jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۷۹۸۸   ۲۶ اسفند ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

فوریت‌ پزشکی

تندرستی در نوروز

تعطیلات نوروزی بزودی آغاز می‌شود. فصل گشت‌وگذار و خوردن انواع و اقسام شیرینی و تنقلات و همزمان افزایش مسافرت‌های برون‌شهری و درون‌شهری با تعطیلی مطب پزشکان و کاهش سطح عملکردی بیمارستان‌ها در شکل ادغام بخش‌ها با هم و کاهش پرسنل بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی مصادف می‌شود. شیفت‌های پرسنل درمانی به‌منظور ایجاد زمان فراغت طولانی، فشرده می‌شود. با این حال بیمار شدن، فرضی غیرقابل‌پیش‌بینی است. نکاتی ساده و قابل اجرا می‌تواند تعطیلاتی سالم و بی‌خطر برایتان به همراه داشته باشد.

داروهای خود را فراموش نکرده و برای مدتی که در منزل نیستید با خود دارو ببرید. داروها را در شرایط مطلوب نگهداری کنید.

مدارک پزشکی شما بیشتر از خودتان حرف برای گفتن دارند؛ پس جایی را برای این مدارک درنظر بگیرید. دفترچه بیمه جزو مدارک شما بوده و جهت درمان از نظر اقتصادی به‌صرفه است. حتما دفترچه بیمه را با خود ببرید مگر این‌که تمایل دارید وجه زیادی از پس انداز سفر خود را برای درمان آزاد، خرج کنید!

‌‌برای بررسی دوره‌ای یا درمان بیماران مزمن خود زمانی بعد از تعطیلات را انتخاب کنید.

‌‌درصورت تمایل به توقف در شهر یا مکانی، از وضعیت بیمارستانی و بیماری‌های رایج آن منطقه مطلع شوید.

‌‌بسیاری از مواد خوراکی و سوغات شهرها می‌توانند برای بیماری شما مضر بوده یا با داروهای شما تداخل داشته باشد.

جوشانده‌ها و گیاهان دارویی را بدون اجازه پزشکتان مصرف نکنید؛ این مواد و داروها می‌توانند با داروهای شما تداخل داشته باشند.

‌‌دوست حکیمی می‌گفت: «در مصرف هر چیز حتی خوب، افراط نکنید.» خوردن زیاد از هر چیز حتی آب، که ضرر ندارد، می‌تواند آسیب رسان باشد؛ پس در خوردن آجیل، تنقلات و... زیاده روی نکنید.

‌‌آب موجود در مسیرهای بین راهی و پارک‌ها همیشه بهداشتی و قابل خوردن نیست. به علائم هشدار دقت کنید.

‌‌درصورت بروز اسهال تا مراجعه به پزشک، بهداشت شخصی را رعایت کنید. هرگز دارویی را برای کنترل اسهال خودسرانه مصرف نکنید. این‌کار نه تنها مفید نیست بلکه می‌تواند سلامتی شما را دو چندان به‌خطر بیندازد.

در صورت مواجهه با موردی اورژانسی، از اورژانس پیش بیمارستانی(115) کمک بگیرید.

‌‌قبل از شروع به حرکت کمربند ایمنی خود را بدرستی ببندید و حتی امکان قفل کودک را فعال نمایید.

کیسه هوایی خودرویتان را (درصورت وجود) فعال کنید. کودکان خود را روی صندلی سرنشین جلوی خودرویی که دارای امکانات کیسه هوا می‌باشد، ننشانید. از خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و مطالعه کردن در خودرویی که دارای کیسه هوایی است اجتناب کنید.

در صورت بروز حادثه، مصدومان را از محل خطر با رعایت نکات ایمنی دور کنید. هرگز خود را به‌خطر نیندازید. به یاد داشته باشید که در صورت بروز خطر یک نفر به تعداد مصدومان افزوده می‌شود.

‌‌در صورتی که مصدوم در محل خطرناکی نمی‌باشد، انتفال بیمار را به کادر ورزیده اورژانس 115 واگذار کنید. کمک به پرسنل 115 با اجازه و درخواست آنها امکان‌پذیر بوده و بسیار مفید است.

دکتر بهروز هاشمی / متخصص طب اورژانس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر