jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۱۹۷ ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

ایستگاه آرامش

گوشه‌نشینی بس است

خانمی همسر 27 ساله خود را به مطب روانپزشک آورده و می‌گوید که 7 سال از ازدواج آنها می‌گذرد، اما همسرش که بسیار خویشتندار و گوشه‌گیر است، هیچ توجهی به اتفاق‌های روزمره و مسائل مورد علاقه او نشان نمی‌دهد. شوهرش سرد و نجوش است و همیشه سرش را در لاک خودش فرو برده و به هیچ‌وجه نیاز یا اشتیاقی به داشتن پیوندهای عاطفی با دیگران نشان نمی‌دهد. در واقع تنها به امور انفرادی علاقه دارد و شغلش را هم طوری انتخاب کرده که با دیگران هیچ تعاملی نداشته باشد.

بررسی مشکل

این‌گونه افراد که از اجتماع منزوی‌اند و درونگرا و غیرمعاشرتی هستند، مبتلا به نوعی اختلال شخصیتی‌ هستند که به آن اختلال شخصیت اسکیزوئید می‌گویند. میزان شیوع این اختلال به درستی تعیین نشده، ولی ممکن است در 5/7 درصد از جمعیت عمومی وجود داشته باشد. مردانی که به این اختلال مبتلا هستند، ممکن است هیچ وقت ازدواج نکنند، چون نمی‌توانند با کسی صمیمی شوند؛ اما زن‌های مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید، ممکن است منفعلانه به ازدواج با مردان پرخاشگر که خواهان چنین زن‌هایی هستند، تن دهند. افراد مبتلا به این اختلال، معمولا هیچ وقت نمی‌توانند خشم خود را به طور مستقیم ابراز کنند، اما می‌توانند در امور فارغ از روابط انسانی، مثل ریاضیات و نجوم، انرژی قابل توجهی صرف کنند. همچنین ممکن است دلبستگی زیادی به حیوانات پیدا کنند. گرچه به نظر می‌رسد این افراد در لاک خود فرو رفته‌اند و روزها به افراط غرق در رویا می‌شوند، اما قابلیت شناخت واقعیت را از دست نداده‌اند. این‌گونه افراد اغلب سرد و تودار به نظر می‌رسند، اما گاهی اندیشه‌هایی خلاق و ابتکاری به ذهنشان خطور می‌کند که می‌توانند آنها را بپرورانند و در اختیار دیگران بگذارند.

درمان

اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولا در کودکی شروع می‌شود و دیر پاست، اما مادام‌العمر نیست. درمان بر پایه روان‌درمانی استوار است. هرچند ممکن است این‌گونه بیماران تا مدت‌ها با درمانگر همکاری نکنند، اما بالاخره مشارکت می‌کنند. درمان دارویی با مقدار کمی داروهای ضدروان‌پریشی، ضدافسردگی و محرک روانی در برخی از بیماران موثر بوده است. داروهای سروتونرژیک، ممکن است از حساسیت بیمار کم کند. بنزودیازپین‌ها هم می‌توانند به کاهش اضطراب بین فردی کمک کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر