jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۵۴۹۵   ۱۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

اگر بعد از ازدواج، زن و شوهر درصدد رفع مشکلات زندگی برآیند و قواعد یک زندگی نرمال را رعایت کنند که وفاداری نیز جزو آن است هر روز به‌هم علاقه‌مند‌تر می‌شوند. همان طور که می‌دانید یکی از دلایل این‌که وفاداری سخت می‌شود، کم شدن علاقه و عشق بین همسران است. حال برای این‌که وفاداری در زندگی مشترک را بیشتر بررسی کنیم، چند نکته را در ادامه توضیح می‌دهیم.

خاطرات گذشته را فراموش کنید

امروزه به دلیل اهمیت بیشتر به جوان‌ها و دادن حق انتخاب برای انتخاب همسر به دختران و پسران ممکن است که هر کدام از زن و شوهرها قبل از ازدواج، گزینه‌های دیگری برای این امر داشته‌اند که به هر دلیلی به ازدواج ختم نشده است.

خاطرات گذشته جزو جدانشدنی در حافظه هر انسانی است؛ اما گاهی این خاطرات ممکن است انسان را آزار دهد یا ذهنش را از مسیر اصلی زندگی منحرف کند. رابطه این خاطرات با وفاداری به این شرح است که وقتی شما به هر دلیلی از زندگی مشترکتان دلتنگ و یا عصبی می‌شوید، ناخودآگاه به مرور گذشته می‌پردازید و ممکن است زندگی فعلی‌تان را با زندگی در کنار افرادی که در گذشته شما بوده‌اند، مقایسه کنید و همین مقایسه رفته‌رفته امکان دارد برای شما مشکل‌ساز شود. یادتان باشد زندگی مشترک در کنار بهترین زن یا بهترین مرد هم مشکلاتی به همراه دارد که غیرقابل پیش‌بینی‌اند، پس مشکلات جزو لاینفک زندگی‌اند و شما نمی‌توانید خود را گول بزنید که اگر در کنار دیگری بودید، دیگر مشکلی وجود نداشت. در ضمن وفاداری صرفا یک پدیده بیرونی نیست، بلکه همسران باید در ذهن و فکر نیز به هم وفادار باشند.

برای این‌که بتوانید در ذهن و فکر خود نیز به همسرتان وفادار باشید، در همان ابتدای زندگی وقتی وارد مرحله جدیدی از زندگی که زندگی زناشویی است، شدید دیگر به پشت سر خود نگاه نکنید. شما انتخاب خود را کرده‌اید و تصمیم به ازدواج گرفته‌اید، پس دلیلی ندارد که دوباره به گذشته برگردید. با خود قرار بگذارید که هیچگاه به هیچ کس جز همسرتان فکر نکنید چرا که با این کار خود را بیشتر آزار می‌دهید. سعی کنید هر روز زندگی مشترک برایتان سرشار از خاطرات زیبا و به‌یادماندنی شود، طوری که خاطرات گذشته در میان این همه روزهای زیبای زندگی شما گم شود و خود به خود فراموش گردد.

وفاداری همیشگی

وقتی همه چیز خوب وطبیعی است و شما نیز خوب باشید، کار سختی انجام نداده‌اید. هنر زندگی کردن و پایبند بودن به زندگی، زمانی است که مشکل و یا سختی پیش می‌آید. معمولا زمان‌هایی که وفاداری زوجین به هم به خطر می‌افتد، مواقعی است که مشکلی پیش می‌آید. البته این نباید توجیهی باشد برای این‌که وفاداری همسران به هم زیر سوال برود. یادتان باشد که وفاداری یکی از خصوصیات لازم و ضروری همسران است که تخطی از آن جای هیچ توجیهی را نمی‌گذارد.

1 - وفاداری در هنگام عصبانیت: هیچ دو انسانی وجود ندارند که در کنار هم بدون اصطکاک و اختلاف نظر زندگی کنند، پس لحظاتی اتفاق می‌افتد که شما از دست همسرتان عصبانی هستید؛ اما این دلیل نمی‌شود که بخواهید وفاداریتان را نسبت به او نادیده بگیرید. در این مواقع سعی کنید به وسیله کاری که شما را آرام می‌کند، عصبانیت‌تان را کنترل کنید و هیچ‌گاه هنگام عصبانیت تصمیم نگیرید.

2 - وفاداری در عدم حضور همسر: وفاداری به همسر، یکی از خصوصیاتی است که از زمانی که ازدواج می‌کنید یک لحظه نیز نباید از شما جدا شود و این وفاداری به هیچ وجه نباید مشروط به حضور همسرتان و یا هر چیز دیگری شود و اگر همسرتان نبود و وفادار ماندید، کار بزرگی کرده‌اید و به وظیفه خود عمل نموده‌اید.

3 - وفاداری در مواقعی که همسرتان مرتکب خطایی شده است: هر انسانی ممکن است در زندگی عملی اشتباه انجام دهد؛ اما مجازات آن، خیانت به او نیست. شما باید سعی در رفع خطاهای همسرتان و خودتان داشته باشید و نه این‌که هر خطایی را با خطایی چه‌بسا بزرگ‌تر جبران کنید و زندگی‌تان را تحت‌الشعاع این اشتباهات قرار دهید.

وفاداری شما به همسرتان باید همیشگی باشد و هیچ شرط و تبصره‌ای نیز نباید در این رابطه قائل باشید.

جلب وفاداری همسر

همان طور که باید در زندگی زناشویی وفادار باشیم، جلب وفاداری همسرمان هم یکی از وظایف ماست. شاید خیلی از کسانی که از مسیر وفاداری منحرف می‌شوند، برای خود و دیگران رفتارهای همسرشان را بهانه می‌کنند، با این که این توجیهات قابل قبول نیست ولی می‌توان با رعایت بعضی نکات و دقت به آنها، در وفادار بودن به خود و همسرمان کمک کنیم.

1 - وفادار بودن: وقتی شما وفادار باشید، به همسرتان این اجازه را نمی‌دهید که وفاداری را در زندگی مشترک از یاد ببرد.

2 - صداقت: یکی از مظاهر وفاداری، صداقت است و تا وقتی که شما با همسرتان صادق نباشید، نمی‌توانید وفادار بمانید.

3 - حل مشکلات: هرگاه مشکلی بین شما و همسرتان پیش می‌آید، آن را حل کنید. فراموش کردن مشکلات چیزی را حل نمی‌کند؛ اما با حل و فصل آنها می‌توانید زندگی‌تان را بهبود ببخشید.

4 - گذشت بجا: زندگی بدون گذشت، زندگی بی‌ارزشی است. شما و همسرتان باید در مقابل هم گذشت داشته باشید تا بتوانید از اشتباهات هم بگذرید؛ اما این گذشت باید به اندازه و بجا باشد. اگر شما بخواهید از همه مشکلات بگذرید، تمام آنها بدون این‌که حل شوند، باقی می‌مانند و چه‌بسا به مشکلاتی بزرگ‌تر تبدیل شوند. در مقابل اگر بخواهید از هیچ چیز نیز نگذرید و با بغض و کینه و عصبانیت با همه مشکلات روبه‌رو شوید، نمی‌توانید زندگی موفقی داشته باشید.

5 - رفع یکنواختی و ایجاد هیجان: زندگی و عشق را هیجان و شادی شیرین می‌کند و شما و همسرتان همواره به شادی و هیجان نیازمندید. پس گاهی روند یکنواخت زندگی را بر هم بزنید و نگذارید دچار روزمرگی شوید. انسان همواره در میان یکنواختی‌های زندگی به دنبال هیجان می‌گردد. پس بگذارید هیجان را با همسرتان تجربه کنید و او نیز در کنار شما از این یکنواختی زندگی ماشینی بیرون بیاید.

6 - تمرکز روی عشق: یادتان نرود یکی از دلایل مهمی که با همسرتان ازدواج کردید، این بود که عاشق هم بودید. شما همیشه عاشق بودن را در زندگی زناشویی باید اولین امر و لازمه زندگی بدانید. فکر نکنید روند طبیعی زندگی این است که با گذشت زمان، عشق خودبه‌خود از بین می‌رود و تبدیل به عادت می‌شود، بلکه عشق مثل گلدانی است که احتیاج به رسیدگی دارد و اگر شما آن را فراموش کنید و تمرکز خود را روی مسائل پیش‌پاافتاده و گذرای زندگی قرار دهید، طبیعی است که از بین برود؛ اما اگر روی آن تمرکز کنید و در تمام مراحل زندگی، عشق را دخیل کنید و آن را پرورش دهید و با همسرتان همواره در این تلاش باشید که این عشق را بیشتر و پایدارتر کنید، مطمئن باشید که همیشه عاشقانه زندگی خواهید کرد و این عشق هیچ‌گاه دچار عادت و روزمرگی و یکنواختی نخواهد شد.

7 - رفاقت: گاهی همسران در زندگی مشترک فقط برای هم یک همخانه محسوب می‌شوند که به وظایف اولیه خود عمل می‌کنند؛ اما باید دانست همسرانی موفقند که با هم رفیق و دوستند و همدیگر را درک می‌کنند و با هم صمیمی‌اند و می‌توانند براحتی با هم به گفتگو و تعامل بپردازند.

8 - حفظ اعتماد به نفس و رسیدگی به خود: گاهی بعضی از همسران در مسائل روزمره و عادی زندگی غرق می‌شوند و خودشان را فراموش می‌کنند. این افراد را هرگاه ببینی، یا در حال کار کردن هستند و یا بی‌حوصله و خسته از کار زیادند و معمولا به خود نمی‌رسند و همیشه ظاهری به‌هم‌ریخته و روحی افسرده دارند. شما باید به جسم و روح خود اهمیت بدهید و آنها را سالم و زیبا نگه دارید تا همسر شما از وجود شما لذت ببرد و باید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را همواره حفظ کنید تا جاذبه واقعی را برای همسر خود داشته باشید.

9 - جلب رضایت همسر: شما همواره باید بدانید که همسرتان از شما و زندگی با شما راضی است یا خیر؟ گاهی شما فکر می‌کنید که به همه وظایفتان عمل کرده‌اید و تمام تلاشتان را کرده‌اید، اما وقتی با همسرتان به گفتگو می‌نشینید و مسائلی که او مهم می‌داند را می‌فهمید، شاید ببینید که به اکثر آنها اهمیت نمی‌دادید. پس همسرتان را خوب بشناسید و بفهمید که با چه چیزی خوشحال و راضی و با چه چیزی ناراحت می‌شود. حساسیت‌‌های همسرتان را پیدا کنید و آنها را در رفتار و گفتار خود در نظر بگیرید. با گفتگو و دقت می‌توانید بفهمید که چگونه می‌توانید همسرتان را راضی نگه دارید.

سخن پایانی این که یادتان باشد وفاداری زن و شوهر به هم نشانه سلامت آنها و زندگی‌شان است. با دقت در اعمال و رفتار خود و احساسات و افکار همسرتان می‌توانید وفاداری را در زندگی خود همیشگی و پایدار کنید.

‌ حدیث‌السادات میرزایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر