همه چیز ذاتی نیست

تاثیر شغل بر پوست

گروه سلامت: مشاغل مختلف، هر یک خوبی‌ها و معایبی دارند، اما بد نیست بدانید شغل بر پوست نیز تاثیر می‌گذارد. گاهی این تاثیر مثبت است (مثل صاحبان سالن‌های زیبایی) و گاهی نیز منفی است. بد نیست نگاهی به این موارد منفی داشته باشیم.
کد خبر: ۲۹۶۵۲۹

پوست‌های تیره

کسانی که بنا به شغلشان وقت زیادی را در آفتاب صرف می‌کنند، دارای پوستی تیره هستند. البته این تنها مشکل‌شان نیست.

آفتاب‌سوختگی، مهمترین عارضه زودرس اشعه ماوراء‌بنفش است که می‌تواند خفیف یا شدید باشد. در موارد شدید علائم عمومی مانند تب، لرز، بی‌قراری، سردرد و خواب‌آلودگی وضعف نیز ممکن است در فرد دیده شود. پوست‌های روشن و سفید نسبت به عوارض ماوراء بنفش حساسیت بیشتری دارند.

عوارض دیررس تماس با نور خورشید، در اثر تخریب تدریجی و مستمر الیاف ارتجاعی پوست و سلول‌های پوستی است و نتیجه آن شلی و افتادگی پوست، چین و چروک و لکه‌های رنگی پوست است. بیشتر از 50 درصد تغییرات پوستی که در افراد دیده می‌شود مربوط به صدمات آفتاب است. افرادی که بیشترین فعالیت خود را در مقابل نور خورشید انجام می‌دهند دچار چین وچروک‌های عمیق پوستی در صورت می‌شوند.

کشاورزان، دامداران، کارگران ساختمانی، مربیان ورزشی و... جزء این گروه هستند و باید با کلاه و کرم‌های ضد آفتاب تا جایی که می‌توانند از پوست خود مراقبت کنند.

آکنه‌های شغلی

یکی از عوارض تماس پوستی با مواد شیمیایی یا گرما، جوش‌های چرکی است که به آن اکنه شغلی می‌گویند. در بعضی از شغل‌ها، آکنه ایجاد یا تشدید می‌شود و این اغلب در مشاغلی دیده می‌شود که باعث‌ خشک شدن لایه شاخی پوست می‌شوند. این اتفاق در کار کردن با مواد روغنی حیوانی یا معدنی، نفت‌ ‌و هیدروکربن‌های هالوژنه در صورت و اندام‌ها رخ می‌دهد.

افرادی که در محیط‌های گرم کار می‌کنند نیز به دلیل تعریق زیاد، دچار تشدید آکنه می‌شوند. از دیگر موادی که می‌توانند منجر به این صدمه شوند مواد هالوژنی (کلر، ید...)، گازوئیل، روغن موتور، آزبست و فرآورده‌های قطران هستند.

این آکنه‌ها به شکل جوش‌های قرمز، چرکی یا زیرپوستی سرسیاه و سرسفید، در همان محل تماس پوستی با لباس‌های آغشته با مواد شیمیایی، بروز می‌کند که گاهی حتی بعد از بهبودی نیز، اثر زخم بر جای می‌ماند.

حساسیت

مواد شیمیایی می‌توانند به دو صورت تحریکی وآلرژیک باعث التهاب وحساسیت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ایجاد و تشدید ضایعات پوستی موثر است.

انواع مواد اسیدی، قلیایی و فرآورده‌های نفتی و بنزینی و حلال‌های شمیایی قادرند با حل کردن چربی بین سلولی پوست به زیرجلد نفوذ کنند و باعث قرمزی وخارش شدید شوند و در موارد شدیدتر به صورت ترشح و تاول هم دیده می‌شوند.بیشتر این ضایعات پوستی را دردست‌ها می‌بینیم ولی گاهی به علت آلوده شدن لباس‌ها، ضایعات را می‌توان روی قسمت‌های مختلف بدن مشاهده کرد. ضایعاتی که در صورت ایجاد می‌شود، بیشتر از طریق دست به صورت منتقل شده‌اند یا مواد به شکل گاز، بخار، گردوغبار در هوا پراکنده و روی پوست صورت نشسته‌اند.

تغییر رنگ پوست

گاهی تغییرات رنگی پوست را در تماس شغلی با بعضی مواد شیمیایی داریم و این مساله در مورد افرادی که در کارخانه‌ها با فلزات سنگین از قبیل نقره، جیوه و... سروکار دارند ممکن است به صورت لکه‌های تیره رنگ، در محل تماس پوستی دیده شود.

سوختگی

گفتن ندارد که آتش‌نشانان، کارگران ذوب آهن و افرادی که به خاطر شغل خود در معرض آتش و حرارت قرار دارند، همیشه در معرض خطر سوختگی قرار دارند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها