jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۲۱۹۶   ۲۷ بهمن ۱۳۸۸  |  ۰۹:۰۷

1- هرچند «جدا افتاده» تنها فیلم مارتین اسکورسیزی است که مجسمه اسکار را برایش به ارمغان آورد، اما بیشتر طرفداران اسکورسیزی می‌دانند که این فیلم بهترین اثر او نیست.

فیلم کلاسیک «راننده تاکسی» بعد از گذشت 36 سال از ساخت آن هنوز که هنوز است شناسنامه‌ای است برای آثار پرتعداد کارگردانش. فیلمی که گاهی روزنامه‌ها و رسانه‌ها از آن به جای نام کارگردانش استفاده می‌کنند. یعنی به جای نام بردن از اسکورسیزی می‌نویسند «سازنده راننده تاکسی.»

«راننده تاکسی» به نوعی فیلم کالت است. نوعی فیلم که برای هوادارانش چیزی بیشتر از یک فیلم معمولی است و به نوعی در زندگی‌اشان وارد شده است. فیلمی که طرفداران نسبتا اندک اما بغایت پروپا قرص دارد.

نمونه‌های این نوع فیلم‌ها در سینمای ایران هم کم نیستند ، هامون و آژانس شیشه‌ای فیلم‌هایی هستند که در ایران به فیلم کالت مشهور شده‌اند.

2- لارنس فون‌تریه کارگردان بداخلاق دانمارکی، بدون شک یکی از نوابغ کارگردانی سینمای معاصر است. او زبان سینما را بخوبی می‌شناسد و در به‌کارگیری آن توانایی کم‌نظیری دارد. کارگردانی که علاقه زیادی به سه‌گانه‌سازی دارد و از معروف‌ترین آثارش می‌توان به «داگ ویل» ، «شکستن امواج» و «رقصنده در تاریکی» اشاره کرد.

3- حالا در حاشیه برگزاری جشنواره برلین نشریه معتبر سینمایی «اکو» خبر داده است، این دو کارگردان قرار است فیلم «راننده تاکسی» را بازسازی کنند. خبری که بیش از آن که هواداران این دو کارگردان را خوشحال کند، باعث تعجب آنها شده است. چراکه با مروری گذرا به ساخته این دو کارگردان می‌توان به تفاوت‌های اساسی در نوع نگاه آنها به سینما پی برد.

4- نکته جالب این خبر اما این بود که قرار است رابرت دنیرو همچنان نقش به یاد ماندنی «تراویس» را بازی کند. فردی که از بی‌خوابی رنج می‌برد و برای همین رانندگی تاکسی در نیمه شب را به عهده می‌گیرد تا شاهد جنایت‌های بی‌شماری باشد که در این ساعات در شهر نیویورک ، شهر مورد علاقه مارتین اسکورسیزی رخ می‌دهد.

میثم اسماعیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر