jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۷۲۰۱۱   ۱۶ آذر ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

فروشگاه‌های لوازم خانگی، از آن فروشگاهی هستند که تغییر و تحولاتشان جالب است. اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران تاسیس سال 1343 است. حالا اگر لوازم موجود در فروشگاه‌ها لوازم خانگی این سال‌ها را با آن سال‌ها مقایسه کنید، برایتان جالب‌تر هم می‌شود. مثلا در فروشگاه‌های لوازم خانگی آن سال‌ها لوکس‌ترین وسیله‌های موجود شامل رادیو و تلویزیون می‌شد. اتوی زغالی، چراغ‌هایی که برای روشنایی یا گرما و پخت و پز استفاده می‌شدند مثل چراغ زنبوری، چراغ علاءالدین اصلی‌ترین این وسایل بودند.

مثلا فرض کنید، خانواده‌ای در آن سال‌ها که چراغ نفتی شاید تنها وسیله برای پخت و پز محسوب می‌شد، با کلی ذوق و شوق یک چراغ نفتی می‌خرید و کلی هم جلوی در و همسایه پز می‌داد که چنین وسیله پیشرفته‌ای دارد.

مادر خانواده هم از صبح زود، چراغش را پر نفت می‌کرد و مثلا خورشت قورمه سبزی بار می‌گذاشت و خلاصه، بعد از چندین ساعت همه اعضای خانواده دور سفره کنار هم می‌نشستند و قرومه سبزی را کنار مخلفات میل می‌کردند و چقدر خوشحال بودند که از دوده زغال و بساط آتش راه انداختن برای پخت و پز راحت شده‌اند.

تلویزیون خانه ما، شامل کمد بزرگی می‌شد و در و قفلی داشت و تا مدت‌ها فقط به یمن قدم مهمان رونمایی می‌شد. همین که یکی دو ساعت از تلویزیون نگاه کردن ما می‌گذشت، پدرم دستش را پشت تلویزیون می‌گذاشت و فریادش بلند می‌شد که پشتش داغ شده و الان است که بسوزد. برعکس روزگار ما که حالا هرچند وقت یک بار باید منتظر ورود وسیله‌ای جدید باشیم که می‌خواهد، آسایش و وسایل راحتی زندگی ما را بیشتر کند.

اتوی بخار، اجاق گاز چند شعله و با امکانات مختلف، کولر گازی، بخارشور، دستگاه دی‌وی‌دی و... حتی برای پدران و مادران آن سال‌ها قابل تصور و قبول هم نبود چه برسد به این که از آنها استفاده کنند. خیلی هم راه دور نرویم، همین‌20 ـ‌ 15 سال پیش که دستگاه‌های ویدئویی تنها وسیله دیدن فیلم‌ها بودند، هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که زمانی یک حلقه نازک سی‌دی یا دی‌وی‌دی با بهترین کیفیت دنیای دیگری را به چشممان باز کند.

حالا این وسایل خانگی به شکل‌ها، قیمت‌ها و برند‌های مختلف در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود و هیچ کس یادی از آن لوازم خانگی قدیمی هم نمی‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر