گزارش «جام‌‌جم» از اعترافات متهمان و جزئیات بازسازی صحنه قتل داریوش مهرجویی و همسرش

قاتل میان ما بود

ابتدا بهتر است ماجرا را از ابتدا و البته کوتاه مرور کنیم. رسیدگی به این پرونده جنجالی از شنبه هفته گذشته ۲۲مهر ماه و با گزارش جنایتی هولناک در شهرک زیبا‌دشت فردیس استان البرز آغاز شد.
کد خبر: ۱۴۲۶۸۶۹
نویسنده محمد غمخوار - دبیر گروه حوادث

با حضور تیم جنایی در محل قتل مشخص شد در این جنایت، داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر با ضربه‌های چاقو و اصابت جسم سخت به طرز هولناکی از پا درآمده‌اند. مونا، دختر این زوج بعد از بازگشت از یک گالری در جهانشهر با اجساد غرق در خون پدر و مادرش روبه رو شده و ساعت ۲۲و۳۰ دقیقه شب آن را به پلیس گزارش کرد. دختر نوجوان حدود دو ساعت قبل از رسیدن به خانه با پدر و مادرش در تماس بود و به نظر می‌رسید، جنایت در این بازه زمانی رخ داده است.

جسد داریوش مهرجویی در پذیرایی خانه قرار داشت و پیکر همسرش در اتاق خواب کنار تخت افتاده بود. به نظر می‌رسید ابتدا آقای کارگردان به قتل رسیده و قاتلان بعد از بستن دست و پای وحیده محمدی‌فر- همسر مهرجویی- او را به طرز دلخراشی به قتل رسانده‌اند. با توجه به نوع ضربات چوب و چاقو روی بدن قربانیان به نظر می‌رسید قاتلان بیش از یک نفر بودند که بدون مقاومت وارد خانه شده و بعد از جنایت با بهم ریختن خانه و سرقت گوشی تلفن و طلاهای قربانیان از آنجا فرار کرده‌اند.‌

بررسی فرضیه‌ها

کارآگاهان پلیس آگاهی که زیرنظر ناصر خاکی دادستان فردیس به تحقیق دررابطه با این جنایت می‌پرداختند، ابتدا چند فرضیه را برای ارتکاب قتل مطرح کرده و بررسی‌های خود را روی این فرضیه‌ها متمرکز کردند. سرقت، اختلاف شخصی یا اختلافات خانوادگی سه فرضیه مهمی بود که پلیس روی آن کار می‌کرد. قتل با انگیزه اختلاف خانوادگی خیلی زود رنگ باخت‌. داریوش مهرجویی و همسرش با بستگان خود اختلافی نداشتند و رابطه خوبی هم با خانواده خود داشتند. انگیزه سرقت هم با توجه به مقدار طلای کمی که سرقت شده بود، کمرنگ شد و انگیزه قتل با انگیزه اختلاف شخصی قوت گرفت.‌ ازسوی دیگر برای کشف سرنخ‌هایی از عاملان جنایت، ماموران به بررسی دقیق صحنه جنایت پرداخته و با رد خون و بزاقی در محل درگیری رو‌به‌رو شدند که متعلق به قربانیان نبود. بلافاصله از این رد‌ها نمونه‌گیری و به آزمایشگاه منتقل شد‌. ازسوی دیگر بررسی فیلم دوربین مداربسته شهرک در دستور کار قرار گرفت و مشخص شد، این شهرک و خانه مهرجویی مجهز به دوربین نبوده و فقط ساختمان کناری محل قتل دوربین داشته که کارآگاهان با بررسی فیلم دوربین در شب حادثه دریافتند هیچ ردی از قاتلان ثبت نشده است.‌

دستگیری متهمان

ماموران در بررسی قتل با انگیزه اختلاف شخصی به مردی رسیدند که سال‌ها نگهبان این باغ بود‌. مرد جوان بعضی روزها برای رسیدگی به باغ مهرجویی و همسایه‌اش به آنجا می‌آمد اما با سرقت وسایلی از خانه‌شان، مهرجویی به او مشکوک شد و با شکایتش، باغبان جوان بازداشت شد. این کارگر مدتی بعد آزاد شد. آزادبودن این مرد در زمان قتل احتمال ارتکاب جنایت توسط او را قوت بخشید. این مرد در کنار مظنون احتمالی دیگر بازداشت شد و در تحقیقات اولیه منکر قتل بود. تیم جنایی که به دنبال راهی برای کشف علمی جرم بود، به بررسی آثار کشف شده در صحنه جرم پرداخت و در این مسیر به مرد باغبان رسید.‌ متهم زمانی که با دلایل غیر انکار رو‌به‌رو شد به قتل مهرجویی و همسر او با همدستی برادرش و دو نفر از دوستانش اعتراف کرد. پس از این اعترافات دستور بازداشت سه متهم دیگر هم صادر و آنها در سه عملیات دیگر دستگیر شدند. با آزمایش از متهمان و بررسی‌های آزمایشگاهی، مشخص شد آثار به جامانده در صحنه قتل متعلق به آنها بوده است‌. همچنین بخشی از طلاهای سرقت شده از خانه این زوج همراه چاقویی که در قتل استفاده شده بود از خانه متهمان کشف شد.

اعلام خبر کشف راز قتل

با تکمیل پازل‌های این جنایت، صبح روز پنجشنبه رازگشایی از ماجرا اطلاع‌رسانی شد. رئیس کل دادگستری استان البرز در این باره گفت: با تلاش و حضور شبانه‌روزی مقامات قضایی مربوطه و ماموران پلیس آگاهی استان البرز حدود ۲۰مظنون شناسایی و از آنها توسط بازپرس پرونده و کارآگاهان ویژه قتل پلیس آگاهی استان البرز تحقیق شد. در صحنه قتل مرحوم داریوش مهرجویی و همسرش(وحیده محمدی‌فر) ۴نفر حضور داشتند که در بازداشت به سر می‌برند.۳نفر از این افراد در روزهای گذشته دستگیر شده بودند و نفر چهارم که در صحنه قتل حضور داشت پنجشنبه و با دستور قضایی بازداشت شد.
وی گفت: همراه فردی که پنجشنبه بازداشت شد، چاقو و ۲عدد گوشی تلفن همراه و چند قطعه طلای همسر مرحوم مهرجویی کشف شده است. علاوه بر اقرار متهمان، براساس تایید و اعلام آزمایشگاه تشخیص هویت پلیس آگاهی فراجا برخی از آثار به جامانده ازصحنه قتل از قبیل نمونه خون و بزاق نیز که قبلا جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال شده بود با نمونه خون و بزاق تعدادی از متهمان مطابقت دارد.
فاضلی هریکندی گفت: با توجه به تعدد متهمان، تحقیقات تکمیلی جهت بررسی دقیق نحوه، چگونگی و جزئیات قتل، تعداد دقیق متهمان، میزان و نوع دخالت هریک از متهمان در قتل از قبیل مشارکت یا معاونت و بررسی دقیق سایر ابعاد پرونده در حال انجام است که در این خصوص پس از تکمیل تحقیقات نتیجه قطعی اعلام خواهد شد. آنطور که مطلعان پرونده روایت کرده‌اند؛ متهم مدت‌ها به عنوان باغبان در خانه مقتولان کار می‌کرد و بعد از این‌که با شکایت مهرجویی به اتهام سرقت دستگیر می‌شود، از او کینه به دل گرفته و دنبال انتقام بود. با طراحی یک سناریوی هولناک شامگاه شنبه وارد خانه مهرجویی شده و وقتی آقای‌ کارگردان از اتاق بیرون می‌آید، ابتدا با چوب دستی ضربه‌ای به سرش زده و بعد با ضربه چاقو او را کشتند. بعد با همسر مهرجویی درگیرشده و این زن برای نجات جان خود به اتاق رفته و سعی می‌کند جانش را نجات دهد اما مهاجمان در را بازکرده و دستانش را با شالی بسته و بعد هم برای لو نرفتن هویت‌شان او را کشتند. متهمان بعد از قتل سعی داشتند هویت خود را مخفی‌کرده و از تیررس پلیس مخفی بمانند که دستگیر شدند.

بازسازی صحنه قتل 

شامگاه پنجشنبه متهمان تحت تدابیر شدید امنیتی به محل قتل منتقل شده و به تشریح و بازسازی جنایت پرداختند. طراح این جنایت در تشریح ماجرا گفت: «از بالای دیوار وارد خانه مهرجویی شدیم‌. در ورودی خانه قفل نبود و به راحتی وارد شدیم. بعد هم آنها را با چاقو کشتیم. در آن شب هرکدام کاری کردیم یکی با چوب به سر مهرجویی زد.  فرد دیگر گردن همسرش را گرفت و یکی هم ضربه چاقو به گردن قربانیان زد.»
باتوجه به این‌که متهمان هرکدام در اجرای این جنایت نقشی برعهده گرفته بودند، قرار شد نقش ضربه و صدمات هرکدام در قتل بررسی گردد و برای آنها قرار قانونی صادر شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها