jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۹۸۲۷   ۱۹ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۴۱

شهریار محمدی: کتاب بسته مثل یک معماست، یک راز، رازی که با باز کردن کتاب و ورق زدنش رفته رفته آشکار می‌شود و تو را با دنیای دیگر آشنا می‌کند. هرکدام از ما در طول عمرمان کتاب‌های بسیاری را ورق می‌زنیم و با دنیاهای گوناگونی آشنا می‌شویم: رمان، مجموعه داستان، نمایشنامه، متون دینی و ...

گاهی اوقات مسیر مطالعه، نظام‌مند است و گاهی نه، گاهی یک آدم کتابشناس و کتابخوان بالای سرمان است، با یک چراغ راهنما توی دستش و ما در پرتو این چراغ آرام آرام با نام‌های بزرگ آشنا می‌شویم و جلو می‌رویم؛ تولستوی، چخوف، داستایوسکی، همینگوی، گوستاو فلوبر، استاندال و ... می‌رسیم به مارکز، دوراس و ...

در این بین البته به دنیای نمایشنامه‌های شکسپیر هم سفری می‌کنیم، سرکی هم می‌کشیم در متن‌هایی مثل سوفکل یا آنتیگونه یا ...

گاهی وقت‌ها هم البته این طوری نیست، راهنما نداری و از چراغ هم خبری نیست، خودت هستی و خودت، هرچه دستت می‌رسد می‌خوانی، از داستان و شعر گرفته تا مجلات رنگ و رو رفته سال‌‌های دور، هر جا می‌روی، به هر خانه‌ای می‌رسی، چشمت توی طاقچه‌ها، دنبال کتاب می‌گردد و هر جا کتاب بیشتر باشد آنجا راحت‌تری.

کتاب اصولا رفیق پایه‌‌ای است، پایه پایه، هم برای پر کردن وقت و هم برای لحظه‌های تنهایی گاهی اما برخی کتاب‌ها را به هر دلیلی دیردستت می‌گیری، دیر سراغشان می‌روی و بازشان که می‌کنی تازه می‌فهمی سراغ چه گنجی آمده‌ای. مثل نهج‌البلاغه که سال‌های سال درباره‌اش می‌شنوی، در دوره ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان، در مسابقه نهج‌البلاغه هم شرکت می‌کنی و جزوه‌های مختصری را که از این کتاب گلچین شده برای روز مسابقه می‌خوانی، اما سال‌ها می‌گذرد و می‌گذرد و می‌گذرد و در یک ماه رمضان بدون این که بدانی چرا این کتاب را دستت می‌گیری، صفحه اول، صفحه دوم، صفحه سوم و بعد بدون این که متوجه شوی، هر شب بعد از افطار و بعد از شام مثل همه شب‌های کتابخواندنت، منتظر می‌شوی تا همه خوابشان ببرد، آن وقت لحظه تنهایی تو و این کتاب و کلمات سحرانگیزش آغاز می‌شود. کتابی که با خواندن هر صفحه‌اش افسوس می‌خوری که چرا تا به حال سراغش نرفته‌ای، چرا تاکنون آن را نخوانده‌ای، کتابی که هر چه جلو می‌روی و بیشتر آن را می‌خوانی تازه در می‌یابی که چکیده همه چیزهایی که باید از کتاب‌های مختلف یاد می‌گرفتی در این کتاب است، کتابی که می‌تواند تا سال‌های سال نکات کاربردی‌اش در موقعیت‌های مهم زندگی دستت را بگیرد و راه درست را جلوی پایت بگذارد؛ کتابی که از اول تا آخر تو را به میانه‌روی فرا می‌خواند؛ میانه‌روی در همه چیز.

کاش می‌شد گاهی اوقات مسیر کتابخوانی آدم از جای دیگری شروع می‌شد. امتحانش مجانی است، از همین حالا می‌توانید نهج‌البلاغه را دستتان بگیرید و شروع کنید به خواندن.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

همه با هم، برای ایران

همه با هم، برای ایران

خوشبختانه آقای رئیسی در شروع ثبت‌ نام نامزدهای ریـاست‌ جمهوری اعلام کردند وابستگی گروهی و جناحی ندارند و به صورت مستقل آمده‌اند. این یعنی ایشان اعلام کرده ماموریت از سوی جناح خاصی ندارد و برای تحقق اهداف یک جناح نیامده است.

از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر