jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۴۸۶۱   ۱۵ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۵:۰۰

ممکن است سفر در زمان که همواره از موضوعات مورد علاقه نویسندگان علمی تخیلی بوده است

، با آزمایش های پیشگامانه یکی از فیزیکدانان امریکایی به واقعیت بپیوندد. قرار است که این تجربیات از همین پاییز آغاز شوند. پروفسور رونالد مالت از دانشگاه کانکتیکت معتقد است که می تواند براساس این اندیشه اینشتین که جاذبه انحنای فضا زمان است ، یک ماشین زمان بسازد. پروفسور مالت چنین در نظر گرفته است که یک میدان جاذبه قوی می تواند زمان را به صورت حلقه ای بسته خم کند. به این ترتیب حرکت در زمان به سوی جلو و عقب عملی خواهد شد. این میدان توسط یک پرتوی بشدت پرانرژی نورانی تشکیل می شود که به دماهایی نزدیک به صفر مطلق نیاز دارد تا بتواند سرعت امواج نورانی را کاهش دهد. مالت ابتدا کار خود را با نوترون ها شروع خواهد کرد، ولی به گفته او انسان ها هم می توانند در زمان سفر کنند؛ مشروط بر آن که بتوان انرژی کافی تهیه کرد. با این حال هیچ شانسی برای این که بتوانید به عقب برگردید و پدربزرگ خود را در روزگار جوانی او ملاقات کنید، وجود ندارد؛ زیرا تنها تا لحظه ای می توان در زمان به عقب بازگشت که در آن ، حلقه زمان برای نخستین بار تشکیل شده است . فیلم جدیدی که از روی کتاب مشهور «ماشین زمان » اثر نویسنده انگلیسی ، اچ ، جی ولز تهیه شده است ، دیگر یک تخیل محض نخواهد بود. پروفسور رونالد مالت می کوشد تا نمونه ای واقعی از آن را با استفاده از پرتوهای نورانی بسازد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو