گزارش میدانی از تنها شیرخوارگاه بچه‌ های دارای معلولیت در ایران

خانه فرشتگان ویژه

کارشناسان در گفتگو با ما از احتمال طغیان کرونا به دلیل کاهش محدودیت‌ ها گفتند

زنگ خطر پیک هفتم به صدا درآمد

title
تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کرونا در کشور در هفته دوم فروردین افزایش پیدا کرد و به ۳۶ شهر رسید‌ و همین موضوع، زنگ خطر افزایش ابتلا به کرونا در کشور را به صدا درآورده‌است.
کد خبر: ۱۳۶۰۶۰۷

این را نه ما که چهار کارشناسی که با آنها گفت‌وگو کردیم می‏گویند. به نظر آنها حدود دو هفته دیگر ، آمار ابتلا به بیماری کرونا در کشور افزایش پیدا می‎کند و برخی حتی احتمال وقوع پیک هفتم در کشور را می‎دهند.

آنها معتقدند با وجود مسائلی مانند فراموشی پروتکل‌ های بهداشتی در سفرهای نوروزی، بی‏توجهی به زیرساخت‏های بازگشایی مدارس و دانشگاه‏ها، کاهش افت ایمنی به‌دلیل نبود تمایل برای‌ تزریق دوز سوم واکسن، بی‎توجهی به رعایت پروتکل ‏های بهداشتی و نیز بی‎توجهی به بیماریابی و مدیریت پیشگیرانه، بعید نیست تا حدود دو هفته دیگر روند ابتلا به بیماری کرونا در کشور دوباره افزایشی شود.

بازگشایی دردسرساز

دیروز دانش‌آموزان بازگشایی مدارس را تجربه کردند اما کم نیستند والدینی که از کلاس‌های شلوغ به‌عنوان عاملی برای انتشار بیماری یاد می‌کنند، روز گذشته پدر یکی از دانش‌آموزان به ما گفت چون معلم فرزندش بیمار بوده مدیر مدرسه تصمیم گرفته دو کلاس درس را با هم ادغام کند به همین دلیل در اولین روز بازگشایی جمعیت کلاس دختر او ۴۰ نفره برگزار شده‌است.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا نیز از چنین شرایطی انتقاد می‌کند. او معتقد است تا چند هفته دیگر احتمالا آمار ابتلا به کرونا افزایش پیدا می‌کند اما موج جدید کرونا‌ ممکن است سه تا چهار ماه دیگر شکل بگیرد.

به نظر این پزشک متخصص عفونی بازگشایی مدارس و دانشگاه‏ها دلیلی برای افزایش آمار ابتلای روزانه در کشور است.

او تخمین می‎زند که دو تا سه هفته دیگر آمار ابتلا به کرونا در کشور افزایش پیدا می‎کند. مردانی به ما می‏ گوید: «درست است که شروط بازگشایی مدارس داشتن تهویه مناسب، استفاده از ماسک و توجه به فاصله‎گذاری اجتماعی عنوان شده‌است با وجود این اما تجربه سال‌های گذشته ثابت کرده که این شروط به‌خوبی رعایت نمی‏ شود.»

آن‌طور که مردانی می‌گوید ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرده که دانش‎آموزان یا دانشجویان مبتلا به کرونا نباید در مدارس و دانشگاه‎ها حاضر شوند اما اجرای سلیقه ‏ای چنین مصوباتی بارها ‌نشان داده‌است که بسیاری از قوانین ستاد مبارزه با کرونا به‌درستی از سوی مدیران و مردم اجرا نمی‎شود. این عضو ستاد علمی کشوری مبارزه با کرونا البته معتقد است مدارس و دانشگاه‌ها باید بازگشایی شوند اما توجه به زیرساخت‎های مناسب

برای اجرای‌ قوانین می ‏تواند شرایطی ایجاد کند تا آمار ابتلا به کرونا دوباره افزایشی نشود‌.

کاهش ایمنی در برابر ویروس

حسین کرمانپور، رئیس بخش اورژانس بیمارستان سینا زمان دقیقی برای افزایش آمار ابتلا در کشور دارد.

او معتقد است ۱۴ تا ۱۸ روز دیگر تعداد افراد مبتلا به کرونا به‌شدت افزایش پیدا می‎کند و حتی ممکن است که پیک هفتم کرونا در اواخر فروردین‎ماه به وقوع بپیوندد.

او به ما می‏ گوید که با این که عنوان شد سویه امیکرون بی‏خطر است و آمار مرگ ناشی از بیماری در آن کم است اما بیش از ۳۰۰۰ ایرانی در دو ماه گذشته به‌دلیل ابتلا به بیماری جان خود را از دست داده‌اند. این اما آمار رسمی است که از طرف مرکز روابط‏عمومی وزارت بهداشت و درمان و هر روز منتشر می‎شود. این درحالی است که این آمار می‎تواند بیشتر هم باشد.

کرمانپور یک حساب سرانگشتی می‏کند و توضیح می‏دهد که بنا بر همین آمار تنها بیش از ۷‌میلیون ایرانی مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده‎اند و یعنی حدود ۷۰‌میلیون ایرانی هنوز به بیماری کرونا مبتلا نشده‏اند. تعداد زیادی از شهروندان نیز در برابر بیماری واکسینه نشده‎اند. بسیاری از آنها نیز دو دوز واکسن را تزریق نکرده‎اند. بخش زیادی هم دوز سوم واکسن کرونا را تزریق نکرده‎اند. این در حالی است که سویه امیکرون و دلتا در کشور همچنان در گردش است.

کرمانپور به دید و بازدید و سفرهای نوروزی اشاره می‏ کند و توضیح می‏دهد که بسیاری از افراد پروتکل‎های بهداشتی را رعایت نمی ‏کردند و ماسک به صورت نمی ‏زدند.

به نظر این پزشک در این شرایط که بسیاری از افراد واکسینه نشده‏‎اند و دوز سوم و دوم خود را تزریق نکرده‏اند برای نمونه حدود ۲۶‌میلیون نفر دوز سوم را تزریق کرده‌اند به همین دلیل می‌توان گفت سطح ایمنی در بدن افراد و در سطح جامعه کاهش پیدا کرده‌است و کاهش سطح ایمنی می‎تواند دلیلی باشد تا آمار ابتلا به کرونا افزایش و حتی احتمال بروز پیک هفتم هم جدی باشد.

یک وضعیت قرمز‌

آخرین اطلاع‏‎رسانی درباره وضعیت رنگ‌ بندی شهرهای کشور در آخرین روزهای سال ۱۴۰۰، در ۲۷ اسفندماه با اعلام ۲۹ شهر در وضعیت قرمز، ۱۲۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۷۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۵ شهر در وضعیت آبی به پایان رسید.

اولین اطلاع ‏رسانی درباره وضعیت رنگ‌بندی کشور در هفته اول فروردین و در پنجم فروردین ۱۴۰۱ انجام شد. در این روز، ۲۴ شهر در شرایط قرمز قرار داشتند که به نسبت یک هفته قبل کاهش پیدا کرده‌بود. ۶۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰۶ شهر در وضعیت زرد و ۵۰ شهر نیز در وضعیت آبی قرار داشتند. امیدها از کاهش آمار ابتلا و مرگ و میز با کاهش تعداد شهرهای در وضعیت نارنجی و افزایش تعداد شهرهای زرد و آبی در اولین هفته قرن جدید افزایش پیدا کرد. این خوشحالی اما خیلی زود رنگ باخت.

۱۲ فروردین‌ تعداد شهرهای با وضعیت قرمز افزایش و به ۳۶ شهر رسید. ۵۹ شهر در شرایط نارنجی و ۲۹۵ شهر در شرایط زرد و ۵۸ شهر نیز در شرایط آبی قرار گرفتند.

افزایش تعداد شهرهای با وضعیت قرمز و کاهش شهرهای در وضیعت زرد می‎تواند هشداری جدی برای افزایش آمار ابتلا در کشور باشد.

افزایش دید و بازدیدها، افزایش ۵۰ درصدی سفرهای نوروزی و بی‏توجهی نسبت به رعایت پروتکل‏های بهداشتی سبب شد وضعیت شهرهای کشور از نظر آمار ابتلا و نیز بستری‎ بیماران تغییر کند و به این شکل این احتمال که در روزهای آینده شاهد افزایش ابتلا به بیماری باشیم، قوت بگیرد.‌

پروتکل‌های بهداشتی، پروتکل‌های فراموشی

بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست معتقد است تا دو هفته دیگر شاهد افزایش آمار ابتلا به کرونا در کشور خواهیم بود. او به شاخص‎های وضعیت کرونا در کشور اشاره می‏کند و به ما می‏گوید تا دو هفته دیگر آمار ابتلا به بیماری کرونا در کشور خیز برمی‎دارد.

عشرتی متهم ردیف اول افزایش آمار ابتلا در کشور را بی‎توجهی به رعایت پروتکل‎های بهداشتی می‎داند. این اپیدمیولوژیست توضیح می‏دهد بسیاری از شهروندان نسبت به ویروس کرونا بی‌توجه شده‎اند. به نظر او عادی‏انگاری می‏تواند باعث افزایش آمار ابتلا به کرونا و حتی افزایش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور شود.

عشرتی با اشاره به عدد پایین رعایت پروتکل‎های بهداشتی که حدود یک ماه است به روز نشده،‌ معتقد است بازگشایی مدارس و دانشگاه‎ها و نیز بی‎توجهی نسبت به ‌پروتکل‎های بهداشتی می‎‏تواند عاملی‌ باشد تا آمار ابتلا به کرونا را در کشور به یکباره بالا ببرد.

چراکه نمره رعایت پروتکل‏های بهداشتی در مدارس و دانشگاه‎ها پایین است. بی‏توجهی بسیاری از مدارس به مساله تهویه هوا مثالی است که او می‏زند. تعداد دانش‎آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی زیاد است. اگر همه دانش‎آموزان و دانشجویان در مراکز آموزشی حاضر شوند نکته مهمی به نام فاصله‎گذاری اجتماعی به فراموشی سپرده می‎شود.

شاید به همین دلیل است که او توصیه می‎کند هر فردی که احساس بیماری می‏کند، علامت‎های ابتدایی بیماری را دارد؛ بهتر است در خانه بماند و در مدرسه یا دانشگاه حاضر نشود. عشرتی معتقد است تامین زیرساخت‎های لازم برای اجرای پروتکل‎های بهداشتی در کشور می‎تواند عاملی مهم برای جلوگیری از افزایش آمار ابتلا به بیماری باشد.

خطر بی ‏توجهی به بیماریابی

کرونا در کشور جولان می‌دهد و مواجهه با بیماری هم به واسطه سفرهای نوروزی، رفع محدودیت‎ها، دیدوبازدیدها و نیز بی‏توجهی به پروتکل‏های بهداشتی افزایش پیدا کرده‌است؛ بنابراین به نظر حمید سوری، همه‌گیرشناس تا دو هفته دیگر آمار ابتلا به کرونا در کشور به شدت افزایش پیدا می‎کند.

او اما یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش بیماری در کشور را بی‎توجهی به بیماریابی می‏داند. سوری به ما می‎گوید ایران در زمینه بیماریابی در رتبه ۱۱۵ جهان قرار دارد. این رتبه با توجه به جمعیت کشور و نیز شناسایی سویه ‏های متفاوت نگران‎کننده است.

سوری معتقد است تا زمانی که روند بیماری‎یابی سرعت نگیرد، آمار تعداد مبتلایان در‌ کشور قابل توجه نخواهدبود. چراکه تا وقتی اطلاعات دقیق اپیدمیولوژیستی در اختیار نباشد، هیچ مدیری نمی‏تواند درباره مدیریت هوشمند کرونا برنامه‎ریزی دقیقی داشته‌باشد.

به نظر این اپیدمیولوژیست، با توجه به رتبه پایین رعایت پروتکل‎ بهداشتی و بی ‏توجهی به بیماریابی در کشور احتمال افزایش آمار ابتلا به کرونا وجود دارد. سوری به کره‏‌جنوبی اشاره می‏کند و توضیح می‏دهد با این که این کشور پوشش خوبی در واکسیناسیون داشته‌است اما هر روز حدود ۳۰۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‏دهند.

به همین دلیل است که این کارشناس بیماری‏یابی، انجام کارهای پیشگیرانه و نیز مدیریت بیماری را مهم می‏داند تا بیماری دوباره در کشور طغیان نکند.

این متخصص اپیدمیولوژی توضیح می‏دهد با تعیین دقیق آمار ابتلا به کرونا که به واسطه بیماریابی ایجاد شده‌است، سطح سختگیری درباره قوانینی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین می‏ شود، افزایش پیدا می‏ کند و همه اینها می ‏تواند هم باعث افزایش توجه شهروندان به بیماری شود و هم این که به مدیریت درست کرونا و کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور منجر شود.

لیلا شوقی - جامعه / روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها