jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۱۱۹۴   ۱۷ بهمن ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

گروه شهرستان‌ها: استان کهگیلویه و بویراحمد؛ شما را به یاد چه چیز و چه کسانی می‌اندازد؟ با هم سری به این دیار باستانی می‌زنیم؛ جایی که متاسفانه چشم معاصران کمتر به تماشای آن پرداخته است.

به گزارش مهر، در میان بلوط‌های کهن زاگرس جنوبی و در پای دنای استوار، مردمانی زندگی می کنند که در طول تاریخ برای پاسداری از ایران بزرگ حماسه‌ها آفریدند؛ آن سوتر از تاریخ معاصر، دورتر از این روزها در گستره یاسوج.

آریوبرزن، سردار بزرگ هخامنشی یکی از این مردمان بود که در راه دفاع از ایران تن به مرگ داد.

آریوبرزن، سردار شجاع کهگیلویه وبویراحمدی وسپاهش در محلی به نام «دروازه پارس»، بی‌باکانه بر اسکندر مقدونی حمله کرد، اگرچه همگی کشته شدند اما نمادی از شجاعت و از جان گذشتگی در راه میهن برای آیندگان از خود به یادگار گذاشتند.نمونه دیگری از ظلم‌ستیزی و وطن‌پرستی مردان این سرزمین را می‌توان در سال 1308و مبارزات «کی لهراسب باتولی» عشایرزاده بویراحمدی، علیه نیروهای انگلیس و حکومت دست نشانده رضاخانی جستجو کرد که به غارت چاه‌های نفت جنوب کشور مشغول بودند.

در جنگ جهانی دوم نیز ایلخان بویراحمد ،هنگامی که با فرمانده انگلیسی‌ها روبه‌رو شد از دست دادن با فرمانده انگلیسی سر باز زده و می‌گوید: «شما وطن مرا اشغال کرده‌اید، من به دشمن وطنم دست نمی‌دهم.»

هنگام تجاوز انگلیسی‌ها به جنوب چنان عرصه را بر آنان تنگ کردند که 15 دسامبر 1909کنسول انگلیس در شیراز ناچار شد به‌طور رسمی از بویراحمدی‌ها به سر جرج بارکلی سفیرشان در تهران شکایت ببرد و سفیر هم متن شکایت را به لندن مخابره کرد: «اشرار غارتگر! بویراحمدی بیش از یک ماه است که در نقاط مختلف بین دشت ارژن که 10 فرسنگ زیر شیراز است و گلدارچین که در مجاورت اصفهان است مشغول عملیات هستند و... بی‌نهایت مشکل خواهد بود که یک طایفه کوه‌نشین به این رشادت و فعالیت را بتوان در تنگنا انداخت و... به عقیده من (مستر بیل) طایفه‌ای که باید اختصاصا مورد تنبیه واقع شوند همانا طایفه بویراحمدی است و...

سال 1341و همزمان با آغاز مبارزات رهبر کبیر انقلاب، عشایر بویراحمد نیز علیه رژیم پهلوی شورش کردند و در فروردین 42 در جنگ گجستان قوای دولتی را به فرماندهی سرلشکر آریانا شکست می‌دهند براین اساس دولت مرکزی نیز کمر به سرکوب عشایر می‌بندد به طوری که از اردیبهشت تا خرداد همان سال به صورت روزانه و در چند نوبت، منطقه بویراحمد را توسط هواپیماهای خود بمباران می‌کند.

عشایر خونگرم کهگیلویه و بویراحمد ، در طول دفاع مقدس با 22درصد شرکت‌کننده، به نسبت جمعیت بالاترین حضور در جبهه را داشتند. این استان به برکت انقلاب اسلامی باید بیش از این به سمت رشد و آبادانی در حرکت باشد زیرا واژه محرومیت، زیبنده استانی با تولید 25درصد نفت کشور، دارای مقام دوم منابع آبی کشور و طبیعتی بکر و زیبا با مردمانی پاک و بی‌آلایش نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر