با انتخاب خورشیدی به عنوان داور دربی، حواشی پیرامون قضاوت او بالا گرفت

«خورشید» گرفتگی!

حاصل جلسه شبانه کمیته داوران در فدراسیون فوتبال انتخاب اشکان خورشیدی به عنوان داور دیدار مهم و حساس استقلال و پرسپولیس در فینال جام‌حذفی بود.
کد خبر: ۱۴۱۰۰۹۴
نویسنده سعید اکبری - گروه ورزش

بدین ترتیب آخرین بازی فصل فوتبالی ایران به داوری سپرده می‌شود که پیش از این یک بار در سال ۱۳۹۸ شهرآورد را قضاوت کرده بود.

اشکان خورشیدی تابستان گذشته را با تلاطم زیادی آغاز کرد. او در تست‌های داوری رد شد و با چهره‌ای عبوس، از فوتبال و قضاوت فاصله گرفت.

خورشیدی نیم فصل از لیگ‌برتر دور بود و در حدفاصل برگزاری جام‌جهانی تا شروع نیم‌فصل دوم، توانست با آمادگی بدنی مجوز بازگشت دوباره را بگیرد، مثل داوران دیگری چون سیدمهدی سیدعلی و محمدحسین زاهدی‌فر. البته او ابتدا به دلیل مصدومیت در تست‌ها غایب بود ولی از آخرین فرصت باقی مانده نهایت استفاده را کرد و برگشت.

خورشیدی در سال‌های متمادی قضاوت در لیگ‌برتر، گاهی مورد غضب هواداران استقلال بود و گاهی مورد غضب هواداران پرسپولیس، گرچه کفه این ترازو معمولا به نفع رنگ قرمز سنگینی می‌کرد. پرسپولیسی‌ها بارها در فضای مجازی علیه او موضع‌گیری کردند، کما این‌که استقلالی‌ها نیز سر ماجرای اخراج داریوش شجاعیان در بازی با پیکان، تا مدت‌ها برای خورشیدی مدیحه‌سرایی می‌کردند!

فارغ از این بحث‌ها حالا کمیته داوران او را انتخاب کرده و امیدوار است بهترین قضاوت فصلش را انجام دهد. محمدرضا اکبریان، داور بازنشسته که دیدار دربی را هم قضاوت کرده، در گفت‌وگو با جام‌جم به نوعی دلیل انتخاب خورشیدی را فاش می‌کند: «به نظرم ایشان را انتخاب کردند چون در نیم فصل دوم هیچ دیداری برای استقلال و پرسپولیس را سوت نزد. اگر سوت می‌زد و جنجالی درست می‌شد، خورشیدی را انتخاب نمی‌کردند. از طرفی او در قضاوت‌هایش اشتباه تاثیرگذاری نداشت.» تورج حق‌وردی یکی دیگر از داوران سابق لیگ‌برتر اما از انتخاب خورشیدی غافلگیر شده و به جام‌جم می‌گوید: «نمی‌دانم ایشان بعد از چند قضاوت در نیم فصل دوم، به لحاظ ذهنی و جسمی برای قضاوت دربی آماده است یا خیر؟ خورشیدی مدت طولانی از قضاوت دور بود. احساس می‌کنم همه جوانب را برای انتخاب ایشان در نظر نگرفتند. بازی خیلی خیلی حساسی در پیش است و می‌شد قضاوت را به داور دیگری سپرد.»

اما کدام داور؟ پاسخ این است: «آقای زاهدی‌فر قبلا دربی را سوت زده و خیلی با‌تجربه است. البته الان ایشان را داور پشت دروازه گذاشته‌اند. وحید کاظمی هم امسال قضاوت‌های خوبی داشت. همین طور بیژن حیدری که داور باتجربه‌ای است. خورشیدی هم باتجربه است ولی برای من ابهام دارد که آیا واقعا برای این بازی آماده است؟»

کمیته داوران برای آسان‌تر شدن کار داور وسط تصمیم گرفت دو داور پشت دروازه هم انتخاب کند. موضوعی که با تعجب حق‌وردی همراه است: «مگر بازی‌های هفته آخر لیگ حساس نبود؟ در حد این فینال نبودند؟ چرا آنجا داور پشت دروازه نگذاشتند و اینجا گذاشته‌اند؟ آیا به خورشیدی اعتماد ندارند؟ برای من شبهه‌برانگیز است. اگر می‌خواستید استفاده کنید، باید در هفته پایانی دربی هم همین کار را می‌کردید.»

اکبریان هم در مخالفت با این تصمیم می‌گوید: «طرح داور پشت دروازه شکست خورده و در همه جای دنیا منسوخ است. نمی‌دانم چه استدلالی داشته‌اند که چنین تصمیمی گرفته‌اند. این کار کمیته داوران برای من تعجب‌آور بود. احتمالا با خرد‌جمعی در این باره تصمیم گرفته‌اند.»

خسرو حیدری مربی استقلال در واکنش به انتخاب خورشیدی گفت توقع دارد او عدالت داشته باشد. دستیار ساپینتو اولین کسی بود که پیشنهاد حضور داور خارجی را در دربی داد. آیا حضور یک خارجی بهتر بود یا انتخاب یک ایرانی؟ حق‌وردی جواب می‌دهد: «مگر تیم‌های ما حرفه‌ای هستند که این چیزها را طلب می‌کنند؟ بازیکن حقوق زیاد می‌گیرد وبا این‌همه تمرین، چه اشتباهاتی در زمین می‌کند؟ بعد توقع دارید داور اشتباه نکند؟ به نظرم داور ایرانی بهتر است. اگر دو تیم رعایت کنند و میزان اعتراضات‌شان را بالا نبرند شک نکنید کار داور در زمین راحت خواهد بود.»

اکبریان هم با حق‌وردی هم‌نظر است و می‌گوید: «خواهشا نیمکت دو تیم به حفظ آرامش تیم داوری کمک کنند. اگر قرار باشد با هر سوت اعتراض کنند، کنترل از دست داور خارج و ممکن است تصمیمات اشتباه بگیرد. بنابراین اگر می‌خواهند قضاوت خورشیدی خوب باشد، آرامش بیشتری داشته باشند.»

کارنامه خورشیدی

خورشیدی از سال ۱۳۷۶ داوری و قضاوت در بازی‌ها و مسابقات فوتبال را شروع کرده است‌. این داور سال ۱۳۸۹ اولین قضاوت خود را در رقابت‌های لیگ‌برتر فوتبال انجام داد و ۱۳ سال است که در سطح اول فوتبال ایران قضاوت می‌کند.

این داور ۴۳ ساله از سال ۲۰۱۲ در فهرست داوران بین‌المللی فوتبال ایران قرار دارد و سابقه قضاوت در قاره آسیا را نیز در کارنامه خود دارد. خورشیدی تا پیش از این در شهرآورد هشتاد و چهارم پایتخت که با تساوی بدون گل دو تیم همراه بود، به عنوان داور چهارم بازی، حضور در دربی را تجربه کرده بود. اما این داور برای قضاوت در دربی نزدیک به ۱۰ سال صبر کرد.

این داور ۴۳ ساله در شهرآورد نودم در لیگ هجدهم در حالی برای نخستین بار قاضی میدان بود که در پایان شاگردان برانکو ایووانکوویچ موفق شدند با تک گل احمد نوراللهی حریف خود را شکست دهند تا راه را برای قهرمانی خود هموار سازند. تنها صحنه مشکوک در این بازی جایی رخ داد که خورشیدی با سرنگون شدن منشا درون محوطه جریمه پرسپولیس به سود آبی‌پوشان پایتخت اعلام پنالتی کرد که فرشید اسماعیلی این موقعیت مسلم گلزنی را با چیپ زدن از دست داد تا استقلال در تنها بازی که خورشیدی داور شهرآورد بود برابر حریف سنتی خود شکست بخورد.‌

سخنان پرحاشیه اشکان خورشیدی

داوری شغل نیست، داوری یک عشق است.
من خودم فوتبالیست بودم، حتی به اردوی تیم‌ملی دانشجویان هم دعوت شدم.
من داور پرکارتی نیستم!
هرکس در این فوتبال نتیجه نمی‌گیرد یک لگد به داوری می‌زند.
نمی‌شود گفت من در زمین جلاد هستم بلکه قانون را رعایت می‌کنم
بعضی مربیان می‌گویند در داوری فساد داریم. عجیب است که همین حرف‌ها را خیلی‌ها درباره خودشان می‌زنند!
عملکرد داوران ایرانی در دربی بهتر از خارجی‌هاست
در گذشته با هوچی‌گری و تحریک و بیانیه علیه داوران، می‌شد کار‌ها را پیش برد، الان نه.
ما داوران بیرون از زمین مسابقه با بازیکنان دوست و رفیقیم
می‌گویند من در گرفتن پنالتی سخت‌گیرم. چشم، خطا ببینم حتما می‌گیرم!
از قلعه‌نویی به دلیل پنالتی اشتباهی که علیه تیمش(ذوب‌آهن) گرفتم از او عذرخواهی کردم.
برخی‌ درحال مسموم کردن فضا علیه داوری هستند و قطعا این مشکلات در آینده کمتر خواهد بود.(اردیبهشت ۹۹.وضع داوری از آن روز بدتر شده است!)
بعد از یک بازی از هتل تماس گرفتند که ۵۰۰ هوادار منتظر هستند تا بلایی سرتان بیاورند. مجبور شدیم از همان ورزشگاه برگردیم خانه!
فوتبال‌مان این‌قدر بی‌در و پیکر شده که بعضی مربیان هر چه دوست دارند می‌گویند.
هواداران پرسپولیس درباره من خوب فکر نمی‌کنند؟ اصلا اینطور نیست!
یک روز استقلالی می‌شوم، یک روز هم پرسپولیسی ولی وجدانم را بیشتر از هر چیز دوست دارم
امیر قلعه‌نویی گفته من را نمی‌بخشد؟! خب نبخشد!
قلعه‌نویی مدام می‌گوید دست‌های پشت پرده، حتما خودش پشت پرده حضور دارد!
در عمر داوری‌ام بیشتر از این‌که به ضرر قلعه‌نویی سوت بزنم، به نفعش سوت زده‌ام.
بازی شروع نشده علیه ما داوران بیانیه می‌دهند. چرا دارید در لیگ قهرمانان بیانیه می‌دهید؟!
هرکس مدرکی علیه ما داوران دارد، بسم‌ا.... رو کند.
به قول بچه‌ها با قلدربازی و علی علی گفتن کاری پیش نمی‌رود. (کنایه به جمله معروف قلعه‌نویی)
هر جا قلعه‌نویی را ببینم باز هم به او احترام می‌گذارم.

قلعه‌نویی: تا زنده‌ام خورشیدی را نمی‌بخشم!
بدون شک بزرگترین چالش فوتبالی خورشیدی در طول عمر قضاوتش، چالش با امیر قلعه‌نویی بوده است. سرمربی فعلی تیم‌ملی وقتی در لیگ‌برتر مربیگری می‌کرد، اعتقاد داشت خورشیدی علیه تیم‌هایش قضاوت می‌کند و بارها به اتفاقات بازی سایپا-ذوب‌آهن، سپاهان-تراکتور، گل‌گهر-تراکتور و گل‌گهر-پرسپولیس اشاره کرده است. امیر در مصاحبه‌ای معروف گفت: «از ۴ داور تا زمانی که زنده هستم نخواهم گذشت. آقایان ممبینی، فغانی، ترکی و اشکان خورشیدی. اینها خاطرات بد زندگی من هستند و من یک روز با فیلم و مدرک آن را نشان خواهم داد.» این مصاحبه قلعه‌نویی باعث شد تا خورشیدی و سه داور دیگر در مصاحبه‌ای تند علیه او، حتی به کمیته انضباطی و کمیته اخلاق رفتند تا پیگیر ماجرا شوند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها