گروه سلامت: با شروع فصل سرما انواع بیماری‌های ویروسی و میکروبی شیوع بیشتری پیدا می‌کنند. تبیکی از مهم‌ترین علامت‌های این بیماری‌ها است که باید آن را جدی گرفت و پزشکان تاکید دارند تمامی علت‌های بروز تب باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. دکتر مجید رستمی تهرانی، متخصص بیماری‌های داخلی و غدد می‌گوید: هر گرمایی در بدن تب نیست در هیپوتالاموس مغز مرکزی به نام تنظیم‌کننده دمای بدن وجود دارد که چنانچه این نقطه تنظیم بالا رود تب ایجاد می‌شود. در آخرین تعریف متخصصان علم پزشکی از تب به هرگونه دمای بالای 2/37 درجه در اول صبح و 7/37 در پایان روز تب گفته می‌شود و برخلاف تصور عموم دمای 37 درجه تب محسوب نمی‌شود.
کد خبر: ۲۹۶۸۷۸

علل بروز تب

به گفته این متخصص تب هم به دلایل درونی بدن و هم به دلایل بیرونی ممکن است بروز کند که وجود میکروب‌ها، واکنش‌های دارویی پس از مصرف برخی داروها، وجود برخی ویروس‌ها، پرکاری تیروئید، انواع سرطان‌ها بویژه سرطان خون، برخی از بیماری‌های خود ایمن همانند روماتیسم و لوپوس، بیماری‌های عفونی چون آنفلوآنزا، سرماخوردگی، ایدز و همچنین شروع یائسگی در زنان ازجمله علت‌های درونی ایجاد تب است.

وی می‌افزاید: «هیپیتری» یکی از علل بروز علت‌های بیرونی تب است و معمولا افرادی که در زیر نور مستقیم آفتاب قرار دارند و یا در محیط‌هایی با دمای بالا کار می‌کنند در اثر جذب دما توسط پوست و عدم تعریق کافی به این تب مبتلا می‌شوند که پایین آوردن درجه حرارت مبتلایان به آن با دارو امکان‌پذیر نیست و این بیماران را باید به محیط‌های خنک برده و با دادن آب خنک دمای بدن آنها را کاهش داد.

به گفته دکتر رستمی تهرانی تب ناشی از عوامل استرس‌زا که در مواقعی با تحت تاثیر قرار دادن عروق پوستی سمپاتیک و پاراسمپاتیک ایجاد می‌شود، همچنین تب یک روزه که یکباره شروع شده و طی یک روز قطع می‌شود و چنانچه بیمار مورد بررسی قرار بگیرد نشان می‌دهد این تب از یک ریتم خاصی برخوردار است و تب نو یا مالاریا نیز از انواع تب‌ها به شمار می‌رود، اما آنچه که قطعا باید مورد توجه قرار گیرد بررسی علت بروز آن است چرا که ممکن است یک تب معمولی با بی‌توجهی عوارض حادی را برای فرد ایجاد کند.

اقدامات اورژانسی در زمان بروز تب

دکتر تهرانی توصیه می‌کند: اولین و مهم‌ترین اقدام برای فردی که دچار تب شده، پایین آوردن دمای بدن بیماراست، که بهترین و موثرترین راه، پاشویه کردن و دادن استامینوفن به بیمار است.

وی تاکید می‌کند: هرگز نباید برای پایین آوردن دمای بدن بیمار از آب سرد استفاده کرد، چون بیمار دچار سرمای شدید می‌شود، لذا آب با درجه بین 34تا 36 سانتی‌گراد مناسب‌ترین دما برای پاشویه کردن فردی است که دچار تب شده. همچنین دادن مایعات نیز به بیماران تب دار توصیه می‌شود، چرا که تب موجب تبخیر آب بدن می‌شود.

این متخصص هشدار می‌دهد: در کودکان باید از دادن آسپرین به هنگام بروز تب خودداری کرد چرا که به علت ایجاد «سندرم ری» این دارو در کودکان مجاز نیست و چنانچه پس از انجام این اقدامات تب بیمار بهبود نیافت، باید بلافاصله او را به مراکز اورژانس انتقال داد چون تب به هر علتی ممکن است عوارض حادتری را برای فرد بیمار ایجاد کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها