jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۱۶۹ ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۰:۲۱

دلیل برکناری زودهنگام مربیان فوتبال یکی دو تا نیست. به عبارتی از دانش پایین مربیان گرفته تا شرایط حاکم بر تیم، بدشانسی، فشار تماشاگر و انتقادات دامنه‌دار مطبوعات و رسانه، همگی می‌توانند در اخراج زودهنگام یک مربی در آغاز یک فصل فوتبال تاثیرگذار باشند.

اما عامل دیگری هم هست که به گواه نظرسنجی برنامه «90» و تایید بسیاری کارشناسان فوتبالی، نقش اساسی‌تری در رخداد این اتفاق نامیمون دارد؛ محرکی به نام ضعف مدیریت در باشگاه‌ها.

قطعا این جمله تکراری که «کجای این فوتبال حرفه‌ای است، که مدیریتش حرفه‌ای باشد» را بارها شنیده‌اید. بله! فوتبال ما سال‌هاست که وارد عرصه حرفه‌ای شده، اما شاید در این میان، فقط بده بستان‌هایش رنگ و بوی حرفه‌ای به خود گرفته است. اما به هر حال اگر قرار باشد، یک جای این فوتبال حرفه‌ای باشد، مدیریت آن، مقدم‌تر از ارکان دیگرش است.

مدیریتی که بارها نقش بزرگش را در کسب افتخارات مختلف به رخ کشیده است. مثال دم‌دستی‌اش هم همین بسکتبال است که با یک مدیریت درخور توجه، ما را از هیچ به همه چیز رساند تا اینک به عنوان اولین رشته تیمی ایران در تمام ادوار المپیک‌ها، قهرمان بلامنازع آسیا باشد.

برای این مساله، مثال‌های نقض زیادی هم وجود دارد که همین مدیریت ضعیف در برخی باشگاه‌های فوتبال، می‌تواند منظور نظر باشد. 10 هفته از لیگ برتر می‌گذرد و تاکنون 5 تیم حرفه‌ای ما که قاعدتا باید ساختاری بابرنامه و سیستماتیک داشته باشند، به واسطه مدیریت ضعیف حاکم بر آنها با تغییر کادر فنی روبه‌رو شده‌اند.

شاهین اهواز اولین آنها بود که با اتکا به منطق موفقیت تیم در راهیابی به لیگ برتر، سکان هدایتش را تغییر نداد تا کشتی‌اش زودتر از بقیه تیم‌ها به گل بنشیند.

مدیران استقلال اهواز هم بدون توجه به تناقضات موجود در خلق و خوی ناآرام خداداد عزیزی و هواداران کم‌حوصله اهوازی، تصمیمبه حفظ این مربی گرفتند تا خداداد مجبور به استعفای زودهنگام شود. پاس همدان هم از جمله تیمهایی بود که از همان روزهای آغازین لیگ، با منتقدانش بر سر انتخاب یک سرمربی کم‌تجربه جنگید و در نهایت هم همان کاری را کرد که باید از ابتدا می‌کرد.

در مورد فولاد هم ضعف مدیریتی، آنجا نمود کرد که مجید جلالی در پایان فصل گذشته قربانی دست برخی دلالان شد. آنهایی که مرتب زمزمه کردند برای موفقیت در فصل بعد، لوکا ارجح‌تر از جلالی است تا با این ترفند به پول زیادی برسند. فولاد حالا در قعر جدول است و 2 هفته‌ پیش جلالی جایگزین لوکا شده است!

در این میان پرسپولیس هم اگر پایین‌تر از حد انتظارات ظاهر شده، فقط به خاطر همان مدیریت ضعیفی است که از سال گذشته گریبانگیر تیم بود. ابومسلم هم که اصلا مدیریتی ندارد که بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم.

به واقع اگر در فوتبال ما، مربیان اولین قربانیان ناکامی‌ها هستند، ریشه اصلی‌اش را باید در همین ضعف مدیریت جستجو کرد. پارامتری که به‌خوبی می‌تواند نمایانگر فاصله زیاد فوتبال ما با فوتبال روز دنیا باشد.

شاید بد نباشد اگر بدانید تا امروز که 8 هفته از لیگ برتر انگلستان می‌گذرد، حتی یک سرمربی هم برکنار نشده است، درست مانند اسپانیا، آلمان و خیلی جاهای دیگر دنیا.

رضا پورعالی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر