jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۴۸۳ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۲۷

آخر هفته کجا بریم؟

حجت‌آباد، تاج سر کویر

اگر بگوییم پیشنهاد این هفته ما روستایی از روستاهای استان یزد است، اولین چیزی که درباره یزد در ذهنتان جرقه می‌زند چیست؟ شما را نمی‌دانیم، اما برای ما یزد یعنی استانی با مردمی شریف و با ایمان و کوچه‌های تودرتویی که در آنها هرگز گدایی پیدا نمی‌شود چون ساکنان آن خانه‌های تاریخی، دستگیر مستمندان هستند، یزد یعنی استان بادگیرها، نخل‌های عاشورایی، ساباط‌ها، پیرانگاه‌ها، قنات‌ها، طلاهای زرد زرد، انارهای سرخ سرخ، قلعه‌ها، کاروان‌ها و کاروانسراها، مسجدهای پرجمعیت، قالی‌ها و قالیچه‌ها.

یزد یعنی تاریخ، اوج هنر معماری، یعنی استانی که وقتی واردش می‌شوی به ایرانی بودنت افتخار می‌کنی. به همین خاطر هم ما قصد داریم در هفته‌های آینده بیشتر و بیشتر از یزد بنویسیم. اما برای پیشنهاد این آخر هفته، فقط روستای حجت‌آباد وزیر را انتخاب کرده‌ایم که روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان صدوق که در 18 کیلومتری شهر اشکذر قرار دارد و از طریق همین شهر و البته شهر میبد قابل دسترسی است.

اولین چیزی که باید در این روستای کویری سراغش را بگیرید، باغ حجت‌آباد وزیر است که قدمتی 1200 ساله دارد و بنایی تاریخی از خشت و گل و آجر است که طیفی طلایی رنگ دارد و از نظر کارشناسان معماری، باستان‌شناسان و هزاران نفری که‌ معمولا در 6 ماهه دوم سال به آن سفر می‌کنند، یک شاهکار هنری محسوب می‌شود. این عمارت حوض بزرگی دارد که آب آن را قناتی به همین نام در نزدیکی مجموعه حجت‌آباد تامین می‌کند.

باغ، عمارت، حمام، آب‌انبار و ساباط حجت‌آباد وزیر را شخصی به نام میرزامحمد مستوفی در زمان ناصرالدین‌شاه بنا کرده که بعدها وزیر شده است و به همین دلیل هنوز هم همه اجزای مجموعه حجت‌آباد، پسوند وزیر دارند.

عمارت 130 ساله حجت‌آباد در ضلع باختری باغ قرار دارد، اما همه زیبایی‌های مجموعه تاریخی حجت‌آباد به باغ و عمارتش ختم نمی‌شود، چون این مجموعه تاریخی علاوه بر باغ و عمارت، کاروانسرا، ساباط، آب‌انباری با چهار بادگیر و حمام با حوضی هشت‌ضلعی هم دارد.

جام‌جم - علی یوشی‌زاده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر