jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۲۹۶۴۰   ۲۴ دی ۱۳۸۷  |  ۲۰:۱۸

چهره ناکام هفته

روزی که هوا ایستاد

علی محزون: آلودگی هوای تهران در هفته گذشته حسابی خبرساز شده بود. از یک مقام مسول (چه آدرس دقیقی!) تاکید و از دیگر مقام مسوول تکذیب! آنقدر این ماجرا کش پیدا کرد که دیگر مردم ‌بی‌خیال این بیانیه‌ها و تکذیبیه‌های همراهش شدند. آلودگی هوا البته موضوع تازه‌ای نیست، اما خبر‌هایی که در مورد این پدیده! خوراک روزنامه‌ها شده بود بیشتر از خود هوا سوژه شده بود.

زمانی که سازمان هواشناسی کشور هفته گذشته در اطلاعیه‌ای از پایداری جوی در تهران تا پایان هفته خبر داده بود و آلودگی هوای تهران را در شرایط «هشدار» می‌دانست، نه‌تنها کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران تشکیل جلسه نداد بلکه هیچ مقام مسوولی هم تا آخر هفته در این خصوص اطلاع‌رسانی نکرد!

همه انتقاد‌ها هم برمی‌گشت به وزارت بهداشت. بیشتر مسوولان هم، مقصر اصلی این خبرسازی‌ها (و نه آلودگی هوا!) را وزارت بهداشت می‌دانستند. مدیرکل محیط زیست استان تهران و دبیر کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران با تاکید بر این‌که اطلاع‌رسانی به مردم درخصوص افزایش آلودگی هوا و سلامت آنها وظیفه وزارت بهداشت است به فارس گفته بود: «وزارت بهداشت هیچ اطلاعیه‌ای درخصوص آلودگی هوای تهران صادر نکرد!»، اما انتقاد‌ها در همین حد باقی نماند تا معاون شهردار با توپ پرتری به میدان بیاید. حیدرزاده، در صحبت‌هایش که ایسنا آن را منتشر کرده بود گفته است: «کمیته هماهنگی مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در اوج ناهماهنگی است. معلوم نیست چه کسی پاسخگوی تلفات و خسارات احتمالی آلودگی هواست؟ محیط زیست تا کی می‌خواهد با مقوله آلودگی هوا انفعالی برخورد کند؟ هیچ مسؤولی به مردم نگفت وضعیت آلودگی هوا چگونه است!» در این گیر و دار و دعواها نکات بامزه‌ای هم بود. مثلا یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که اصلا آخرین جلسه کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران در سال 83 بوده!

بعد از آن سرپرست معاونت عمرانی استانداری تهران در مورد کم‌کاری استانداری تهران برای تشکیل جلسه کمیته مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران پاسخ گفت، اما پاسخی این مسول به خبرگزاری‌ها فرستاده بود دوباره خبرساز شد. چرا که او هم توپ را انداخته بود به زمین کمیته بهداشت! که این کمیته اصلا هوای تهران را در شرایط «هشدار» ندانسته بوده و بنابراین نیازی به تشکیل هیچ جلسه‌ای نبوده است.

حالا شما بی‌خیال تمام این جدل‌ها شوید و بروید در اسرع وقت یک ماسک تهیه کنید و کاری نداشته باشید که رسانه‌ها در مورد آلودگی هوا چه نظری دارند. حتی اگر هوای تهران بشدت پاکیزه باشد!

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر