گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با بهار نوحیان، بازیگر مجموعه‌ای که از شبکه ۳پخش می‌شود

زندگی ایرانی با طعم بیست کووید

گزارش «جام‌جم» از سریال طنز تازه شبکه۳

کرونا با طعم بیست‌کووید

انگار هرقدر سختی برای‌مان جدی‌تر باشد، بیشتر می‌کوشیم با زبان طنز از آن صحبت کنیم. درست مثل کرونا که حتی حالا هم که بار سنگینش از دوش حوزه سلامت و مردم برداشته شده، خاطرات تلخش باقی مانده و جز با طنز نمی‌توان از آن روزهای سخت صحبت کرد.
کد خبر: ۱۴۴۰۶۵۲
نویسنده سپیده اشرفی - گروه رسانه
 
سریال بیست کویید حالا با همین دست فرمان کارش را آغاز کرده و قصد دارد روایتی از دوران تلخ کرونا باشد تا زبان طنز آن، قدری خاطرات تلخ آن دوران را قابل تحمل کند. این مجموعه به تهیه‌کنندگی رشید حاجتمند و کارگردانی هادی حاجتمند از شب گذشته روی آنتن شبکه سه رفته است. گزارش پیش رو، مروری بر این سریال تازه است که تلاش کرده تاریخ نگاری زمان کرونا را با یک زبان نرم و ملایم انجام دهد. رشید حاجتمند در قامت تهیه کننده بیست‌کویید پیش از این کارهایی مثل سریال «بچه‌زرنگ» را در کارنامه خود ثبت کرده که روایتی متفاوت از شهدای مدافع حرم بود. او درباره تولید بیست کویید به جام‌جم گفته بود: ایران در اتفاق کرونا توانست عملکرد خوبی از خودش به جا بگذارد به همین علت کرونا مسأله‌ای نیست که بتوان به‌راحتی ازآن عبور کرد. رهبر معظم انقلاب هم درسخنرانی‌های‌شان مکرر به این موضوع پرداخته‌اند که کرونا را مثل شهید آوینی روایت کنید. برای همین است که سریال‌های اخیر صداوسیما در مورد این ویروس منحوس ساخته شده است. ما بیشتر به‌دلیل متفاوت بودن این مجموعه با دیگر سریال‌های کرونایی و هم وجود امام رضا(ع)، تصمیم گرفتیم آن را در مشهد تولید کنیم. انتخاب مشهد باعث شد گویش و لهجه مشهدی کاملا جا بیفتد. البته تلاش کردیم کرونا را از یک نگاه دیگر بررسی کنیم. به‌نظرم هنوز هم موضوع کرونا جای کار دارد. با توجه به صحبت‌هایی که رهبر انقلاب هم داشته‌اند، باید به کرونا از زوایای مختلف بپردازیم. ما تعداد بالایی شهید در دوران کرونا داشتیم و احساس کردیم باید به آن پرداخته شود. در عین حال، بیشتر سراغ تاریخ نگاری رفتیم اما آن را به شکل شیرین و دوست داشتنی برای مردم بیان کردیم و احساس می‌کنیم برای مخاطب جذاب است. بیست کویید روایتی جذاب از کروناست که فقط تلخی آن را بیان نمی‌کند.
   
روایت یک جوان عاشق پیشه
علی عامل هاشمی ازجمله بازیگران اصلی این مجموعه است که پیش از این هم در کارهای طنز ایفای نقش کرده بود. هاشمی در کارهای دیگر هم به‌عنوان یک جوان مشهدی نقش‌آفرینی کرده بود. خودش اهل خراسان است و حالا برای شخصیتی به نام محمدجواد انتخاب شده تا در بیست کویید نقش داشته باشد. هاشمی به جام‌جم گفته بود: محمدجواد یک جوان عاشق‌پیشه است که دوست دارد آرامش داشته باشد و زندگی‌اش را تشکیل دهد. درعین‌حال، معیار‌هایی برای ازدواج و انتخاب همسر دارد. او برای رسیدن به دختری که دوست دارد، وارد یک جریان کرونایی شده و با بچه‌های جهادی که به کادردرمان کمک می‌کنند همراه می‌شود. من در مجموعه‌های مختلفی در قامت یک جوان مشهدی بازی کردم اما در بیست‌کویید مشهدی صحبت نمی‌کنم بلکه آهنگی از لهجه خراسانی دارم، چون طیف گسترده‌ای از آهنگ و لهجه در خراسان وجود دارد. مثلا در یک مجموعه با لهجه سبزواری صحبت کردم اما مخاطبان آن را با عنوان لهجه مشهدی می‌شناسند. تفاوت‌های این را خود مردم منطقه احساس می‌کنند. حتی در مشهد هم لهجه‌های مختلفی وجود دارد. در بیست‌کویید خیلی ملاک‌مان روی لهجه مشهدی نبود. حتی اگر در خود مشهد باشید هم متوجه می‌شوید خیلی از مردم با لهجه غلیظ صحبت نمی‌کنند و آهنگی از آن لهجه در کلام آدم‌ها وجود دارد. درعین‌حال، تفاوت نقشم نسبت به دیگر نقش‌ها این است که سیر تکاملی دارد و این را در سریال دیگری نداشتم که از یک شکل به شکل دیگر تبدیل شود. شاید در نقش‌های دیگر درنهایت یک جوان بامزه بودم که عاشق‌پیشه بوده اما تا انتها به یک شکل حضور داشت. اما در بیست‌کویید از یک شکلی نقش را شروع کردم و به چیز دیگری رسیدم و به نظر خودم قابل باور است. می‌توانم  بگویم که این سریال، درباره اخلاق‌مداری است. در بیست‌کویید با تعاملی که با کارگردان و نویسنده مجموعه داشتم، برخی تکیه کلام‌ها و موقعیت‌هایی را که بامزه بوده به نقش اضافه کردیم که به‌نظرم جذاب خواهد بود.
   
یک پزشک متفاوت
آزیتا ترکاشوند، بازیگر دیگر این مجموعه است که نقش یک پزشک را بازی می‌کند. ترکاشوند به جام‌جم گفته بود: در این سریال نقش دکتر آرامش را دارم که پزشک بخش است. تفاوتی که این پزشک دارد و نقش را متمایز می‌کند، این است که ازخودگذشتگی این شخصیت خیلی بارز است تا جایی که در زمان کرونا و در آن وضعیت به عنوان یک پزشک، کار جهادی زیبایی انجام می‌دهد و در روستا‌ها و شهر‌های مختلف می‌رود تا در بحران کرونا خدمت کند. در عین حال هر جا که احساس می‌کند حضورش باعث کمک به مناطق محروم می‌شود، دریغ نمی‌کند حتی در شرایطی که می‌داند جان خودش هم در خطر است. با این حال قسم‌نامه پزشکی‌اش را زیر پا نمی‌گذارد و به آن پایبند است. به همین علت، نقش جذابی است. کار در پروژه‌ای دور از محل زندگی، خیلی سخت است و قطعا بازیگر وقتی به محل زندگی خود نزدیک است، دغدغه کمتری درباره خانواده یا محل کار دارد، چون حداقل می‌تواند در خانه خودش استراحت کند. وقتی دور از محل زندگی‌اش باشد، فشار کاری خود را دارد. با این حال، کارهای این‌چنینی برایم جذاب است و کار در شهر‌های دیگر را دوست دارم. یعنی دغدغه ندارم که به محل زندگی‌ام نزدیک باشد.  وی گفته بود: می‌خواستم با بازی در این سریال نشان دهم که یک پزشک از دل خود مردم است. یک مادر و یک همسر که مثل خود مردم است. تلاش کردم که از مردم فاصله نداشته باشد. می‌خواستم مخاطب آن را از خودش بداند. به‌نظرم هیچ چیز مطلقی وجود ندارد که بخواهیم بگوییم یک فرد، سیاه یا سفید مطلق است. من در هیچ‌کدام از شخصیت‌ها این طور بازی نکردم که سیاه مطلق باشد. مثلا گلی ثابتی سریال گاندو هم که سیاه‌ترین شخصیت بود را طوری بازی نکردم که مخاطب از آن متنفر شود. در همه این نقش‌ها به گونه‌ای حضور داشتم که مخاطب متوجه شود شرایط آن فرد را به نقطه مربوط رسانده است. 

نمایی از یک پزشک جهادی 
فرزاد جمشیدی از دیگر بازیگران بیست‌کویید است که نقش یک پزشک جهادی را بازی می‌کند. او به جام‌جم گفته بود: در زمانی که همه در حال فراموش کردن دوران کرونا هستند و مردم حافظه تاریخی بلندمدتی هم ندارند، باید باز هم در این زمینه صحبت شود. شاید خوب باشد که از این تجربه تلخ، یک بایگانی در ذهن خود بسازیم تا بتوانیم با ناخواسته‌ها مبارزه کنیم. گاهی ممکن است این ناخواسته، سیل، زلزله یا فروریختن یک ساختمان باشد که متاسفانه تجربه همه اینها را داشته‌ایم اما یادمان باشد که مردم در مورد کرونا، آمادگی نداشتند. من یادم هست که درآن زمان کاری برای نیرو‌های مسلح آماده می‌کردیم به نام نبرد ناشناخته، چون این نیرو‌ها با تلاش خود جلو می‌رفتند. خوبی این سریال یادآوری این تلاش‌ها در بافت طنز است. در واقع به مردم یادآوری می‌کند ببینیم چه کسانی بودند که از جان‌شان ــ که ارزشمندتر ازآن نیست ــ گذشتند تا بتوانند جلوی این بیماری را بگیرند که واقعا موفق عمل کردند. ما در تار وپود این سریال، نقش پزشکان و صاحب‌نظرانی را می‌بینیم که موفق شدند دارو‌ها و واکسن مربوط را تهیه کنند تا دست رد به سینه تحریم بزنند. اینها چیز‌های خوب این سریال است که باید گفته شود تا مردم به یاد بیاورند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها