jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۵۰۸۳   ۲۰ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۵:۲۸

نتایج یک پایان نامه نشان داد: بیشترین تداخلات دارویی در نسخه نویسی پزشکان ، مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است . روزبه خراطی با راهنمایی دکتر سعید ستاری

از دانشکده داروسازی دانشگاه تبریز در پایان نامه ای به بررسی روند نسخه نویسی و تداخلات دارویی در نسخه های شهر تبریز پرداخته است.در این پایان نامه آمده است : بیشترین تداخلات دارویی از نوع اول در نسخه های متخصصان قلب و عروق ، تداخل از نوع دوم مربوط به متخصصان جراحی و بیشتر تداخل از نوع سوم مربوط به متخصصان عفونی ، پوست و مو، زنان و زایمان ، گوش ، حلق و بینی ، اطفال و ارتوپدی است . بیشترین تداخل در نسخه های تجویز شده توسط پزشکان مشغول به کار در مطبهای خصوصی این شهر است . تداخلات موجود در نسخه های بیماران زن بیشتر از مردان بود؛ البته تعداد زنان مراجعه کننده به پزشک ، همان اندازه بیشتر بوده و این امر به دلیل داشتن امراض اختصاصی زنان است . این تداخلات بیشتر در گروههای سنی بالای 50سال مشاهده شد. بررسی فراوانی نسبی تداخلات دارویی بر حسب سن ، جنس و تخصص پزشکان انجام شد. این پایان نامه در انتها تاکید کرده است : بیماران بسیاری به علل مختلف ، از جمله روشهای نادرست دارو درمانی ، کمبود امکانات بیمارستان و نبود انضباط و دقت پزشکان در بیمارستان ها، از خدمات درمانی مطلوبی بهره مند نیستند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو