jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۱۹۷   ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

ایستگاه آرامش

گوشه‌نشینی بس است

خانمی همسر 27 ساله خود را به مطب روانپزشک آورده و می‌گوید که 7 سال از ازدواج آنها می‌گذرد، اما همسرش که بسیار خویشتندار و گوشه‌گیر است، هیچ توجهی به اتفاق‌های روزمره و مسائل مورد علاقه او نشان نمی‌دهد. شوهرش سرد و نجوش است و همیشه سرش را در لاک خودش فرو برده و به هیچ‌وجه نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی‌دهد. در واقع تنها به امور انفرادی علاقه دارد و شغلش را هم طوری انتخاب کرده که با دیگران هیچ تعاملی نداشته باشد.

بررسی مشکل

این‌گونه افراد که از اجتماع منزوی‌اند و درونگرا و غیرمعاشرتی هستند، مبتلا به نوعی اختلال شخصیتی‌ هستند که به آن اختلال شخصیت اسکیزوئید می‌گویند. میزان شیوع این اختلال به درستی تعیین نشده، ولی ممکن است در 5/7 درصد از جمعیت عمومی وجود داشته باشد. مردانی که به این اختلال مبتلا هستند، ممکن است هیچ وقت ازدواج نکنند، چون نمی‌توانند با کسی صمیمی شوند؛ اما زن‌های مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید، ممکن است منفعلانه به ازدواج با مردان پرخاشگر که خواهان چنین زن‌هایی هستند، تن دهند. افراد مبتلا به این اختلال، معمولا هیچ وقت نمی‌توانند خشم خود را به طور مستقیم ابراز کنند، اما می‌توانند در امور فارغ از روابط انسانی، مثل ریاضیات و نجوم، انرژی قابل توجهی صرف کنند. همچنین ممکن است دلبستگی زیادی به حیوانات پیدا کنند. گرچه به نظر می‌رسد این افراد در لاک خود فرو رفته‌اند و روزها به افراط غرق در رویا می‌شوند، اما قابلیت شناخت واقعیت را از دست نداده‌اند. این‌گونه افراد اغلب سرد و تودار به نظر می‌رسند، اما گاهی اندیشه‌هایی خلاق و ابتکاری به ذهنشان خطور می‌کند که می‌توانند آنها را بپرورانند و در اختیار دیگران بگذارند.

درمان

اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولا در کودکی شروع می‌شود و دیر پاست، اما مادام‌العمر نیست. درمان بر پایه روان‌درمانی استوار است. هرچند ممکن است این‌گونه بیماران تا مدت‌ها با درمانگر همکاری نکنند، اما بالاخره مشارکت می‌کنند. درمان دارویی با مقدار کمی داروهای ضدروان‌پریشی، ضدافسردگی و محرک روانی در برخی از بیماران موثر بوده است. داروهای سروتونرژیک، ممکن است از حساسیت بیمار کم کند. بنزودیازپین‌ها هم می‌توانند به کاهش اضطراب بین فردی کمک کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر و مدیریت بحران

شورای شهر تهران به پایان دوره ای دیگر از فعالیت خود نزدیک می‌شود. ارزیابی فعالیت های شورای شهر در زمینه مدیریت بحران برای جمع بندی این دوره و همچنین دستیابی به چشم اندازی روشن برای دوره بعدی شورا، مهم و حیاتی است.

نامزدها برنامه‌محور باشند

نامزدها برنامه‌محور باشند

مردم ایران برای حضوری حماسی در انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 کار بزرگی در پیش دارند و انتظار می‌رود این ملتی که همواره حماسه‌آفرین و تاریخ‌ساز بودند، از این امتحان بزرگ سربلند و پیروز بیرون بیایند.

موج‌های کرونا ادامه دارد

موج‌های کرونا ادامه دارد

اخیرا وزیر بهداشت و درمان در سخنان خود عنوان کرد که موج چهارم ویروس کرونا در کشور کنترل شده و کشور در حال عبور از این موج است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر