افزایش قربانیان سقوط مینی‌بوس به دره در ورزقان

تراژدی ارابه مرگ

۱۰کشته و ۸مجروح، حاصل سقوط مرگبار یک دستگاه مینی‌بوس به دره بود که در مسیر سه‌راهی دانشگاه آزاد ورزقان اتفاق افتاد. در این سه راهی ‌که مردم محلی به آن لقب «قتلگاه» داده‌اند، پیش از این نیز چنین حوادثی تکرار شده و مسافرانی را به‌ کام مرگ‌ کشانده است. از هشت مجروح این حادثه، سه مصدوم در بخش مراقبت‌های ویژه و سه مصدوم دیگر در بخش بستری هستند و دو مصدوم نیز ترخیص شده‌اند.
کد خبر: ۱۴۲۰۸۴۳
نویسنده ​​​​​​​لیلا حسین‌زاده - گروه حوادث

تراژدی ارابه مرگ

مردم ورزقان می‌گویند سه‌راهی دانشگاه آزاد ورزقان شده بلای جان‌شان و هر ازگاهی قربانی می‌گیرد. این حادثه برای بار سوم و روز جمعه هفته گذشته تکرار شد. آن روز مسافرانی‌ که گفته می‌شود اعضای یک‌گروه کوهنوردی غیر رسمی بودند و با یکدیگر نسبت همکار، فامیل و دوستانه داشتند، قرار بود به سفر بروند. این اولین بار نبود که با هم همسفر می‌شدند و پیش از این نیز به اتفاق هم به کوهنوردی می‌رفتند، اما فرشته مرگ این بار می‌خواست آنان را مشایعت کند. ساعت پنج صبح زمان حرکت بود. همه مسافران از قبل لوازم خود را آماده کرده و در مسیر از قبل تعیین شده آماده بودند. با آمدن مینی‌بوس، مسافران که اغلب‌شان میانسال بودند، سوار شدند. یکی از مسافران‌ که حالا در بیمارستان بستری است، می‌گوید:«روز حادثه می‌خواستیم به ورزقان و از آن‌جا به قلعه جوشین‌گال که در ۳۰ کیلومتری ورزقان قرار دارد، برویم و از آنجا هم از سایر نقاط دیدنی شهرستان دیدن‌کنیم، اما سفرمان به‌گونه‌ دیگری رقم خورد.» مسافران‌ روی صندلی‌های‌شان جاگیر شدند و راننده‌، مینی‌بوس کهنه و زهوار دررفته‌اش را به حرکت درآورد. برخی چشمان‌شان را بستند تا چرتی صبحگاهی بزنند وبرخی دیگر هم چشم به جاده دوختند. بین مسافران یک زن دندانپزشک و پدر و مادرش هم بودند.  ساعت ۶ و ۲۰ ‌دقیقه صبح مینی‌بوس وقتی به سه راهی ورزقان و اهر رسید، یکدفعه انگار زمین و آسمان زیر و رو شد. صدای جیغ و فریاد و کمک‌خواهی ‌فضای ملتهب  را پر کرد و ناگهان مینی‌بوس با صدای مهیبی به دره مقابل دانشگاه آزاد ورزقان سقوط ‌کرد. چهار دقیقه بعد از حادثه و در حالی‌که صدای ناله و کمک خواهی مسافران زخمی مینی‌بوس فضا را پر کرده بودند، حادثه به مرکز اطلاعات اورژانس اطلاع داده شد وکارشناسان عازم منطقه شدند. شدت حادثه به حدی بالا بود که دو بالگرد اورژانس و هلال‌احمر هم با اعزام به محل پنج نفر از مجروحان بد حال را به بیمارستان امام رضا(ع) تبریز منتقل کردند. وحید شادی‌دنیا، سخنگوی اورژانس آذربایجان‌شرقی درباره این حادثه گفت:«هشت نفر در صحنه تصادف جان باختند. ۱۰نفر از مصدومان حادثه به بیمارستان منتقل گردیدند که متاسفانه دو مصدوم به دلیل شدت جراحات در بیمارستان فوت شدند و مجموع فوت‌شدگان به ۱۰نفر و مصدومان نیز به هشت‌ نفر رسید. راننده مینی‌بوس در این حادثه فوت شد، اما در صورت بستن کمربند به احتمال زیاد تعداد فوتی و مصدومان کمتر از این تعداد می‌شد.

علت حادثه 

سرهنگ احمدی، جانشین پلیس‌راه استان آذربایجان شرقی درخصوص علت حادثه‌ گفت: این مینی‌بوس در سرازیری جاده ورزقان با شیب بیش از ۱۰درصد واژگون شد. علت بروز این تصادف و دلیل شدت حادثه در دست بررسی است، اما بررسی‌های اولیه با توجه به آثار انعکاسی در مینی‌بوس که بیش از ۱۵متر خط ترمز دارد، نشان می‌دهد خطای انسانی عامل وقوع حادثه بوده است. سایر علل توسط کارشناسان پلیس راه استان در دست بررسی است و نتایج نهایی اعلام می‌شود.

فوت‌ شدگان

 محبوبه نویدی محمدی  ۵۲ ساله
 میرهاشم حسینی صادقی ۶۵ ساله
 دو زن حدود ۴۰ ساله مجهول‌الهویه فوتی در بیمارستان ورزقان
 یک مرد مجهول‌الهویه ۴۰ ساله فوتی در بیمارستان ورزقان
 دو مرد مجهول‌الهویه فوتی بیمارستان اهر
 رسول ماهیار ۵۰ ساله فوتی بیمارستان امام رضا(ع) تبریز
 کاظم شادی‌فرد ۳۵ساله فوتی بیمارستان امام رضا(ع) تبریز
 ناصر محمدعلی‌پور ۴۶ساله فوتی بیمارستان باقرالعلوم اهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها