jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۵۲۰۱   ۱۴ مهر ۱۳۸۸  |  ۲۱:۱۲

تصاویری از قارچ‌های جدید

قارچ‌هایی که می درخشند

محققان طی جستجوهای خود در نقاط مختلف جهان موفق به شناسایی سه گونه جدید از قارچ های درخشان شده اند.

دانشمندان موفق به کشف گونه هایی جدید در قارچ ها شده اند که درخشانند و می توانند به صورت شبانه روزی نوری زرد - سبز را از خود منتشر کنند.

این کشف ها شامل چهار گونه قارچ جدید و سه گونه از قارچ های درخشان بوده اند.

به این شکل تعداد گونه های درخشان قارچ ها از 64 گونه به 71 گونه افزایش پیدا خواهد کرد.

قارچ Mycena Silvaelucens در بخشی تاریک از پوسته درختی در مالزی کشف شده است.

این قارچ در تاریکی می درخشد و نوری زرد - سبز را در طول شب و روز از خود منتشر می کند که به صورت قطع مشاهده این نور در شب عملی تر است.

این گونه قارچ توسط محققان مرکز بازتوانی اورانگوتان در بورنئوی مالزی کشف شده است و قطر آن تنها 18 میلیمتر است.

گونه درخشان دیگر Mycena Luxaeterna نام داشته و از کلاهک بسیار کوچک با قطری کمتر از 8 میلیمتر و ساقه های ژلاتینی برخوردار است. مفهوم نام این قارچ «نور جاودان» است.

گونه سوم با نام Mycena Luxarboricola در جنگلهای برزیل کشف شده است.

قطر کلاهک در این قارچها در حدود 5 میلیمتر بوده و در تاریکی کاملا درخشان هستند.

یک چهارم از گونه های قارچ های درخشان که تا به حال شناسایی شده اند به خانواده Mycena تعلق دارند ، گونه هایی که مواد آلی را متلاشی کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

محققان معتقدند این گونه های درخشان از 16 خانواده متفاوت کشف شده اند که این پدیده نشان می دهد درخشندگی در یک نقطه خاص از تاریخ در قارچها به وجود آمده و برخی از گونه ها به مرور زمان این توانایی خود را از دست داده اند.

بر اساس گزارش لایو ساینس ، مطالعه بر روی این گونه از قارچ همچنان ادامه دارد و محققان در تلاشند دلیل و چگونگی درخشش را در این قارچ ها کشف کنند.

مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو