jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۵۰۱۹   ۲۶ آبان ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

خواندنی هفته

جوانی از هم گسیخته

مرگ قسطی نویسنده: لوئی فردیناند سلین مترجم: مهدی سحابی نشر: نشر مرکز پشت جلد: 119000 ریال

وقتی کسی می‌میرد، دیگران به سراغ خاطره‌هایش می‌روند. خاطره‌های خوب را از گوشه صندوق ذهنشان بیرون می‌کشند و آن را جلوی خود و دیگران قرار می‌دهند. همین شد که ما هم سراغ یک خاطره خوب از «مهدی سحابی» رفتیم؛ مترجم و نقاشی که او را با آثار بزرگ و مشهورش می‌شناختیم و مرگ او در 64 سالگی از نظر ما زود بود. او در فرانسه درگذشت و جای خالی آثاری که دیگر نمی‌تواند ترجمه کند، باقی ‌ماند. یکی از این خاطره‌های خوب ترجمه «مرگ قسطی» نویسنده فرانسوی سلین است. اگر ترجمه خوب و روان او نبود، خواندن این کتاب سخت‌تر می‌شد. مرگ قسطی دومین کتاب نویسنده‌اش بود که به روال کتاب اولش «سفر به انتهای شب»، بخشی از زندگی را در بر می‌گرفت. اما این بار بخشی را که مربوط به کودکی بود در بر می‌گرفت. لحن نویسنده تند و گزنده و تلخ است، به زبان عامیانه، اما خواننده‌ها به جای همذات پنداری شوکه شدند و از آن استقبال نکردند. تا به حال دنیا را این طور که این پزشک دیده بود، ندیده بودند. سلین در مقدمه همین کتاب نوشته بود: ...«من همان‌طوری می‌نویسم که حس می‌کنم... از من خرده می‌گیرند که بددهنم و زبان بی‌ادبانه‌ای دارم. در این صورت این خرده را باید از رابله، ویون، بروگل و خیلی‌های دیگر گرفت... از بی‌رحمی و خشونت دائمی (کتاب‌هایم) انتقاد می‌کنند... چه کنم؟ این دنیا ذاتش را عوض کند، من هم سبکم را عوض می‌کنم...» و هنر سحابی این بود که همین دنیا را به خواننده شناساند. خیلی‌ها وقتی از خواندن این کتاب سخت خوان فارغ می‌شوند، نفسی به راحتی می‌کشند و خوشحال می‌شوند که دنیا به این بدی که در این کتاب توصیف شده، نیست.

سلین عصیان را به دنیای ادبیات آورده بود و سخنگوی سیاه بخت‌ترین آدم‌های دهه 30 میلادی شده بود. این نگاه از همان پاراگراف آغاز کتاب، از زبان یک پیرمرد پزشک تنها، مفلوک و درمانده فریاد زده می‌شد: «دوباره تنها شدیم. چقدر همه چیز کند و سنگین و غمناک است... بزودی پیر می‌شویم. بالاخره تمام می‌شود. خیلی‌ها آمدند به اتاقم. خیلی چیزها گفتند. چیز به درد بخوری نگفتند. رفتند. دیگر پیر شده‌اند. مفلوک و دست و پا چلفتی هرکدام یک گوشه دنیا.»

او هم می‌خواهد با آدم‌ها ارتباط پیدا کند، اما راهی که می‌رود یعنی نوشتن کتاب، راه موفقی نیست. او می‌خواهد در مورد گذشته، کودکی، جوانی و تمام روزهای از دست رفته‌اش بنویسد و اینجاست که بخش دوم کتاب آغاز می‌شود. جوانی از هم گسیخته راوی که در پی کار است و یافتن راه فرار که با شکست‌های پی در پی روبه‌روست. این شکست ادامه دارد و در نهایت راوی می‌شود دستیار کاشفی بزرگ اما اندکی دیوانه. سهم ما و هدیه مترجم، آشنا کردن ما با زندگی طبقات مختلف مردم فرانسه از شهری تا روستایی است با زبانی بی‌رحم و پر از حرف‌هایی که ذهن ما را درگیر پایان دادنش می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر