حاشیه‌های المپیک توکیو ادامه دارد

نژادپرستی روی پرچم؟

رقابت‌های المپیک توکیو امروز وارد نهمین روز خود می‌شود. در حالی که چین همچنان در صدر جدول مدال‌آوران قرار دارد .
کد خبر: ۱۳۲۹۴۳۸

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم ،مهم‌ترین حواشی مربوط به این رقابت‌ها را مرور می‌کنیم:

 

 پرچم المپیک باید عوض شود

همه ما به خوبی پرچم المپیک را می‌شناسیم، همان طرح معروف با پنج دایره‌ای که روی آن قرار دارد. دایره‌ها هر کدام رنگ مشخصی دارند و هر کدام معرف یک قاره هستند. اما اکنون تلویزیون ژاپن این پرچم را نژادپرستانه قلمداد کرده و می‌گوید جهان اکنون به آنچنان درکی از مقوله‌های نژادپرستی رسیده که بداند رنگ سیاه یا رنگ زرد دیگر مناسب پرچم رویداد المپیک نیست.

مجری برنامه المپیک ژاپنی‌ها گفت تمام حلقه‌های پرچم باید یکدست و یک رنگ باشند. البته او تنها کسی نیست که نسبت به رنگ‌بندی حلقه‌های پرچم المپیک اعتراض می‌کند. در طول تاریخ اعتراض‌ها نسبت به این موضوع همواره وجود داشته است.

 گرمازدگی ، اتفاق رایج در المپیک

المپیک همچنان پیش می‌رود و همچنان هم هر روز به تعداد ورزشکاران دچار گرمازدگی اضافه می‌شود. دمای هوا بسیار بالاست و بر اساس گزارش آساهی ورزشکارانی که گرمازده شده‌اند مشکلاتی نظیر تنگی‌نفس، از حال رفتن، سردرد شدید، دو بینی و حالت تهوع شدید را تجربه کرده‌اند. چند روز پیش از حال رفتن مدودف تنیسور مشهور روسی در رقابت‌های تنیس بسیار سر و صدا کرده بود. او آنچنان گرمازده شده بود که گمان می‌کرد می‌میرد.

 نمی‌توانید بشمارید!

بر اساس اعلام رسمی شمار مبتلایان به کرونا در دهکده برگزاری رقابت‌ها از عدد ۲۵۰ گذشته است. روزنامه هرالد سان استرالیا با کنایه به مسؤولان برگزاری رقابت‌ها نوشت: تعداد مبتلایان بسیار بیشتر از این عدد است. شما نمی‌توانید درست بشمارید.  تا امروز ورزشکاران متعددی نیز به دلیل ابتلا به کرونا حضور در المپیک توکیو را از دست داده بودند.

 المپیک استرس

تحقیقات میدانی از ورزشکاران حاضر در المپیک توکیو نشان داده میزان استرس ورزشکاران حاضر در المپیک به شکلی عجیب بالاست. نتایج این تحقیقات در رسانه کیودوی ژاپن منتشر شده است. بر اساس این تحقیقات استرس بی‌سابقه ورزشکاران شرکت‌کننده در المپیک به دو عامل عمده ارتباط دارد؛ یکی شیوع ویروس کرونا و ترس از ابتلا به آن و دومی بدون تماشاگر بودن رقابت‌ها. مسآله برگزاری رقابت‌ها بدون حضور تماشاگران به موضوعی جالب برای روان‌شناسان تبدیل شده است.  این تحقیقات پس از بررسی ۱۵۷ورزشکار منتشر شده و نشان می‌دهد المپیک توکیو پراسترس‌ترین المپیک تاریخ به شمار می‌رود.

 جایزه نجومی فنلاندی‌ها

دولت فنلاند به ورزشکاران خود که در المپیک توکیو مدال بگیرند پاداش‌هایی نجومی اعطا می‌کند. این پاداش‌ها علاوه بر جوایز مرسوم، شامل مواردی همچون اعطای مزرعه و باشگاه ورزشی هم هست. این کشور سردسیر شمال اروپا تا امروز فقط یک مدال برنز در رقابت‌های شنای المپیک برده و هنوز در حسرت کسب مدال طلای این رقابت‌هاست.

 درآمد متوسط

بر اساس گزارش یومیوری ژاپن درآمد این کشور از رقابت‌های المپیک چندان بالا نبوده اما با توجه به شرایط همه‌گیری کرونا رضایت بخش است.  یومیوری درآمد حداقل ۸ میلیارد دلاری را برآورد کرده است. هزینه برگزاری المپیک برای ژاپنی‌ها بیش از ۱۶ میلیارد دلار برآورد شده است که این موضوع یکی از دلایل اصلی مردم ژاپن برای مخالفت جهت برگزاری رقابت‌ها به شمار می‌رود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها