jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۳۹۴۸۵   ۰۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۹:۲۸

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

من هم خودم را با همین حرف‌ها دلداری می‌دهم. برای همین یک سوز درونی و رنج همیشگی برای من باقی است.

نمی‌دانم آیا روزی به این آرزو می‌رسم یا نه اما اعتقاد دارم باید وقتش برسد و دعوت‌نامه این سفر را خودشان امضا کنند وگرنه الباقی بهانه‌هایی است برای دوری و فراغ تو از کربلا.

این روزها تماس‌های تصویری‌ام را با رفقا کوتاه می‌کنم، فیلم‌هایی که از پیاده‌ روی می‌آید را کمتر می‌بینم تا حال دلم بیشتر از اینها خراب نشود.

اینها را می‌گویم چون می‌دانم خیلی‌ها این روزها وضع و اوضاعشان شبیه من است. خیلی از رفقا حالا در مسیر نجف به کربلا هستند، خیلی‌ها در موکب‌های ایرانی دارند خدمت می‌کنند، بعضی از رفقا هم این روزها و شب‌ها در قاب تلویزیون از کربلا برنامه دارند اما خیلی‌ها هم مثل من این‌طرف گیر افتاده‌اند و دستشان به کربلا نمی‌رسد.

حالا شما اسمش را هرچه می‌خواهید بگذارید، جامانده، وامانده یا هر چیز دیگری...فقط می‌دانم اربعین برای ما این‌طرفی‌ها یک حسرت بزرگ، یک بغض ناتمام و یک رنج دائمی است.

کو تا سال آینده اگر قسمت بشود یا نشود، زنده باشی یا زیر خروارها خاک آرزو به دل زیارت سیدالشهدا دق کرده باشی. شاید رفتن به کربلا برای خیلی‌ها میسر باشد اما برای بیشتری‌ها آرزوست.

چون همیشه چیزی هست که دست‌وپایشان را می‌بندد یا کرونا می‌آید، یا حریف قیمت‌های بالای سفر هوایی نمی‌شوی، یا معذوریت کاری اما هیچ‌چیز بدتر از این نیست که با دلیل یا بی‌دلیل محکوم باشی به ماندن و هیچ‌چیز دردناک‌تر از این نیست که پای تلویزیون جماعتی را تماشا کنی که در مسیر اربعین پیاده‌ روی می‌کنند و تو جامانده‌ای.

هرسال اول ماه محرم با خودم می‌گویم امسال اربعین من هم جزئی از زائران مسیر کربلا هستم و اربعین که می‌رسد می‌گویم ان‌شاءا... سال آینده کربلایی می‌شوم. حتما اوضاع بهتر می‌شود و گرفتاری‌ها کمتر. جاماندگی سخت است. این را آنها که آرزوی رفتن دارند، خوب می‌فهمند.

محمد عکاف - عضو شورای سردبیری / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها