دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه دستور توقف جنگ در رفح را صادر کرد

شکست تل‌آویو در میدان و دادگاه

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه اعلام کرد که حکم مربوط به درخواست آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی را صادر کرده و بر اساس آن،رژیم اشغالگر قدس باید حمله به رفح را متوقف سازد. دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه که رکن اصلی قضایی سازمان ملل محسوب می‌شود حکم داد اسرائیل بایستی عملیات نظامی خود را در رفح متوقف کند.
کد خبر: ۱۴۵۸۰۸۵
نویسنده محمد علیزاده - گروه بین‌الملل
 
شکست تل‌آویو در میدان و دادگاه
 
طبق حکم این دادگاه،رژیم اسرائیل علاوه براین می‌بایست درخصوص اقدامات انجام‌شده برای اجرای دستورات صادرشده گزارش‌هایی تقدیم این دادگاه کند.یک رسانه عبری زبان اعلام کرد،کاخ سفیددیگر مخالف تهاجم گسترده به رفح نیست و حداقل مخالفت خود را با این تهاجم کاهش داده است. درجلساتی که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در اسرائیل داشت، برنامه‌های اسرائیل برای تعامل با غیرنظامیان در جریان تهاجم نظامی گسترده به رفح مورد بررسی قرار گرفت و تلاش شد تا به نحوی این طرح‌ها ارائه شوند تا نظر آمریکا نیز در این زمینه لحاظ شود! 
 
سایه بازداشت بر سر نتانیاهو 
آفریقای جنوبی پیشتر شکایتی علیه رژیم صهیونیستی به دلیل نقض کنوانسیون نسل‌کشی به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه کرده‌ بود. صدورحکم توقف جنگ علیه نوار غزه، ادامه این جنگ را با وجود پافشاری کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم دشوار خواهد کرد. درهمین ارتباط، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی دو روز پیش درخواستی برای صدور حکم بازداشت نتانیاهو و چند مقام ارشد رژیم صهیونیستی ارائه کرد.
کریم‌خان،دادستان ارشد دادگاه بین المللی کیفری در بیانیه‌ای که با گذشت بیش از هفت ماه جنگ در غزه صادر شده است، گفت: دلایل منطقی نشان می‌دهد نتانیاهو و دیگر مقام‌های ارشد اسرائیل به جنایت علیه بشریت متهم هستند.
 
گردن‌کشی صهیونیست‌ها 
در این میان، خیز دادگاه لاهه برای صدور حکم بازداشت نتانیاهو، بحران‌های پیش روی صهیونیست‌ها را دوچندان ساخته و فراتر از آن به نگرانی شدید سران آمریکا در خصوص تبعات این حکم برای جلادان اسرائیلی منجر شده است. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند صدور این حکم بی‌سابقه علیه صهیونیست‌ها، می‌تواند پیش در‌آمد صدور احکام مشابه علیه مقامات کاخ سفید ( به عنوان اصلی‌ترین حامیان جنگ غزه ) شود. برخلاف آمریکا، برخی دولت‌های اروپایی از جمله آلمان از پذیرش حکم دیوان لاهه علیه رژیم صهیونیستی خبر داده‌اند و برهمین اساس نیز مقامات صهیونیستی از موضع‌گیری دولت آلمان درباره صدور حکم بازداشت نتانیاهو به شدت دلگیر و عصبانی شده‌اند. پس از گذشت سه روز از درخواست حکم بازداشت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از سوی دادستان دیوان لاهه، آلمان اعلام کرده که در صورت تأیید درخواست دادستان به قانون پایبند است و حکم این دادگاه را اجرا خواهد کرد. اکنون موضع‌گیری دولت آلمان با خشم تل‌آویو همراه شده است.کریم‌خان،نخست‌وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اسرائیل رابه ارتکاب نسل‌کشی در نوارغزه و استفاده ازگرسنگی به عنوان سلاح جنگی علیه غیرنظامیان درغزه متهم کرده است. 
   
صهیونیسم و آمریکا در بحران مطلق 
تجمیع گزاره‌های فوق،بیانگر شکست همزمان آمریکاوصهیونیست‌هادرمیدان جنگ ومیدان حقوقی(دادگاه لاهه) است.همچنین شکست دربرابر افکار عمومی دنیا را نیز باید به این فهرست اضافه کرد. در چنین شرایطی، گذشت زمان نه فقط به سود واشنگتن و تل‌آویو نیست، بلکه شاهد تشدید بحران‌های جاری علیه آنها در ابعاد گوناگون خواهیم بود. کار به جایی رسیده که حتی متحدان اروپایی رژیم اشغالگر قدس نیز قدرت چانه‌زنی در صیانت وقیحانه از این رژیم منحوس و کودک‌کش را از دست داده‌اند. رسانه‌های صهیونیستی نیز به این انزوا و شکست بی‌سابقه اذعان کرده و نسبت به وقایع پیش رو، ابراز نگرانی و وحشت کرده‌اند. در یکی از این موارد، چند دیپلمات‌ کشورهای همسو با اسرائیل به روزنامه هاآرتص گفته‌اند: صدور حکم بازداشت از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی منجر به تنش در روابط با اسرائیل می‌شود و برای برخی کشورها ادامه تعامل با بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت برایشان دشوار خواهد بود و این‌که در صورت صدور حکم بازداشت، دیدار با نتانیاهو برای مقامات این کشورها بحران‌ساز و پرهزینه است. 

اسناد شکست میدانی صهیونیست‌ها 
پولیتیکو گزارش داد که اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد فقط ۳۰تا۳۵درصد مبارزان حماس ازهفتم اکتبر تاکنون جان باخته‌اند و حدود ۶۵ درصد تونل‌های این گروه هنوز سالم است. این رسانه همچنین می‌گوید مقامات آمریکایی معتقدند حماس درماه‌های اخیر هزاران عضو جدید جذب کرده است.این گزارش می‌افزاید مسئولان دولت بایدن به شدت نگران قدرت و توان حماس برای جذب هزاران نیروی جدید طی ماه‌های گذشته و در  زمان جنگ هستند که همین مسأله به نیروهای این جنبش امکان داده ماه‌ها در برابر حملات رژیم صهیونیستی مقاومت کنند. منبع مذکور افزود با این‌که نتانیاهو اخیرا اعلام کرده بود حماس باید به طورکامل نابودشود اما داده‌های اطلاعاتی آمریکا به شکل نگران‌کننده‌ای بر این مسأله تاکید دارد که تحقق چنین هدفی غیرممکن است. لازم به ذکر است با گذشت نزدیک به‌هشت ماه از جنگ درغزه،رژیم صهیونیستی درتحقق اهداف اعلام شده خودیعنی نابودی حماس و آزادی اسرا ناکام مانده و هر روز نیروهای اشغالگر در نوارغزه ازجمله شمال این باریکه با مقاومت شدید مبارزان فلسطینی مواجه می‌شوند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها