پایان رویای قهرمانی استقلال
نبرد در قعر جدول، جذاب‌تر از صدر شد

پایان رویای قهرمانی استقلال

بررسی ابعاد نظامی‌گری آمریکا در کشورهای مختلف جهان

جنون جنگ ‌‌افروزی

ارتش آمریکا با بیش از ۷۵۰ پایگاه نظامی در ۸۰ نقطه مختلف جهان به یکی از بزرگ‌ترین یا حتی قدرتمندترین نیروی نظامی در تاریخ تبدیل شده است و روند رو به رشد بودجه نظامی و همچنین تعداد نیروهای آمریکا در خارج از این کشور نشان می‌دهد که آمریکا در جنگ‌طلبی، سیری‌ناپذیر است.
ارتش آمریکا با بیش از ۷۵۰ پایگاه نظامی در ۸۰ نقطه مختلف جهان به یکی از بزرگ‌ترین یا حتی قدرتمندترین نیروی نظامی در تاریخ تبدیل شده است و روند رو به رشد بودجه نظامی و همچنین تعداد نیروهای آمریکا در خارج از این کشور نشان می‌دهد که آمریکا در جنگ‌طلبی، سیری‌ناپذیر است.
کد خبر: ۱۴۰۶۶۰۴

بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۲۰ رقمی حدود ۷۷۰ میلیارد دلار بود که این رقم با افزایش ۸۸ میلیارد دلاری برای سال ۲۰۲۳، به مبلغ ۸۵۸ میلیارد دلار تصویب شد. این نشان می‌دهد که میل به تداوم و تشدید نظامی‌گری و جنگ‌افروزی همچنان در میان سیاستمداران و دولتمردان این کشور قوی است. افزون بر مسأله بودجه هنگفت نظامی، شمار نیروهای مسلح این کشور ۳۳۲ میلیون نفری قابل توجه است و به سه میلیون نفر می‌رسد که حدود ۶۰۰ هزار نفر از آنها نیروی ذخیره هستند که نسبت به میانگین نیروهای ذخیره دیگر کشورها، ۶۰ درصد بیشتر است. آمریکا تا به امروز ۲۳۰ سال از عمر ۲۴۶ ساله خود را درگیر جنگ‌های مستقیم و نیابتی خارج از خانه بوده و هیچ گاه یک دهه کامل را بدون جنگ سر نکرده است. نیروی هوایی آمریکا، بیشترین تعداد پایگاه‌ها را در خارج از آمریکا دارد و پس از آن نیروی دریایی آمریکا و پایگاه‌های ارتش این کشور در سراسر جهان قرار دارند. نظامی‌گری آمریکا استقلال نظامی کشورها را به‌رغم مجهز بودن به انواع تسلیحات به‌روز و قدرتمند بودن خدشه‌دار کرده و به دنبال آن نیز استقلال سیاسی و ملی کشورها را نیز دچار اختلال می‌کند. زیرا این تهدید همواره از سوی پایگاه‌ها که نماد مداخله سیاسی در کشورهاست وجود دارد و دولت‌ها باید خواسته‌های خود را منطبق بر خواسته‌ها و اهداف آمریکایی تنظیم کنند تا خود را از آسیب احتمالی مصون دارند.

بیشترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در کدام کشورهاست
ژاپن ۱۲۰ پایگاه ۵۰هزار تا ۵۵هزار سرباز آمریکایی
آلمان ۱۱۹ پایگاه ۳۳ هزار سرباز آمریکایی
کره‌جنوبی ۷۳ پایگاه ۲۶هزار سرباز آمریکایی

آمریکا در خلیج‌فارس
آمریکا هفت پایگاه نظامی در حوزه خلیج‌فارس دارد که شامل پایگاه هوایی العدید قطر، پایگاه تومریت عمان، پایگاه ناوگان پنجم بحرین، پایگاه هوایی علی السالم کویت، پایگاه هوایی شیخ عیسی بحرین، پایگاه هوایی احمد الجابر کویت و پایگاه هوایی الظفره امارات است. تخمین زده می‌شود ۴۵هزار تا ۶۵هزار سرباز آمریکایی در خلیج‌فارس حضور داشته باشند.

کویت
پایگاه‌های هوایی علی‌السالم احمد الجابر و کمپ اریفجان
۱۵ هزار نفر
اسکادران هواپیماهای جنگی و سامانه‌های موشکی آمریکا معمولا در پایگاه‌های کویت مستقر می‌شوند.

اردن
آمریکا پایگاه نظامی در اردن ندارد
۱۵۰۰ نفر
نیروهای آمریکا به تمرین‌های آموزشی در اردن مشغول‌اند و یک اسکادران از جنگنده‌های اف۱۶ در اردن مستقر کرده است.

عمان
پایگاه ثمریت
۲۰۰ نفر
از سال ۲۰۰۴ تا کنون در عملیات‌های ارتش آمریکا در افغانستان یا عراق از تاسیسات نظامی عمان هیچ استفاده‌ای نشده است.

امارات
پایگاه هوایی الظفره
۵۰۰۰ نفر
ماموریت اصلی این نیروها هدایت عملیات‌های هوایی جنگنده‌ها پهپادها، هواپیماهای سوخت‌گیری و هواپیماهای شناسایی است.

عراق
یک پایگاه نظامی موقت
۵۰۰۰ نفر
در سال ۲۰۱۱ شمار نیروهای نظامی آمریکا در عراق تا ۱۵۰ نفر کاهش یافت اما پس از پیدایش داعش، دوباره افزایش یافت.

بحرین
پایگاه هوایی شیخ عیسی
۷۷ هزار نفر
پایگاه بحرین، قدیمی‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها