jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۷۸۲۶۲   ۱۵ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۹:۱۵

پژوهشگران ژنی را کشف کرده اند که در صورت حذف شدن ، از چاقی در موشهایی که رژیم غذایی پرچرب دارند، پیشگیری می کند.

به گزارش ایرنا ، آلن سالتیل مدیر موسسه علوم حیات دانشگاه میشیگان گفت: ژن IKKE به عنوان مرکز کنترل اصلی برای چاقی در حیوانات آزمایشگاهی عمل می کند. در صورتی که این ژن غیرفعال شود، موش حتی اگر غذاهای پرچرب هم بخورد باز هم لاغر می ماند.

اگر ارتباط این ژن با چاقی در انسان اثبات شود، این ژن و پروتیینی که می سازد می تواند در تهیه دارویی برای درمان چاقی ، دیابت و عوارض ناشی از آنها کاربرد داشته باشد.

سالتیل نویسنده این تحقیق که در شماره چهار سپتامبر مجله سلول منتشر شده می گوید: ما سایر ژنهای مرتبط با چاقی را بررسی کردیم اما این اولین ژنی است که در صورت حذف شدن، از افزایش وزن در حیوان جلوگیری می کند.

در این مطالعه 45 درصد کالری دریافتی در رژیم غذایی برخی موشها از چربی ها بود. گروه دیگر موشها رژیم غذایی معمولی حاوی 5.4 درصد چربی خوردند.این رژیم های غذایی از سن هشت هفتگی تا 14 یا 16 هفتگی موشها ادامه یافت.

ژن IKKE کیناز پروتیین می سازد. کینازهای پروتیین، آنزیم هایی است که سایر پروتیین ها را خاموش یا روشن می کند. کیناز پروتیین IKKE ظاهرا پروتیین ها را هدف قرار می دهد که به نوبه خود ژنهایی را که سوخت و ساز بدن موش را تنظیم می کند کنترل می نماید.

هنگامی که موشهای معمولی رژیم غذایی پرچرب خوردند، میزان کیناز پروتیین IKKE بالا رفت، سرعت سوخت ساز کاهش و در نتیجه حیوان افزایش وزن پیدا کرد. در این جا، کیناز پروتیین به منزله ترمزی برای سوخت و ساز بدن عمل می کند.

موشهایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند ظاهرا به علت حذف ژن IKKE وزن اضافه نکردند و امکان سوزاندن بیشتر و سریعتر کالری بجای ذخیره آنها به صورت چربی در آنها فراهم شد.

اکنون محققان در جستجوی مولکول های کوچکی هستند که از فعالیت کیناز پروتیین IKKE جلوگیری کند. این مولکول ها می تواند در تهیه دارو بکار آید.

در صورت موفقیت آمیز بودن این تحقیقات، دست یابی به درمانهای جدید برای چاقی و دیابت تا یک دهه آینده میسر خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو