jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۷۹۸۸   ۲۶ اسفند ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

فوریت‌ پزشکی

تندرستی در نوروز

تعطیلات نوروزی بزودی آغاز می‌شود. فصل گشت‌وگذار و خوردن انواع و اقسام شیرینی و تنقلات و همزمان افزایش مسافرت‌های برون‌شهری و درون‌شهری با تعطیلی مطب پزشکان و کاهش سطح عملکردی بیمارستان‌ها در شکل ادغام بخش‌ها با هم و کاهش پرسنل بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی مصادف می‌شود. شیفت‌های پرسنل درمانی به‌منظور ایجاد زمان فراغت طولانی، فشرده می‌شود. با این حال بیمار شدن، فرضی غیرقابل‌پیش‌بینی است. نکاتی ساده و قابل اجرا می‌تواند تعطیلاتی سالم و بی‌خطر برایتان به همراه داشته باشد.

داروهای خود را فراموش نکرده و برای مدتی که در منزل نیستید با خود دارو ببرید. داروها را در شرایط مطلوب نگهداری کنید.

مدارک پزشکی شما بیشتر از خودتان حرف برای گفتن دارند؛ پس جایی را برای این مدارک درنظر بگیرید. دفترچه بیمه جزو مدارک شما بوده و جهت درمان از نظر اقتصادی به‌صرفه است. حتما دفترچه بیمه را با خود ببرید مگر این‌که تمایل دارید وجه زیادی از پس انداز سفر خود را برای درمان آزاد، خرج کنید!

‌‌برای بررسی دوره‌ای یا درمان بیماران مزمن خود زمانی بعد از تعطیلات را انتخاب کنید.

‌‌درصورت تمایل به توقف در شهر یا مکانی، از وضعیت بیمارستانی و بیماری‌های رایج آن منطقه مطلع شوید.

‌‌بسیاری از مواد خوراکی و سوغات شهرها می‌توانند برای بیماری شما مضر بوده یا با داروهای شما تداخل داشته باشد.

جوشانده‌ها و گیاهان دارویی را بدون اجازه پزشکتان مصرف نکنید؛ این مواد و داروها می‌توانند با داروهای شما تداخل داشته باشند.

‌‌دوست حکیمی می‌گفت: «در مصرف هر چیز حتی خوب، افراط نکنید.» خوردن زیاد از هر چیز حتی آب، که ضرر ندارد، می‌تواند آسیب رسان باشد؛ پس در خوردن آجیل، تنقلات و... زیاده روی نکنید.

‌‌آب موجود در مسیرهای بین راهی و پارک‌ها همیشه بهداشتی و قابل خوردن نیست. به علائم هشدار دقت کنید.

‌‌درصورت بروز اسهال تا مراجعه به پزشک، بهداشت شخصی را رعایت کنید. هرگز دارویی را برای کنترل اسهال خودسرانه مصرف نکنید. این‌کار نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند سلامتی شما را دو چندان به‌خطر بیندازد.

در صورت مواجهه با موردی اورژانسی، از اورژانس پیش بیمارستانی(115) کمک بگیرید.

‌‌قبل از شروع به حرکت کمربند ایمنی خود را بدرستی ببندید و حتی امکان قفل کودک را فعال نمایید.

کیسه هوایی خودرویتان را (درصورت وجود) فعال کنید. کودکان خود را روی صندلی سرنشین جلوی خودرویی که دارای امکانات کیسه هوا می‌باشد، ننشانید. از خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و مطالعه کردن در خودرویی که دارای کیسه هوایی است اجتناب کنید.

در صورت بروز حادثه، مصدومان را از محل خطر با رعایت نکات ایمنی دور کنید. هرگز خود را به‌خطر نیندازید. به یاد داشته باشید که در صورت بروز خطر یک نفر به تعداد مصدومان افزوده می‌شود.

‌‌در صورتی که مصدوم در محل خطرناکی نمی‌باشد، انتفال بیمار را به کادر ورزیده اورژانس 115 واگذار کنید. کمک به پرسنل 115 با اجازه و درخواست آنها امکان‌پذیر بوده و بسیار مفید است.

دکتر بهروز هاشمی / متخصص طب اورژانس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر