دانشگاه‌های اروپایی یکی پس از دیگری به ‌جمع معترضان جنایات صهیونیست ها می پیوندند

زنجیره بیداری دانشجویی

تجمعات دانشجویی درحمایت از فلسطین که ازدانشگاه کلمبیا در آمریکا آغاز شده بود روز به روز در حال گسترش است و دانشگاه‌های بیشتری را در بر می‌گیرد. پلیس آمریکا با بازداشت معترضان، تلاش زیادی برای پایان دادن به این تجمعات داشت اما نه تنها موفق به این کار نشده بلکه این تجمعات مرزهای آمریکا را در نوردیده و کشورهای اروپایی را نیز فراگرفته است.
کد خبر: ۱۴۵۵۶۹۱
 
در روز‌های اخیر صد‌ها دانشجوی آمریکایی و دانشجویانی از دیگر کشور‌های جهان در اعتراضات سراسری شرکت کرده و در این میان عده زیادی هم بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود پلیس آمریکا تا‌کنون بیش از ۲۵۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در تظاهرات دانشگاهی برای حمایت از فلسطین را بازداشت کرده و گزارش‌ها و تصاویر برخورد پلیس کشورهای اروپایی با دانشجویان نیز منتشر شده است.‌این خیزش دانشجویی که از آمریکا آغاز شد، تقریبا در سراسر اروپا هم گسترش یافته و دیروز دانشجویان بلژیکی و هلندی نیز به تظاهرات حامی فلسطین و ضد رژیم صهیونیستی پیوستند.دانشجویان دانشگاه آمستردام در هلند خواستار پایان همکاری دانشگاه خود با اسرائیل شدند، در حالی که اعتراض در دانشگاه گنت بلژیک تا چهارشنبه ادامه دارد.‌در پردیس دانشگاه آمستردام (UVA) در مرکز شهر آمستردام، صدها دانشجو در محوطه دانشگاه، ده‌ها چادر برپا کرده و خواستار توقف رابطه با اسرائیل شده‌اند. با این حال یورش پلیس ضد شورش هلند به محل تحصن دانشجویان حامی فلسطین در محوطه دانشگاه آمستردام، به بازداشت ۱۲۵‌دانشجو منجر شد.برپایی چادرهای اعتراضی در محوطه دانشگاه آمستردام به تبعیت از اعتراضات مشابه در دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس دیروز شدت گرفت. با این حال، پلیس ضد شورش، معاونت دادستانی عمومی و شورای شهر آمستردام تصمیم به مداخله و متفرق کردن و سرکوب معترضان گرفتند.براساس اعلام رسانه‌های محلی، پلیس ضد شورش از حدود ساعت ۳ بامداد به دانشگاه وارد شد و این اعتراضات را که در همبستگی با غزه و محکومیت رژیم صهیونیستی برپا شده، دو ساعت بعد سرکوب کرد. گفته می‌شود پلیس برای ورود به محل برپایی چادرها، با بیل مکانیکی از موانع دست‌ساز دانشجویان عبور کرده است.همچنین در ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی گروهی حدود ۱۰ نفره و نقابدار به معترضان حمله‌ور می‌شوند و با چوب‌دستی آنها را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند.روبرت دایکرافت، وزیر آموزش وپرورش هلند در بیانیه‌ای کوتاه ضمن ابراز تاسف از ورود و مداخله «اجباری» پلیس به محوطه دانشگاه نوشت: بین مراکز بحث و گفتمان، دانشگاه‌ها سرآمد هستند. شما می‌توانید نارضایتی و احساسات‌ خود را بروز دهید اما این کار باید در کمال امنیت و آرامش همگان انجام شود.
   
شرایط اضطراری در دانشگاه‌های انگلیس
دیروز دانشجویان، کارکنان و استادان ۵ دانشگاه دیگر انگلیس، برای حمایت از آرمان فلسطین در محوطه دانشگاه‌های این کشور تظاهرات کردند.روزنامه گاردین نوشت: درپی تظاهرات گسترده دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه‌های جهان در حمایت از فلسطین، دانشجویان دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج، لیورپول، ادینبورو و سواز (Soas) انگلیس نیز با حمایت از مردم فلسطین، خواستار پایان همکاری این دانشگاه‌ها با رژیم‌صهیونیستی‌شدند.این روزنامه نوشت: دانشجویان و استادان دانشگاه‌های انگلیس، در هفته‌های اخیر با تحصن در محوطه دانشگاه و به اهتزاز در آوردن پرچم فلسطین و شعار علیه نسل‌کشی اسرائیل، حمایت خود را از مردم فلسطین ابراز می‌کنند. به نوشته گاردین، انتظار می‌رود در هفته‌های آینده، تظاهرات هواداری از فلسطین در دانشگاه‌های سراسر اروپا بیشتر گسترش یابد.رسانه‌های انگلیس اعلام کردند: تاکنون هزاران دانشجو در دانشگاه‌های آمریکا، به اتهام هواداری از فلسطین و شرکت در تظاهرات ضد اسرائیلی، بازداشت شده‌اند. در بیانیه مشترک دانشجویان هوادار فلسطین در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج آمده است دانشجویان و استادان صد‌ها دانشگاه در سراسر جهان، برای فلسطین تظاهرات می‌کنند و ما مخالف همکاری دانشگاه های‌مان با اسرائیل هستیم که دست به جنایات جنگی علیه مردم فلسطین زده است. در این بیانیه، اسرائیل به قتل عام، ایجاد قحطی و آوارگی در فلسطین متهم‌شده‌است.تاکنون دانشجویان دانشگاه‌های لندن، منچستر، نیوکاسل، شفیلد، لیدز، وارویک، سوانزی، گلداسمیت، بریستول، کمبریج و آکسفورد در انگلیس، در حمایت از جنبش مقاومت و نیز پشتیبانی از مردم فلسطین، تظاهرات و تحصن خود را آغاز کردند.به نوشته گاردین، اوایل این هفته مقامات دانشگاه گلداسمیت لندن ناچار شدند به خواست دانشجویان هوادار فلسطین تن دهند و سیاست اخلاقی جدیدی، برای سرمایه‌گذاری اعلام کنند که براساس آن، سرمایه‌گذاران در این دانشگاه باید خواهان آتش‌بس در غزه شوند و برای دانشجویان فلسطینی، بورسیه در نظر بگیرند.

برخورد پلیس آلمان با معترضان
پلیس آلمان دیروز پس از تماس رئیس دانشگاه برلین، به کمپ دانشجویان حامی فلسطین در دانشگاه برلین حمله و آن را منهدم کرد. به گفته رسانه‌های آلمانی، حدود ۱۰۰ معترض اوایل روز گذشته اقدام به برپایی حدود ۲۰ چادر در حیاط دانشگاه کردند. این در حالی بود که با تماس رئیس دانشگاه، پلیس به چادر‌ها حمله کرد و با اسپری فلفل تعدادی از تظاهرکنندگان را از محوطه دانشگاه دور کرد. گفته می‌شود تعدادی از دانشجویان در این حمله پلیس بازداشت شدند. دانشجویان خواستار توقف نسل‌کشی در غزه هستند و می‌گویند دانشجویانی که در این تظاهرات شرکت می‌کنند نباید منع شوند و وضعیت دانشجویی خود را از دست بدهند. این چیزی است که بسیاری از دانشجویانی که در تظاهرات شرکت کرده‌اند از آن می‌ترسند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها