روش‌های پیشگیری از حساسیت به مواد شوینده

سلامت خود را نشویید

مواد شوینده از جمله پودرهای رختشویی، مایع‌ظرفشویی ‌و مایع سفیدکننده هرچند باعث پاکیزگی می‌شود، اما رعایت نکردن نکات دقیق مصرف، می‌تواند سلامت پوست را به‌خطر اندازد. معمولا هنگام خرید مواد شوینده افراد به یک مورد توجه خاص دارند و آن قدرت پاک‌کنندگی است.
کد خبر: ۲۹۹۳۹۲

بخش زیادی از صابون‌ها و شوینده‌ها به علت قدرت پاک‌کنندگی بالا پرطرفدار هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما همین مواد اگر به‌طور صحیح استفاده نشوند، می‌توانند برای سلامتی مضر باشند.

بهترین گواه این مطلب این است که در سال‌های اخیر با افزایش و تنوع در تولید و استفاده از مواد شوینده در مکان‌های مختلف، شمار مراجعه‌کنندگان به پزشکان پوست که اکثرا زنان هستند، افزایش یافته است.

شوینده با پوست چه می‌کند؟

شوینده‌ها اغلب دارای مواد اسیدی لکه‌بر قوی هستند که ریختن آنها روی دست باعث خشکی دست و صورت، آسیب‌های پوستی و حساسیت‌های ماندگار می‌شود.در صورت استفاده مکرر از شوینده‌ها بدون استفاده از دستکش، پوست دچار چروک و خشکی و در نهایت پیری زودرس در زنان می‌شود.اغلب حساسیت‌های شوینده‌ها از نوع تماسی است و در اثر تماس با شوینده‌هایی که مواد اولیه آن زیاد است فرد دچار حساسیت می‌شود.

بروز دانه‌های قرمز، پوسته‌پوسته شدن دست‌ها،‌ احساس نازکی پوست، ترک‌خوردگی،‌ خارش شدید و خشکی زیاد دست از مهم‌ترین علائم ایجاد این حساسیت‌ها روی پوست است.

گاهی نیز بروز دانه‌های قرمز در دور چشم و روی صورت به صورت دانه‌های خارش‌دار و نیز ایجاد ‌دانه‌های قرمز پوسته پوسته دیده می‌شود، در برخی موارد نیز کهیر مشاهده می‌شوند که مدت زمانی طولانی هم باقی نمی‌مانند.

اگر به‌طور مکرر از شوینده‌ها بدون استفاده از دستکش استفاده شود، دست دچار اگزمای مزمن شده و حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد و همین طور اگزماهای پوستی راه ورود باکتری‌ها به دست را آسان می‌کنند. همچنین پوست‌هایی که دچار اگزما شده‌اند بسیار راحت‌تر قارچ‌های پوستی بر روی آن سوار شده و باعث بیماری‌های مزمن پوستی می‌شود.

10 توصیه

1. برای جلوگیری از تماس مستقیم دست با شوینده‌ها حتما از دستکش استفاده کنید.

2. چنانچه دست‌های فردی دچار حساسیت شده باشد، استفاده از دستکش پلاستیکی به تنهایی تاثیری نداشته و باید یک دستکش نخی سفید در زیر دستکش پلاستیکی استفاده شود؛ زیرا دستکش پلاستیکی باعث تعریق دست و افزایش عوارض بیماری می‌شود. اما استفاده از دستکش‌های نخی سفید، این عوارض را کاهش می‌دهد

3. توجه داشته باشید گاهی مواد رنگی موجود در دستکش‌های سیاه رنگ یا رنگی نیز می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های پوستی ‌شود.

4. در صورت تماس مستقیم دست با شوینده‌ها، ‌ساده‌ترین کار ‌زیر آب نگه داشتن دست و شستشوی پوست از شوینده‌هاست.

5. هیچگاه دست به خود درمانی نزنید. استفاده خودسرانه از پماد بخصوص پمادهای کورتن‌دار می‌تواند مشکلات پوست شما را دو‌چندان کند.

6 . گاهی اوقات حساسیت‌ها تبدیل به عفونت می‌شوند. در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه کرد و درمان مناسب گرفت.

7. برخی فکر می‌کنند تاریخ مصرف روی شوینده‌ها امری تشریفاتی است در حالی که استفاده از شوینده تاریخ مصرف گذشته، حساسیت‌ ایجاد شده در پوست را چند برابر می‌کند.

8 . استفاده از کرم‌های مرطوب کننده را فراموش نکنید.

9. مصرف آب گرم همراه با مواد شوینده حساسیت‌زایی آن را بیشتر می‌کند.

10. با افزایش سن، پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود .در این شرایط مواد شوینده بیشتر ایجاد حساسیت می‌کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها