«جام‌جم» از تحولات یک تلویزیون تعاملی گزارش می‌دهد

تحول در نسخه جدید «تلوبیون»

«تلوبیون» به‌عنوان نخستین و بزرگ‌ترین سرویس پخش زنده و آرشیو برنامه‌های تلویزیون، امکان دسترسی به پخش زنده بیش از ۹۰ شبکه تلویزیونی و همچنین تماشای آرشیو محتوایی سازمان صداوسیما را برای کاربران فراهم کرده است.
«تلوبیون» به‌عنوان نخستین و بزرگ‌ترین سرویس پخش زنده و آرشیو برنامه‌های تلویزیون، امکان دسترسی به پخش زنده بیش از ۹۰ شبکه تلویزیونی و همچنین تماشای آرشیو محتوایی سازمان صداوسیما را برای کاربران فراهم کرده است.
کد خبر: ۱۴۱۴۳۰۱
نویسنده رها فاطمی - گروه رسانه

تعداد نصب فعال اپلیکیشن تلوبیون از مرز ۲۳ میلیون عبور کرده و بیش از ۵۲ میلیون کاربر طی یک‌سال گذشته از تلوبیون استفاده کرده‌اند. در این میان به‌نظر می‌رسد که فصل تازه‌ای از فعالیت‌های این تلویزیون تعاملی آغاز شده است. در گزارش پیش‌رو به برخی امکانات تازه این تلویزیون تعاملی اشاره کردیم.

به گزارش جام‌جم، همزمان با همایش افق تحول رسانه‌ملی، نسخه جدید پلتفرم تلویزیون تعاملی تلوبیون به‌صورت آزمایشی در دسترس قرار گرفته است و امکان استفاده از آن و ثبت بازخوردها نسبت به بخش‌های مختلف وجود دارد. رونمایی از طراحی جدید تلوبیون با عنوان نسخه بتا، به‌واسطه تلاش معاونت مجازی سازمان صداوسیما تحقق یافته و امکانات تعاملی نوینی را برای مخاطبان فراهم ساخته است. از تغییرات نسخه تازه تلوبیون می‌توان به بازطراحی معماری زیرساخت و فرآیندهای فنی سایت و اپلیکیشن تلوبیون، بازطراحی صفحه اول و صفحات اصلی پلتفرم و همچنین یکپارچه‌سازی سرویس‌های پخش زنده، آرشیو، تعامل و فیلم و سریال اشاره کرد. همچنین دسترسی به سرویس‌های کودک و ورزش نیز تسهیل شده است. علاوه بر اعمال این تغییرات در سایت، تمام بهبودهای گرافیکی و زیرساختی در نسخه موبایل و اپلیکیشن‌ اندروید به‌همراه نسخه ویژه تلویزیون‌های هوشمند (اندروید تی‌وی) نیز اعمال می‌شود و فرآیند یکپارچه‌سازی پلتفرم به شکل کامل اجرا خواهد شد.
دیگر جزئیات تغییرات تجربه کاربری و گرافیکی این نسخه، مواردی همچون بازطراحی گرافیکی صفحه اول سایت و اپلیکیشن تلوبیون به‌شکل کامل، بهبود نمایش ویدئوهای بخش پیشنهاد تلوبیون، اضافه‌شدن ردیف ویژه سریال‌ها و برنامه‌های تازه تلویزیون در صفحه اول، بهبود دسترسی به سرویس‌های مختلف از‌جمله کودک، ورزش، ایجاد ردیف‌های ویژه نوستالژی، مستند، برنامه‌های گفت‌وگومحور، خارجی، بازطراحی کامل بخش‌هایی درباره ما و ارتباط با تلوبیون، بازطراحی سرویس پخش زنده و بهبود دسترسی به تماشای پخش زنده شبکه‌ها، بازطراحی سرویس آرشیو محتوایی با تفکیک کانال‌ها، برنامه‌ها، رویدادها، پیشنهادها و کلیپ‌های ارسالی مردم، بازطراحی صفحه ویژه شبکه‌های تلویزیونی؛ با داشتن فهرست برنامه‌های هر شبکه، رویدادها و کلیپ‌ها منتخب، تفکیک دسترسی به نسخه کامل برنامه‌ها و کلیپ‌های برگزیده برنامه در صفحه‌ هر برنامه، ایجاد صفحه ویژه ورزشی با دسترسی به آرشیو ویدئوهای ورزش‌های مختلف و برنامه‌های ورزشی، ایجاد صفحه ویژه سرویس کودک با تسهیل دسترسی به آرشیو برنامه‌های کودکانه و بازطراحی و یکپارچه‌سازی سرویس فیلم و سریال با آرشیو غنی تلوبیون در ۱۰ سال گذشته است.

اضافه شدن امکانات تازه
اما در کنار به‌روز شدن صفحات، امکانات تازه‌ای هم به سرویس‌های تعاملی تلوبیون اضافه شده است. این مسأله همزمان با به‌روز‌رسانی زیرساخت تلوبیون صورت گرفته است. بر این اساس، سرویس‌های تعاملی پلتفرم تلوبیون از سال ۹۹ به این پلتفرم اضافه شد و به مرور توسعه پیدا کرد. در ابتدا فقط امکان نظرسنجی از مخاطبان برنامه‌ها در اختیار برنامه‌سازان قرار می‌گرفت اما به‌مرور، طی سه سال گذشته ابزارهای متنوعی برای تعامل سازندگان برنامه‌ها با مخاطبان توسعه داده شد و اکنون در آستانه رونمایی از نسخه جدید تلوبیون، این امکانات گسترده‌تر شده‌اند. از مهم‌ترین تغییرات، یکپارچه‌سازی سرویس‌های تعاملی تلوبیون با سرویس‌های پخش زنده و آرشیو است؛ به این صورت که مخاطبان از صفحه اصلی، آرشیو یا صفحه‌ اختصاصی هر برنامه، امکان دسترسی سریع به رویدادها و پویش‌های هر برنامه را دارند.
از دیگر جزئیات تغییرات سرویس‎های تعاملی می‌توان به دسترسی آسان و سریع کاربران به سرویس‌های تعاملی از طریق صفحه برنامه، امکان نمایش ویدئوهای ارسالی مردم در صفحه اختصاصی برنامه، بازطراحی فرآیندها و تجربه کاربری در بخش پویش‌ها و ارسال ویدئوهای مردمی به برنامه‌ها، اضافه شدن قسمت نظرسنجی داخل سرویس تلوبیون، امکان استفاده از زیرساخت تلوبیون برای ثبت‌نام مخاطبان در برنامه‌ها، بهبود تجربه کاربری در بخش برگزاری مسابقات با کمک زیرساخت تلوبیون و امکان برگزاری بازی همزمان در استودیو و رتبه‌بندی شرکت‌کنندگان اشاره کرد.
این تغییرات به‌واسطه بیش از یک‌سال مطالعه، تحقیق، پژوهش و بازخوردگیری از مدیران سازمان صداوسیما، برنامه‌سازان و اهالی رسانه و همچنین نظرسنجی‌ها و نیازسنجی‌های کاربران صورت گرفته که در نهایت نسخه جدید پلتفرم تلوبیون، شامل زیرساخت‌ها و سایت و اپلیکیشن‌ها را آماده بهره‌برداری کرده است. دسترسی به این نسخه جدید، از طریق بنر صفحه اول سایت یا از طریق آدرس قابل مشاهده است.

پویش تعاملی «‌معلم دوست‌داشتنی»
در همین میان، صفحه رسمی حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی، معلم قرآن و اخلاق در نسخه جدید تلوبیون ایجاد و در همایش افق تحول رسانه‌ملی و متناسب با مراسم تجلیل از این شخصیت فرهنگی رونمایی شده است. این صفحه رسانه‌ای با سیاست‌گذاری‌های معاونت مجازی سازمان صداوسیما در زیرساخت اینترنتی تلوبیون راه‌اندازی شده و کاربران از این طریق، امکان تماشای برنامه‌های تلویزیونی درس‌هایی از قرآن و همچنین مستندهای مرتبط با استاد قرائتی را داشته و می‌توانند در پویش تعاملی «معلم دوست‌داشتنی» به‌منظور تجلیل از ایشان، شرکت کنند. از سال ۱۳۵۸ تا به امروز، ۲۸۵۳ قسمت از برنامه «درس‌هایی از قرآن» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی ساخته ‌شده است. از این تعداد، ۳۸۴ قسمت که بعد از شهریور سال ۱۳۹۹ پخش ‌شده، در آرشیو پلتفرم تلوبیون، در دسترس کاربران است. مجموع مدت آرشیو این برنامه در شبکه یک سیما، بیش از ۱۰۰ ساعت ا‌ست و بازدید آن در این مدت نیز حدود ۶۰۰ هزار مرتبه بوده است. بازدید این برنامه با احتساب بازپخش در سایر شبکه‌ها (قرآن، شما، لبیک و حبیب) از ۷۰۰ هزار مرتبه عبور می‌کند. برنامه درس‌هایی از قرآن را می‌توان بنیانگذار برنامه‌سازی تعاملی در سیما دانست. حجت‌الاسلام قرائتی اولین برنامه تعاملی صداوسیما بود که در دهه‌ ۶۰ بیشترین ارتباط را با تماشاگران داشته و بعدها این امکان را فراهم کرده بود که دانش‌آموزان از طریق مدارس به سؤال‌ها جواب بدهند. در همین راستا در صفحه اختصاصی حجت‌الاسلام قرائتی، از امکانات تعاملی تلوبیون استفاده‌ شده و پویش معلم دوست‌داشتنی راه‌اندازی شده است. در این پویش به‌منظور تجلیل بیش از ۴۰ سال حضور رسانه‌ای، کاربران می‌توانند خاطرات خود را از این شخصیت دوست‌داشتنی در قالب یک ویدئوی کوتاه ارسال کنند.

نگاهی به فعالیت‌های تلوبیون
تلویزیون تعاملی تلوبیون که هم‌اکنون یکی از بخش‌های فعال معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیماست به بزرگ‌ترین زیرساخت شبکه توزیع محتوای ویدئویی در کشور دست یافته است. با تلاش‌های صورت گرفته در این مجموعه، زیرساخت فنی لازم برای پخش محتوا و دسترسی آنلاین مخاطبان از ۷۵۰گیگابایت بر ثانیه به پنج ترابایت بر ثانیه ارتقا یافته است که این رقم در مقام قیاس دو برابر ظرفیت شبکه ملی اطلاعات است. میزان همراهی کاربران مجازی در استفاده و تعامل از این شبکه توزیع محتوای مجازی نیز قابل‌توجه بوده و همین امر سبب شده تا با اقدامات اثربخش زیرساختی فعال و قابل‌اطمینان برای مخاطبان فراهم شود. اپلیکیشن اندروید تلوبیـون در حال حاضر بیش از ۲۳میلیون نصب فعال در تلفن‌های همراه اندرویدی است. همچنین ۵۲ میلیون کاربر منحصربه‌فرد طی یک‌سال گذشته از سایت تلوبیون دیدن کرده‌اند. آمار پخش و دسترسی آنلاین در روزهای برگزاری بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی نیز در نوع خود قابل‌تأمل است. در این ایام، رکورد مصرف روزانه در تلوبیون شکست و ترافیک لحظه‌ای به بیش از ۳.۲ترابیت بر ثانیه رسید که بیش از کل ظرفیت تست شده شبکه ملی اطلاعات و ۶۰ درصد کل ظرفیت شبکه اینترنت کشور بود. طی این رویداد رکوردهای بی‌نظیری در حوزه‌های مختلف ازجمله میزبانی دو میلیون کاربر همزمان، هشت میلیون مراجعه در طول برگزاری مسابقه ایران و آمریکا و مراجعه ۲۱ میلیون کاربر منحصربه‌فرد در یک ماه به ثبت رسید. مخاطبان همراه با این شبکه پخش محتوا، در فصل بهار سال ۱۴۰۲ بازدید ۱۱ میلیونی را برای سریال «نون‌خ‌۴» به ثبت رساندند. همچنین برنامه‌ «زندگی پس از زندگی» با ۶.۸میلیون بازدید پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیون در ایام ماه مبارک رمضان بود. تلوبیون نخستین سرویس ایرانی پخش زنده و آرشیو برنامه‌های رسانه‌ملی و بزرگ‌ترین زیرساخت حرفه‌ای پخش و توزیع ویدئو برای کاربران فارسی‌زبان است. مخاطبان از طریق این زیرساخت مجازی به‌شکل رایگان به پخش زنده حدود ۱۰۰ شبکه، بیشتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه محتوای پخش‌شده از تلویزیون و همچنین هزاران فیلم و سریال و انیمیشن روز ایران و جهان در تلوبیون‌پلاس دسترسی دارند.

دستاوردهای تلوبیون به روایت آمار
عبور تعداد نصب فعال تلوبیون از مرز ۲۳ میلیون
ثبت ۵۲ میلیون کاربر برای تلوبیون طی یک‌سال
دسترسی به پخش زنده بیش از ۹۰ شبکه تلویزیونی
دسترسی به ۲۸۵۳ قسمت از برنامه «درس‌هایی از قرآن»
دسترسی به پخش زنده ۱۰۰ شبکه
ثبت رکورد ترافیک روزانه به بیش از ۳.۲ترابیت بر ثانیه
دسترسی به یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه محتوای پخش‌شده از تلویزیون

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها