jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۶۶۲ ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۱۹

مریم خباز: فندکش را روشن می‌کند و سیگارش را می‌گیراند و با ولع پکی می‌زند و آهی می‌کشد و چشمش را می‌بندد تا دود به تک‌تک سلول‌هایش نفوذ کند. دود را که بلعید و اضافه‌اش را پف کرد، پاکت سفید سیگار را با 2 تصویر مرگ و زندگی‌اش پرت می‌کند روی داشبرد. سیگارش خارجی است از آنهایی که روزی مال ینگه دنیا بود و حالا چین رویش دست گذاشته است. پاکت را که می‌اندازد و تکیه‌اش به شیشه ماشین می‌خورد دو ریه نقش بسته بر آن بهتر دیده می‌شود؛ ریه سمت راست زندگی و ریه سمت چپ مرگ.

ریه مرده پلاسیده و مچاله است و ریه زنده هنوز تر و تازه. حتما ریه مرد هم تا به حال، پلاسیده و مچاله شده؛ اما او هنوز پک می‌زند و تا سیگار را به فیلتر نرساند، دست بردار نیست. ولی قرار نبود این‌طور بشود، مسوولان قرار گذاشته بودند تا با زبان تصاویر به مردم بگویند که سیگار چنین می‌کند و چنان. آنها حساب کرده بودند که یک فرد سیگاری از وقتی پاکت سیگارش را باز می‌کند تا وقتی جعبه خالی‌اش را دور می‌اندازد، چند صد باری به آن نگاه می‌کند و بالاخره باورش می‌شود که سیگار، دشمن سلامت اوست.

آنها البته چون دیده بودند که چاپ این تصاویر روی بسته‌‌های سیگار دست‌کم 10 درصد مردم کشورهای توسعه یافته را از بلعیدن دود منصرف کرده است، عزمشان را بیشتر جزم کردند تا بلکه زودتر به ایرانی‌ها هم تلنگری بزنند. البته قولش را هم داده بودند که تحقیقی داشته باشند و ببینند که این طرح‌ها روی مردم هموطنشان چه تاثیری داشته است. هرچند ما هنوز منتظر نشسته‌ایم تا نتیجه پژوهش‌ها اعلام شود. ولی حساب دو دو تا چهار تاست و بدون پژوهش هم می‌توان فهمید کسی که دل به سیگار بست، خیلی سخت از آن دل می‌کند. وقتی یک آدم سیگاری از آرامشی می‌گوید که فقط سیگار به او می‌دهد، با کدام تصویر می‌شود او را از نشئه درآورد. کسی که سیگار می‌کشد؛ مگر نمی‌داند و نشنیده است که 4000 ماده سمی را مثل باروتی در آستانه انفجار لای انگشت گرفته و وقتی آتش می‌زند، سیلی از متانول و نفتالین و منواکسیدکربن و تولوئن و آرسنیک و فنل و بوتان را وارد ریه‌اش می‌کند.

تصاویر انتخاب شده برای پاکت‌های سیگار که حتی آدم‌های غیرسیگاری را هم نمی‌‌ترساند یعنی عکس‌هایی که قرار بود هر 6 ماه یک بار عوض شود، ولی آن‌قدر این کار نشد تا اگر تصاویر روز اول کسی را به فکر می‌برد حالا این ریه‌های از کار افتاده نه ترسناک که مثل هزاران عکس دیگر روی شیشه‌های ترشی و قوطی‌های شامپو شده‌اند. اما سیگاری‌ها هر قدر هم که سرسخت باشند، وظیفه چاپ تصاویر هشداردهنده و نوشتن این جمله روی پاکت‌ها که سیگار، عامل اصلی سرطان است، از گردن مسوولان ساقط نمی‌‌شود، حتی اگر سیگارها ساخت مملکت خودمان باشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر