jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۷۱۱ ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۳

زندگانی و عقاید آقای تریسترام شندی نوشته: لارنس استرن ترجمه: ابراهیم یونسی 664 صفحه شمارگان: 2000 نسخه انتشارات نگاه

یکی از کتاب‌هایی که به عقیده جمع زیادی از مردم، منتقدان و صاحب‌نظران باید قبل از مرگ بخوانیم رمان قرن هجدهمی «زندگانی و عقاید آقای تریسترام شندی» است که این روزها با ترجمه «ابراهیم یونسی» توسط نشر نگاه منتشر شده است. خواندن این کتاب فرصت زیادی می‌خواهد. نویسنده آن «لارنس استرن» روحانی و مصنف انگلیسی در سال 1713 در ایرلند متولد شد. با انتشار دو جلد نخست تریسترام شندی در 1759، لارنس استرن یک شبه به شهرت رسید. بخش‌های بعدی تریسترام شندی در سال 1761 و سال‌های 1765 و 1767 منتشر شدند و بخش‌های پایانی آن در سال 1769 پس از مرگ نویسنده منتشر شد. این کتاب با ترجمه ابراهیم یونسی بار آخر در سال1387 توسط ناشری دیگر به چاپ رسیده بود. نویسنده این کتاب هدفش از نگارش آن، اثری متضمن بذله و مطایبه و مطالب طنزآمیز بود. این اثر در مجلداتی منتشر شد که در مجلدات اولیه روح طنز بر احساسات غلبه دارد و در مجلدات بعدی از آنجا که باید ذوق عامه خوانندگانش را مدنظر می‌داشت، طنز اندک اندک رنگ باخت و جنبه احساسی دست بالا یافت. با خواندن این کتاب اصلا فکر نمی‌کنید نوشته‌های آن به دویست سیصد سال قبل برمی‌گردد. طنز و هجو کتاب از زمانه خودش جلوتر است، اما انگار خود نویسنده می‌خواهد مقداری افاضات کند. به همین خاطر دریافتن برخی اصطلاحات آن مشکل می‌شود. اگر پاورقی‌های مترجم آن نبود شاید خواندن این کتاب کار سختی بود، اما اصلا نگران نباشید با خواندن این کتاب کلی اطلاعات عمومی رمان زیاد می‌شود. بخصوص فصل‌بندی‌های جذاب آن باعث علاقه‌مندی‌تان به خواندن کتاب می‌شود. کتاب عمدا بر ساختار فصلی خود تاکید ویژه‌ای دارد. اما شاید بیشترین دلیل خواندن این کتاب مشکل و البته جذاب می‌تواند همان نگاه متفاوت به انسان، عادت‌ها، فکرها و نظرات بشر قدیمی باشد. همان رفتارهایی که امروز هم آن را می‌بینیم و می‌شناسیم و می‌توانیم از روی آن به تحلیل‌های درستی دست بزنیم. پایان داستان هم امتناع نویسنده به روایت قصه را نشان می‌دهد و هم زوال انتظار خواننده را. در آخرین مکالمه مادر تریسترام و یوریک کشیش، نویسنده تصدیق می‌کند که تمامی رمان او، داستان طولانی مهملی است و توده درهم برهم بی‌معنایی، نه قصه‌ای پیوسته و با انسجام. در واقع شما به خواندن یک  زندگینامه داستانی و تخیلی که تکامل اخلاقی و عاطفی قهرمان قصه را از کودکی تا مرحله بلوغ روایت می‌کند می‌پردازید، اما راستش را بخواهید تا آخر هم زیاد درباره این جناب تریسترام دستگیرتان نمی‌شود. راستی دو هفته پیش در پیشنهادی که برای خواندن کتاب شعرهای عباس احمدی داده بودیم،‌ در یک اشتباه سهوی سوابق و کارنامه کاری مسعود احمدی که او هم شاعر است به پای عباس احمدی گذاشته شده بود که به این وسیله از خوانندگان و دو شاعر پوزش می‌خواهیم. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر