jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۵۲۴ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۰:۰۲

ناصرالدین شاه در سفر اروپا آن قدر از دیدن برج‌های اروپایی جوگیر شد که وقتی برگشت، یکی از اولین کارهایش این بود که دستور بدهد برایش بنای مرتفعی بسازند که بتواند به اتفاق همسرانش راحت و آسوده بایستند به تماشای دورنمای تهران.

 ولی آن موقع اعلیحضرت عمرا فکرش را هم نمی‌کرد که اسم عمارتش یعنی «شمس‌العماره» به معنای «خورشید عمارت‌های سلطنتی» که به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردش اولین کاخ ایران به سبک اروپایی به حساب می‌آمد و 40 هزار تومان هم خرج روی دستش گذاشت، بشود اسم یک سریال تلویزیونی با حال و هوای کمدی.

اما انتخاب این نام برای این سریال فقط و فقط این نیست که داستان در یک خانه خیلی بزرگ و درندشت مثل «شمس‌العماره» می‌گذرد. این عمارت مال یک خانواده عریض و طویل و قدیمی‌ای است به نام گشایش و مالکیتش فعلا تا این جای کار مال شمس‌الزمان خانم عمه لیلاست که نقشش را مهرانه مهین‌ترابی بازی می‌کند و البته قرار است طبق وصیت هدایت‌خان بعد از ازدواج برادرزاده‌‌اش لیلا که بازیگرش هانیه توسلی است، آن را به او واگذار کند. اما داستان ماجرا به همین سادگی‌ها هم نیست. چون هر کسی سعی می‌کند با دخیل کردن خودش در آب گل‌آلود این ماجرا برای خودش ماهی‌های درشت و چاق و چله‌ای بگیرد. بنابراین می‌شود گفت با وجود بازیگران ریز و درشت، شخصیت اصلی‌اش همین عمارت است که همه اتفاقات حول و حوش آن می‌افتد.

همه چیز حول ازدواج کردن یا نکردن و چه جوری ازدواج کردن لیلا می‌گردد و اهالی این عمارت جز این هیچ دغدغه‌ای ندارند. بیشترین چیزی که این ماجرا را جذاب می‌کند، دیالوگ‌های بعضی شخصیت‌ها مثل مش رحمت، عمو و پری خانم است که نقششان را به ترتیب فرهاد آییش، مسعود رایگان و رویا تیموریان بازی می‌کنند. همسر فرهاد آییش هم مرجانه گلچین است که نشان داد بعد از این همه سال هنوز هم می‌تواند خاطره بازی‌های جذاب و به یادماندنی سال‌های قبلش را برایمان زنده کند.

از ویژگی‌های متن سریال، ریتم کند آن است که البته یک جورهایی می‌شود گفت با قصه‌ای که تعریف می‌شود متناسب است و ساز خودش را نمی‌زند. مشخصه دیگرش هم این است که یکی دو تا از شورای نویسندگانش اولین بار است از عالم داستان‌نویسی وارد فضای فیلمنامه‌نویسی شده‌اند و نتیجه نشان می‌دهد که می‌شود بیشتر روی ماجرای پرورش فیلمنامه‌نویس از بین داستان‌نویسان کار کرد.

ماه رمضان و پخش سریال‌های مناسبتی این ماه در پخش «شمس‌العماره» وقفه انداخت. ولی حالا این سریال دوباره دارد دیده می‌شود. این دست پخت شبکه دویی‌ها هر شب غیر از روزهای پنجشنبه و جمعه می‌رود روی آنتن. تکرارش هم ساعت 14 روز بعد پخش می‌شود.

جابر تواضعی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر