گفت‌وگوی تفصیلی «جام‌جم» با امیررضا واعظ آشتیانی

مماشات با کار غیرقانونی شجاعت نیست

خبر داغ در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال

تاج افتاد؟!

مهدی تاج هرچند ژست «مرد عمل» به خود گرفته و با طمانینه همیشگی خود را «بت‌من» فوتبال می‌نامد، اما کیست که نداند یکی از مسببان حال خراب فوتبال، خود اوست.
کد خبر: ۱۳۷۷۳۹۲
نویسنده حسین خلیلی - گروه ورزش
روز گذشته محمدجواد پاینده، مدیر روابط‌عمومی فدراسیون فوتبال پرده از دو خبر مهم برداشت؛ پرداختی ۵۰۰میلیونی به ازای هرماه به اداره مالیات بابت مالیات ۳۲ میلیاردی قرارداد ویلموتس و نیز مخالفت فیفا با پرداخت غرامت چهار میلیون یورویی به این مربی و دستیارانش از منابع مالی ایران. دو خبر تلخ برای سکانس پایانی این پرونده. هیچ می‌دانید اگر فیفا پول کادر ویلموتس را نپردازد و فدراسیون هم به خاطر تحریم‌ها موفق به انتقال آن نشود، پرونده دوباره کار دست ایران می‌دهد؟

ظاهرا کل ملت نگران هستند به جز مهدی تاج که همچنان در برنامه‌های تلویزیونی فاتحانه از عملکرد خود در فوتبال می‌گوید و با زمختی تمام می‌خواهد همه چیز را برعکس نشان دهد: «ببینید، ما ویلموتس را آوردیم، او مربی نوزدهم دنیا بود. قرارداد با او درست و بسیار خوب بود! هیچ حقوقدانی تاکنون نیامده به ما بگوید این قرارداد ایراد دارد. الان هم از هر کسی که می‌تواند و اطلاعات کافی دارد، دعوت می‌کنم آن را ببیند!»

او به جای عذرخواهی، همچنان دست بالا را گرفته و این‌گونه به تمجید از قرارداد ترکمنچای فوتبال می‌پردازد. قرارداد بی‌سابقه‌ای که هنوز در گذشته اثر دارد و در آینده هم اثرگذار خواهد بود. فدراسیون فوتبال به خاطر بدهی دو میلیون یورویی به شستا (پولی که در گذشته به حساب ویلموتس رفت) ساختمان ۱۵۰ میلیاردی خود را از دست داد و الان بی‌خانمان است. سه دانگ از مالکیت ساختمان پرسپولیس هم به نام این شرکت شد. چهار میلیون یورو هم که معلوم نیست باید از کجا و چطور به حساب ویلموتس برود. فقط تاج است که با هجوم این میزان از بدبختی و آشفتگی به فوتبال بیچاره ایران برای آن قرارداد مرموز، همچنان از خوبی‌هایش می‌گوید و وکلای حقوقی را به مناظره دعوت می‌کند. فقط تاج است که با علم به تمام این اتفاقات در نشست‌های دوستانه، خود را یگانه مردی می‌نامد که می‌تواند فوتبال را نجات دهد! او حتی در واکنش به تهدید‌ها برای حذفش از انتخابات فدراسیون فوتبال با کنایه گفته: «مگر می‌توانند؟ فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا حساس می‌شوند. ناسلامتی بنده نایب‌رئیس afc هستم...».

اما او ظاهرا چند نکته ضروری را فراموش کرده؛ اگر آدم‌ها پرونده باز داشته باشند، حذف‌شان از انتخابات ورزشی، آسان و بی‌دردسر خواهد بود. تاج همچنان درگیر پرونده بازنشستگی خود است. افشاگری‌ها درباره رانت‌های کارخانه فولاد مبارکه، دردسر دیگری برای او درست کرده است.

حالا خبر‌های تکمیلی حکایت از آن دارد که مهدی تاج از بازی حذف خواهد شد و خواب رفتن به مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در روز هشتم شهریور را خواهد دید. او کم و بیش در جریان قرار گرفته و آخرین تلاش‌هایش را برای بقا می‌کند، اما کیست که نداند، او برخلاف ادعاهایش، معجون نجات فوتبال نیست.

خرید محبوبیت با اسم رمز کارلوس کی‌روش

مهدی تاج که بین عموم مردم محبوبیتی ندارد و همه با تردید درباره بازگشت او به فوتبال صحبت می‌کنند، با اسم رمز کارلوس کی‌روش، قصد دارد برای خود محبوبیت بخرد. از جلسات او و دوستانش خبر می‌رسد به تاج توصیه کرده‌اند اسم مربی پرتغالی را وسط بکشد تا بتواند بین مردم محبوبیت به دست بیاورد. به همین خاطر او یکشنبه‌شب بی‌پرده از تلاش برای بازگرداندن کارلوس گفت. مهدی نبی، نایب‌رئیس اول پیشنهادی تاج که این روز‌ها رفت و آمد زیادی به دفتر تاج دارد، به او پیشنهاد کرده اسم کی‌روش را پیش بکشد. جالب اینجاست با وجود چنین ادعایی از سوی تاج، اما مردم همچنان علیه او موضع تندی دارند. بد نیست بدانید کی‌روش در طول حضور در ایران، بیشترین و بدترین مصاحبه‌ها را علیه مهدی تاج داشت. او حتی بعد از ترک ایران در چند نوبت علیه رئیس سابق فدراسیون مصاحبه کرد.

امید واهی به کارلوس

مهدی تاج ادعا کرد اگر رئیس فدراسیون فوتبال شود، به دنبال بازگرداندن کارلوس کی‌روش خواهد بود. سرمربی پرتغالی هم ساعتی بعد از ادعای او، با انتشاری ویدئویی از رختکن تیم ملی در سال ۲۰۱۸ و پیش از بازی با ازبکستان در مقدماتی جام‌جهانی نوشت: «همه چیز از زمانی شروع می‌شود که ما فوتبال خوبی بازی کنیم.» پیام مشکوک کی‌روش در دل خود دو نکته داشت؛ اول این‌که تاج رئیس فدراسیون فوتبال می‌شود و دوم این‌که او سرمربی ایران خواهد شد. در روز‌های اخیر یکی از نزدیکان تاج به صورت تلفنی با کارلوس صحبت کرده و به او گفته آماده بازگشت به ایران باشد. کی‌روش هم که علاقه زیادی به تیم‌ملی دارد، بعد از ادعای یکشنبه‌شب تاج، ذوق‌زده چنین پستی را منتشر کرد؛ فارغ از این‌که هنوز حضور تاج در انتخابات قطعی نیست و در آستانه حذف قراردارد. از نظر خیلی از مردم ایران، کی‌روش بهترین گزینه برای جایگزینی دراگان اسکوچیچ است. این مربی کروات نشان داد نه‌تن‌ها به لحاظ فنی مقابل تیم‌های قدرتمند چیزی برای عرضه ندارد، بلکه در مدیریت بازیکنان هم ضعیف است. جالب اینجاست میرشاد ماجدی هم در آخرین جلسه هیات‌رئیسه رای به برکناری این مربی داد، درست مثل خداداد افشاریان، ولی این تیم احسان اصولی بود که با چهار رای و برد ۴ بر ۲ موفق به ابقای دراگان شد.

منبع: روزنامه جام جم 
برچسب ها: تاج فوتبال ایران
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها