jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۰۰۰   ۲۷ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۸

استاد بیماری‌های گوش، حلق و بینی گفت: پیرگوشی نوعی اختلال شنوایی است که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود و مقدارزیادی زمینه ژنتیکی دارد.

به گزارش جام جم آنلاین، محمد محسنی، استاد بیماری‌های گوش، حلق و بینی درباره «پیرگوشی»، بیان داشت: پیرگوشی یک نوع اختلال شنوایی است که با بالارفتن سن ایجاد می‌شود و مقدار زیادی زمینه ژنتیکی دارد؛ یعنی شما فردی با سن 80 سال مشاهده می‌کنید که چنین مشکلی ندارد اما فردی در سن 50 سالگی دچار مشکل شنوایی می‌شود.

وی ادامه داد: درصد بالایی از این موضوع به زمینه‌های ژنتیکی و درصدی نیز به شرایط زندگی فرد در دوران جوانی وابسته است؛ یعنی زمانی که فرد در محیط های پر سر و صدا زندگی می‌کردند.

استاد بیماری‌های گوش، حلق و بینی افزود:اصولا در افرادی که در محیط های صنعتی و شلوغ مثل تهران زندگی می‌کنند معمولا زمینه این بیماری شایع تر است و سریعتر رخ می‌دهد.

محسنی تصریح کرد: این حالت معمولا در سنین 60 و 65 به بالا شروع می‌شود و در برخی افراد سرعت بیشتر و در برخی کمتری دارد؛ به طوری که شنوایی فرد افت می‌کند.

وی متذکر شد:متاسفانه راهی برای پیشگیری آن وجود ندارد؛ فقط به بیمار توصیه می‌کنیم در محیط های شلوغ مراقبت کند؛ چون تنها عامل شناخته شده که می توانیم از آن اجتناب کنیم مکان‌های شلوغ و پر سرو صداست.

استاد بیماری‌های گوش، حلق و بینی ابراز داشت: اگر فرد دچار افت شنوایی شد، زودتر شنوایی سنجی انجام دهد و اگر از میزانی بالاتر برود حتما توصیه می‌کنیم بیمار باید از سمعک استفاده کنند تا بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند؛ در غیر این صورت به سمت آلزایمر می‌رود.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها