jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۴۲۸۴ ۲۳ خرداد ۱۳۸۹  |  ۰۰:۲۳

از دور از نزدیک

جمجمه بودا کشف شد

جمجمه‌ای که گفته می‌شود متعلق به بنیانگذار مکتب بودا است به دست کاهنان و باستان‌شناسان چینی کشف شد. باستان‌شناسان و کاهنان چینی در معبدی واقع در شرق این کشور موفق به کشف استخوان‌هایی شدند که به اعتقاد آنها متعلق به جمجمه ساکیامونی (Sakyamuni)،‌ بنیانگذار مکتب بودا بوده است. چوان ین، رئیس سازمان بودای چین گفت:‌ این بقایا که متعلق به استخوان‌های قسمت آهیانه جمجمه است، درون جعبه‌ای کوچک و طلایی که درون جعبه‌ای نقره‌ای قرار داشته توسط تیمی از باستان‌شناسان کشف شده است. وی هیچ‌گونه توضیحات دیگری درخصوص این یافته که مدت‌ها در معبد کیژیا در شهر نانجینگ، مرکز استان جینگجسو،‌ زیارت می‌شده ارائه نکرد./ فارس

بازیکنان برزیل تو قوطی!

بازیکنان حاضر در جام جهانی 2010، لباس‌های ورزشی را می‌پوشند که از بازیافت 13 میلیون قوطی پلاستیک تولید شده‌اند.

این لباس‌های ورزشی دوستدار محیط‌زیست را بازیکنانی چون کریستیانو رونالدو و جی سونگ پارک در رقابت‌های جام جهانی آفریقای جنوبی به تن می‌کنند.

این لباس‌ها که صددرصد از پلی‌استر هستند، از بازیافت 13 میلیون قوطی پلاستیک معادل 254 هزار کیلوگرم تولید شده‌اند. گفته می‌شود این لباس‌ها دوستدارترین و فناورانه‌ترین لباس‌هایی هستند که بازیکنان در تمام تاریخ این ورزش پرطرفدار پوشیده‌اند.

در حقیقت برای اولین بار، شرکت نایک برای برخی از تیم‌های ملی از قیبل برزیل، پرتغال، هلند و کره، این لباس‌های پلی‌استری بازیافتی را تولید کرده است.

این قوطی‌های پلاستیک از ژاپن و تایوان جمع‌آوری شده‌اند. در این فرآیند استفاده از مواد خام و انرژی 30 درصد کاهش می‌یابد.

در مجموع 9 تیم از این لباس‌ها استفاده می‌کنند. هر دست لباس از بازیافت 8 قوطی پلاستیکی تولید شده است.‌/‌ مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر