پیشرفت تکنولوژی امروزه راهی برای سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت و ساز ساختمانی و پروژه های عمرانی به شمار می آید. فناوری های عمرانی راهی برای ساخت سریع تر انواع تیرچه ها همچون تیرچه ی پیش تنیده را روبروی معماران ومهندسان ساختمان گذاشته است. در گذشته تیرچه ها در سرساختمان و پروژه ی عمرانی بتن ریزی می شده اند و این کار باعث می شد که مسیر ساخت و ساز بسیار زمان بر و طولانی شود.
کد خبر: ۱۴۳۱۷۳۹

تیرچه پیش تنیده چیست؟


 در حال حاضر با روی کار آمدن ماشین آلات مخصوص و پیچیده، به راحتی در کارگاه های پیش تنیدگی، تیرچه های پیش تنیده طراحی و بتن ریزی و ساخته می شوند و سپس به کمک وسایل حمل و نقل سنگین و مخصوص به سر ساختمان  و یا پروژه ی عمرانی انتقال پیدا می کنند. در تیرچه های پیش تنیده برای افزایش مقاومت کششی در بتن از میلگردهای فولادی کشیده شده و تحت فشار درآمده استفاده می شود. این پیش تنیدگی فولاد در تیرچه برای آن است که بتنی را هم که قرار است در تیرچه ریخته شود مورد مقاومت کششی محاسبه شده ای قرار بدهند.

 

تیرچه پیش تنیده و قیمت آن
در واقع این بارگذاری و کشش باید در سر ساختمان و موقع زدن سقف صورت می گرفت ولی در تیرچه پیش تنیده این اعمال در کارگاه های پیش تنیدگی صورت گرفته و مورد ارزیابی دقیق مهندسان تا پیش از ارسال به ساختمان قرار می گیرند.بالا رفتن سطح مقاومت کششس در بتن و همین طور در میلگردهای کار گذاشته شده در تیرچه ی پیش تنیده باعث می شود تا از این تیرچه ها در سازه هایی با دهانه های بلند به کار برده شود. آرماتورهای کارگذاشته شده در تیرچه های پیش تنیده، به اندازه ی 65 درصد بر آن ها مقاومت کششی اعمال می شود.


این حجم از فشار و پیش تنیدگی بر بتن نیز وارد می شود و باعث می شود تا سازه در نهایت از مقاومت کششی مطلوبی به ویژه در زمان بروز حوادث غیر مترقبه برخوردار شود. میزان مخصوص پیش تنیدگی و فشاری که بر یک تیرچه و المان های کارگذاشته شده در آن اعمال می شود بر کیفیت ساخت و ساز تاثیر مستقیم می گذارد. این حجم از پیش تنیدگی به کار رفته در یک تیرچه ی پیش تنیده که در سقف ها کار گذاشته می شوند باعث می شود که از بار مرده ی سقف در نهایت کاسته شده و سازه از مقاومت و استحکام بهتری برخوردار وشد.


قیمت تیرچه پیش تنیده


برای محاسبه ی قیمت تمام شده ی تیرچه پیش تنیده، مهندسان و طراحان این نوع تیرچه ها نیاز به محاسبه ی المان های مختلفی نظیر بتن، میلگرد و... را دارند. در واقع در سنجش و برآورد قیمت نهایی برای هر یک از تیرچه های پیش تینده، لازم است که به صورت دقیق مقدار و اندازه های میلگردهایی که تحت پیش تنیدگی قرار گرفته و در تیرچه به کار رفته اند اعلام گردند. از طرفی یکی دیگر از مهمترین المان های کار شده در تیرچه ی پیش تنیده میزان سیمان و بتنی است که تحت فشار پیش تنیدگی قرار گرفته و بر روی آرماتورها ریخته شده اند. این فاکتورها همگی باید مورد محاسبه ی دقیق توسط مهندسان قرار بگیرند.


هزینه ی حمل و نقل، یکی دیگر از مهمترین فاکتورها برای قیمت تیرچه پیش تنیده به شمار می آید. آنچه که حائز اهمیت است این است که قیمت تمام شده ی تیرچه ی پیش تنیده بسیار قابل ملاحظه تر از انواع دیگر مصالحی است که به جای تیرچه ی پیش تینده گاهی به کار برده می شود. مقرون به صرفه بودن تیرچه ی پیش تنیده یکی از مهمترین عواملی است که باعث می شود افراد روی به این نوع مصالح برای زدن سقف ها در سازه هایی همچون سوله ها، ورزشگاه ها و... بیاورند.

تیرچه پیش تنیده و قیمت آن


هالوکور


تیرچه های مجوف یا هالوکور نوع دیگری از تیرچه های بتنی هستند که به کمک ماشین آلات صنعتی نظیر دستگاه آلمانی تمام اتوماتیک اکسترودر ساخته می شوند. این تیرچه ها در واقع به صورت سقف های پیش ساخته ای هستند که به صورت مجوف و توخالی کار شده اند و از آن ها به راحتی می توان در ساخت سازه هایی نظیر پل ها، تونل ها، پارکینگ ها، سوله ها، استخرها و... به کار برد. استفاده از دیوارها و سقف های پیش ساخته ی هالوکور نقش موثری در تسریع روند ساخت و ساز دارد. همچنین کاربرد این نوع هالوکور باعث کاهش قیمت تمام شده ی سازه می شود و صرفه ی اقتصادی قابل توجهی برای پیمانکاران دارد. کاهش وزن تمام شده ی سازه از دیگر نکات مهمی است که در کاربرد سقف هالوکور باید مد نظر قرار داد.


طراحان سازه ها اغلب به دلیل مزایای بسیار زیادی که این نوع دیوار و سقف پیش ساخته هالوکور برای سازه ها و پروژه های عمرانی دارد از آن ها استفاده می کنند. سیم کشی و استفاده از تجهیزات تاسیساتی با کمک این پنل های بتنی بسیار راحت می شود. این پنل ها به نوعی برای سازه ها کار عایق های صوتی و حرارتی را می کنند. افزایش تعداد طبقه ها در یک سازه آن هم با ارتفاعی یکسان یکی دیگر از ویژگی های استفاده از سقف های هالوکور شمرده می شود.


همچنین باید این نکته را افزود که در صورتی که از بتن مرغوب با استاندارد بالا در ساخت این پنل های هالوکور به کار برده شود، از این پنل ها می توان در کف های سازه ها به کار برد و این می تواند به حدی زیبا و تمام عیار باشد که دیگر نیازی به سرامیک کاری ، کاشی کاری و... در کف سازه نباشد و باعث شود که در هزینه های تمام شده برای سازه صرفه جویی قابل ملاحظه ای اعمال شود. پنل های بتنی هالوکور پس از ساخته شدن در کارگاه ها به کمک دستگاه های تمام اتوماتیک اکسترودر، به کمک ماشین آلات مخصوص به محل اجرای سازه انتقال داده می شوند و مورد کاربرد قرار می گیرند.

 

تیرچه پیش تنیده و قیمت آن

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها