jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۱۶۹   ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۰:۲۱

دلیل برکناری زودهنگام مربیان فوتبال یکی دو تا نیست. به عبارتی از دانش پایین مربیان گرفته تا شرایط حاکم بر تیم، بدشانسی، فشار تماشاگر و انتقادات دامنه‌دار مطبوعات و رسانه، همگی می‌توانند در اخراج زودهنگام یک مربی در آغاز یک فصل فوتبال تاثیرگذار باشند.

اما عامل دیگری هم هست که به گواه نظرسنجی برنامه «90» و تایید بسیاری کارشناسان فوتبالی، نقش اساسی‌تری در رخداد این اتفاق نامیمون دارد؛ محرکی به نام ضعف مدیریت در باشگاه‌ها.

قطعا این جمله تکراری که «کجای این فوتبال حرفه‌ای است، که مدیریتش حرفه‌ای باشد» را بارها شنیده‌اید. بله! فوتبال ما سال‌هاست که وارد عرصه حرفه‌ای شده، اما شاید در این میان، فقط بده بستان‌هایش رنگ و بوی حرفه‌ای به خود گرفته است. اما به هر حال اگر قرار باشد، یک جای این فوتبال حرفه‌ای باشد، مدیریت آن، مقدم‌تر از ارکان دیگرش است.

مدیریتی که بارها نقش بزرگش را در کسب افتخارات مختلف به رخ کشیده است. مثال دم‌دستی‌اش هم همین بسکتبال است که با یک مدیریت درخور توجه، ما را از هیچ به همه چیز رساند تا اینک به عنوان اولین رشته تیمی ایران در تمام ادوار المپیک‌ها، قهرمان بلامنازع آسیا باشد.

برای این مساله، مثال‌های نقض زیادی هم وجود دارد که همین مدیریت ضعیف در برخی باشگاه‌های فوتبال، می‌تواند منظور نظر باشد. 10 هفته از لیگ برتر می‌گذرد و تاکنون 5 تیم حرفه‌ای ما که قاعدتا باید ساختاری بابرنامه و سیستماتیک داشته باشند، به واسطه مدیریت ضعیف حاکم بر آنها با تغییر کادر فنی روبه‌رو شده‌اند.

شاهین اهواز اولین آنها بود که با اتکا به منطق موفقیت تیم در راهیابی به لیگ برتر، سکان هدایتش را تغییر نداد تا کشتی‌اش زودتر از بقیه تیم‌ها به گل بنشیند.

مدیران استقلال اهواز هم بدون توجه به تناقضات موجود در خلق و خوی ناآرام خداداد عزیزی و هواداران کم‌حوصله اهوازی، تصمیمبه حفظ این مربی گرفتند تا خداداد مجبور به استعفای زودهنگام شود. پاس همدان هم از جمله تیمهایی بود که از همان روزهای آغازین لیگ، با منتقدانش بر سر انتخاب یک سرمربی کم‌تجربه جنگید و در نهایت هم همان کاری را کرد که باید از ابتدا می‌کرد.

در مورد فولاد هم ضعف مدیریتی، آنجا نمود کرد که مجید جلالی در پایان فصل گذشته قربانی دست برخی دلالان شد. آنهایی که مرتب زمزمه کردند برای موفقیت در فصل بعد، لوکا ارجح‌تر از جلالی است تا با این ترفند به پول زیادی برسند. فولاد حالا در قعر جدول است و 2 هفته‌ پیش جلالی جایگزین لوکا شده است!

در این میان پرسپولیس هم اگر پایین‌تر از حد انتظارات ظاهر شده، فقط به خاطر همان مدیریت ضعیفی است که از سال گذشته گریبانگیر تیم بود. ابومسلم هم که اصلا مدیریتی ندارد که بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم.

به واقع اگر در فوتبال ما، مربیان اولین قربانیان ناکامی‌ها هستند، ریشه اصلی‌اش را باید در همین ضعف مدیریت جستجو کرد. پارامتری که به‌خوبی می‌تواند نمایانگر فاصله زیاد فوتبال ما با فوتبال روز دنیا باشد.

شاید بد نباشد اگر بدانید تا امروز که 8 هفته از لیگ برتر انگلستان می‌گذرد، حتی یک سرمربی هم برکنار نشده است، درست مانند اسپانیا، آلمان و خیلی جاهای دیگر دنیا.

رضا پورعالی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر