jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۳۳۹۳ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۸۲  |  ۱۸:۱۹

بادرود زمرد سبزی در حلقه کویر طلایی ایران است که 2تن از سلاله ائمه اطهار و بزرگان دین به نامهای آقاعلی عباس (ع) و شاهزاده محمد(ع) از فرزندان بلافصل حضرت امام موسی کاظم (ع) را در دل خود جای داده است .

گنبد کم نظیر و کاشیکاری زیبای مرقد این دو بزرگوار، چشمان هر بیننده ای را خیره می سازد و آنان را کنجکاو می کند که دریابند چه کسانی در این بارگاه آرمیده اند. امامزادگان آقاعلی عباس (ع) و شاهزاده محمد(ع) به اتفاق برادر خود (حضرت شاهچراغ (شاهزاده احمد که در شیراز آرمیده اند) برای ارشاد مردم به ایران آمدند. امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد به خطه کاشان و بادرود وارد شدند و از سوی مردم و حاکم کاشان مورد استقبال قرار گرفتند. مدت زمانی از اقامت ایشان نگذشته بود که امام رضا(ع) به شهادت رسیدند. ماموران مامون در گوشه و کنار کشور به جستجوی فرزندان ائمه پرداختند و در نهایت این دو بزرگوار از سوی ماموران مامون به شهادت رسیدند. پیکرهای این دو بزرگوار در بادرود به خاک سپرده شده و از آن پس مرقد آنان پذیرای مردم عاشق و مومن منطقه است . بارگاه مطهر امامزادگان آقا علی عباس و شاهزاده محمد، یکی از بهترین نمونه های معماری اسلامی از نظر گچبری ، آیینه کاری و کاشیکاری است . گنبد این بارگاه 39متر ارتفاع و 23متر قطر دارد که از این نظر نیز یکی از نمونه های منحصر به فرد منطقه به شمار می آید. ایوان داخلی گنبد کاشیکاری ، گچبری و آیینه کاری های بسیار زیبایی دارد و تصاویر نمادین کبوتر، طاووس و گلهای به هم بافته شده بر دیواره حرم مطهر نقش بسته شده است . رواقها و طاق نماهای ورودی حرم مطهر امامزاده بسیار زیبا و پرمعنی است . در قسمت فوقانی و گرداگرد داخل گنبد کتیبه ای با آیه های قرآن مجید با خط زیبای ثلث وجود دارد که بر زیبایی این بخش می افزاید. کف و قسمتی از بدنه حرم و رواقها سنگ مرمر و چینی شده است و کمی بالاتر از سنگ چینی بدنه ، اسمائ جلاله و اشعار محتشم کاشانی روی سنگهای برجسته ، دور تا دور حرم را احاطه کرده است . زیربنای ساختمان حرم 5هزار مترمربع در 2طبقه و شامل 10 رواق و 4سردر ورودی است . وجود 2گلدسته متناسب با گنبد با ارتفاع 40متر و قطر 5/3 متر به این بقعه عظمت و زیبایی خاصی بخشیده است . بنای خارجی بارگاه با آجرنما و کاشیهای هفت رنگ با طرحهای بسیار زیبا و ظریفی آراسته شده است . بارگاه این امامزادگان در فصل بهار، بویژه تعطیلات نوروز و نیز در دهه سوم ماه صفر که در این ناحیه به چهل وهشتم معروف می باشد، پذیرای هزاران زایر و میهمانان خارجی از نقاط مختلف ایران و کشورهای خارجی است .

حسنعلی علافیان بادی نطنز - بادرود
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر