«یحیی» برنده جدال بزرگان در جام‌حذفی

فتح نصف جهان

تقابل شماره ۷۹ پرسپولیس و سپاهان، تبدیل شد به یکی از خاطره‌انگیزترین بازی‌های دو تیم؛ یک جدال پر برخورد، پرموقعیت، پرگل، پر فراز و نشیب و البته پرکارت که در پایان با نتیجه ۴ بر ۲ به سود یحیی‌گل‌محمدی و شاگردانش تمام شد تا پرسپولیس برنده فینال زودرس جام حذفی باشد و سپاهان، دلخوش به صدرنشینی در لیگ برتر، به ادامه فصل امیدوار.خلاصه جذاب‌ترین قرعه مرحله یک‌هشتم نهایی جام حذفی، با ۲ گل در نیمه اول، ۲ گل در نیمه دوم و ۲ گل در وقت‌های اضافی، بی‌شک جذاب‌ترین بازی این مرحله هم بود.
کد خبر: ۱۳۹۹۰۱۴
نویسنده رضا پورعالی - گروه ورزش

فوتبالی‌ها دیروز یک فوتبال تمام‌عیار را در ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان شاهد بودند، به خصوص که بعد از مدت‌ها یک بازی فوتبال در ایران، پذیرای نزدیک به ۴۰ هزار تماشاگر بود.این بازی برای تیم داوری هم یک آزمون دشوار و البته موفقیت‌آمیز بود. دو ضربه پنالتی، یک گل که آفساید اعلام شد و ۱۰ کارتی که از جیب داور وسط بیژن حیدری بیرون آمد گواه دشواری‌های قضاوت دیدار دو تیم بالانشین لیگ برتر بود. دکتر حیدری در این بازی ۶ کارت زرد به سپاهانی‌ها نشان داد و ۳ کارت زرد هم به پرسپولیسی‌ها داد تا بازی از کنترلش خارج نشود. این بازی یک اخراجی هم داشت و سپاهان از دقیقه ۹۸ بدون سیاوش یزدانی که یک‌تنه دو بار مرتکب پنالتی شد، بازی را ادامه داد. در پایان، پرسپولیس بازی بزرگان را در مرحله یک‌هشتم نهایی از سپاهان برد و یک گام به فتح جام حذفی نزدیک‌تر شد. فعلا استقلال ، نساجی، استقلال ملاثانی، هوادار، پیکان و پارس جنوبی‌جم همراه با پرسپولیس مجوز حضور در مرحله یک‌چهارم نهایی را به دست آورده‌اند و تیم هشتم از دل بازی فولاد و گل‌گهر سیرجان معرفی خواهد شد.

۸
نوار بردهای متوالی سپاهان با شکست مقابل پرسپولیس روی عدد ۸ متوقف شد‌. طلایی‌پوشان پیش از این به ترتیب مقابل مس کرمان (لیگ)، سایپا (حذفی)، استقلال، نساجی، گل‌گهر و ذوب آهن (لیگ) و زنیت (دوستانه) به پیروزی رسیده بودند، اما مقابل پرسپولیس طعم شکست را چشیدند.

۹
نهمین برد پرسپولیس مقابل سپاهان در اصفهان. مصاف دیروز سی‌ونهمین تقابل دو تیم در اصفهان بود که با برتری ۴ بر ۲ قرمزها تمام شد. تا به حال ۹ برد برای پرسپولیس و ۱۱ برد برای سپاهان در اصفهان به دست آمده و ۱۹ بازی هم مساوی شده است.

۱۰
دهمین تقابل پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی با برتری قرمزپوشان به پایان رسید. حالا حساب دو تیم در تورنمنت حذفی فوتبال ایران به این شکل است؛ ۴ برد برای پرسپولیس، ۵ تساوی و یک برد برای سپاهان. تنها برد سپاهان به سال ۸۶ برمی‌گردد که طلایی‌پوشان در وقت‌های اضافی ۴ بر یک پرسپولیس دنیزلی را شکست دادند.

۲
کاری که گئورگی گولسیانی دیروز موفق به انجام‌ آن شد، یعنی زدن دو گل به سپاهان در اصفهان را پیش از این فقط یک مهاجم پرسپولیس موفق به انجامش شده بود. مهدی طارمی شهریور ۹۵، در پیروزی ۳ بر یک قرمزها مقابل سپاهان در اصفهان دو بار دروازه میزبان اصفهانی را باز کرده بود.

۴
برد پرسپولیس مقابل سپاهان همراه با یک رکورد تاریخی بود. قرمزها برای اولین بار در تاریخچه ۵۱ ساله دیدارهای خود با سپاهان، موفق شد در اصفهان چهار بار دروازه میزبان اصفهانی را باز کند. تا پیش از این برد ۳ بر یک پرسپولیس در اصفهان که سال۹۵ در چارچوب لیگ برتر به دست آمده بود، پرگل‌ترین برد قرمزها در مقابل سپاهان در اصفهان بود.

۶
مصاف دیروز هم رفت در لیست پرگل‌ترین بازی‌های دو ‌تیم. آخرین بار سال ۹۴ بود که سپاهان با نتیجه ۴ بر ۲ پرسپولیس را شکست داده بود. تساوی ۳-۳ دو‌ تیم در سال۸۲ و برتری ۶ بر صفر قرمزها مقابل سپاهان در سال۱۳۵۰، دیگر بازی‌های شش‌گله تاریخ ال‌کلاسیکوی فوتبال ایران هستند.

روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها