نفتی شاید تنها وسیله برای پخت و پز محسوب می‌شد، با کلی ذوق و شوق یک چراغ نفتی می‌خرید و کلی هم جلوی در و همسایه پز می‌داد که چنین وسیله پیشرفته‌ای دارد.

مادر خانواده هم از صبح زود، چراغش را پر نفت می‌کرد و مثلا خورشت قورمه سبزی بار می‌گذاشت و خلاصه، بعد از چندین ساعت همه اعضای خانواده دور سفره کنار هم می‌نشستند و قرومه سبزی را کنار مخلفات میل می‌کردند و چقدر خوشحال بودند که از دوده زغال و بساط آتش راه انداختن برای پخت و پز راحت شده‌اند.

تلویزیون خانه ما، شامل کمد بزرگی می‌شد و در و قفلی داشت و تا مدت‌ها فقط به یمن قدم مهمان رونمایی می‌شد. همین که یکی دو ساعت از تلویزیون نگاه کردن ما می‌گذشت، پدرم دستش را پشت تلویزیون می‌گذاشت و فریادش بلند می‌شد که پشتش داغ شده و الان است که بسوزد. برعکس روزگار ما که حالا هرچند وقت یک بار باید منتظر ورود وسیله‌ای جدید باشیم که می‌خواهد، آسایش و وسایل راحتی زندگی ما را بیشتر کند.

اتوی بخار، اجاق گاز چند شعله و با امکانات مختلف، کولر گازی، بخارشور، دستگاه دی‌وی‌دی و... حتی برای پدران و مادران آن سال‌ها قابل تصور و قبول هم نبود چه برسد به این که از آنها استفاده کنند. خیلی هم راه دور نرویم، همین‌20 ـ‌ 15 سال پیش که دستگاه‌های ویدئویی تنها وسیله دیدن فیلم‌ها بودند، هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که زمانی یک حلقه نازک سی‌دی یا دی‌وی‌دی با بهترین کیفیت دنیای دیگری را به چشممان باز کند.

حالا این وسایل خانگی به شکل‌ها، قیمت‌ها و برند‌های مختلف در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود و هیچ کس یادی از آن لوازم خانگی قدیمی هم نمی‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر