رئیس رسانه‌ ملی در گفت‌وگو با اصحاب رسانه:

ممنوع‌ الکار نداریم

فضای مجازی پر از اتفاقات ریز و درشت است؛ اتفاقاتی که گاهی بدون آن‌که خبری از صحت و سقم آن داشته‌باشیم، آن را بی‌هدف نشر داده و حتی خودمان هم به آن بال و پر می‌دهیم و سعی می‌کنیم آن را بزرگ‌تر کنیم.
فضای مجازی پر از اتفاقات ریز و درشت است؛ اتفاقاتی که گاهی بدون آن‌که خبری از صحت و سقم آن داشته‌باشیم، آن را بی‌هدف نشر داده و حتی خودمان هم به آن بال و پر می‌دهیم و سعی می‌کنیم آن را بزرگ‌تر کنیم.
کد خبر: ۱۳۶۵۳۹۲

 همین موضوع باعث شده از میزان اعتبار خبرهایی که در این فضا منتشر می‌شود، کاسته شود. در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر ممنوع‌ الکار شدن سروش صحت در فضای مجازی دست به دست چرخید و هر کس قضاوت‌های خودش را درباره این موضوع داشته‌است.

دکتر پیمان جبلی، رئیس رسانه‌ملی در واکنش به حواشی مرتبط با شائبه منع حضور سروش صحت در برنامه «کتاب باز» با تأکید بر نبود هرگونه «ممنوع‌ الکاری» در صداوسیما گفت، از افراد باید در جایگاه خود استفاده شود.

به گزارش جام‌جم، دکتر پیمان جبلی، رئیس صداوسیما در حاشیه مراسم یادبود زنده‌یاد نادر طالب‌زاده که روز شنبه ۱۷ اردیبهشت در مسجد بلال صداوسیما برگزار شد، به ارائه توضیحاتی درباره شائبه ممنوعیت فعالیت برخی مجریان تلویزیون پرداخت.

وی در پاسخ به سوال مهر درباره تردیدها درباره حضور سروش صحت در فصل جدید «کتاب باز» و این‌که این گمانه‌زنی‌ها شائبه ممنوع‌الکاری وی را ایجاد کرده‌است، گفت: چیزی به نام ممنوع الکاری در صداوسیما وجود ندارد. برنامه‌ها تغییر می‌کند، تهیه‌کننده تشخیص می‌دهد که با تیم جدید کار کند.

نبود واژه ممنوع‌ الکاری

جبلی اضافه کرد: می‌توان از افراد در جایگاه‌های مختلف و در برنامه‌های گوناگون استفاده کرد و هر کسی در جایگاه خودش و آنچه مناسب است با تشخیص تهیه‌کننده و مدیرگروه و مدیر شبکه مشغول به کار می‌شود. ما چیزی به نام ممنوع‌الکاری به آن مفهومی که در رسانه‌ها بیان شده‌است نداریم.

رئیس صداوسیما در پاسخ به این‌که قرار نیست دیگر از سروش صحت در فصل جدید بهره گرفته‌شود، گفت: تهیه‌کننده این برنامه در فصل قبل و در دوره‌ای پیش از این‌که من (رئیس صداوسیما) باشم، برنامه‌اش تمام شده‌بود. من وقتی آمدم مطلع شدم. حالا هم تهیه‌کننده، مدیر گروه و مدیر شبکه تصمیم خواهندگرفت که فصل جدید را چگونه شروع کنند.

شرایط کار برای همه هنرمندان

جبلی در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره اجرای مجریان تلویزیون در پلتفرم‌ها و نمونه‌ای که احسان علیخانی بیان کرده نتوانسته‌است اجرای یک برنامه پلتفرمی را خود به عهده بگیرد، هم بیان کرد: ممنوعیتی در این زمینه نیست. ضوابط ما برای حضور در برنامه‌ها و شرایطی که شأن و جایگاه برنامه‌های رسانه ملی در آنها رعایت شود، برای عوامل تولید، تهیه‌کننده و… مشخص است. ما براساس همان ضوابط و شرایط با همه هنرمندان کار می‌کنیم و همه اقشار هنرمند، بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان نسبت به آن دستورالعمل‌هایی که در سازمان وجود دارد، آشنا هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره حمایت از فیلم‌های سینمایی در حال اکران و اعتراض برخی سینماگران نسبت به پخش نشدن تیزرهایشان از تلویزیون، توضیح داد: ما شورایی محتوایی داریم که براساس نظر تخصصی آنها آگهی و تیزر برای فیلم‌ها در نظر گرفته می‌شود.

تیزر فیلم‌های سینمایی

رئیس صداوسیما در پاسخ به این‌که آیا فیلمی هست که اصلا تیزر آن امکان پخش از تلویزیون را نداشته‌باشد هم پاسخ داد: قطعا آنچه از رسانه ملی پخش، تبلیغ و ترویج می‌شود، باید متناسب با هنجارها و ضوابط جامعه و فرهنگ ما باشد. اگر چیزی به تشخیص این شورای محتوایی منطبق با این هنجارها نباشد یا انطباقش کم باشد، به همان نسبت امتیازش کم یا زیاد می‌شود.

جبلی در پاسخ به این‌که این فیلم‌ها مجوز نمایش از وزارت ارشاد دریافت کرده‌اند هم گفت: مجوزی که این آثار دارند برای اکران در سینماهاست نه برای تبلیغ در تلویزیون و ما با نظر تخصصی شورای محتوایی به فیلم‌های مختلف امتیاز می‌دهیم و براساس آن امتیاز دفعات پخش تیزرها مشخص می‌شود.

فاطمه عودباشی - گروه رسانه روزنامه جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها