jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۹۹۸   ۳۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۳:۲۱

فیل بزرگ ترین پستاندار روی زمین محسوب می شود اما این جانوران همیشه به یک شکل نبوده اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، مطالعه جدید نشان می دهد که فیل های بزرگ امروزی از فیل های کوتوله ماقبل تاریخ تکامل یافته اند.

فیل های کوتوله که بقایای آنها در جزیره سیسیل ایتالیا نیز یافته شده دو متر قد داشتند.

برخی از محققان منشا این فیل ها را از آلمان می دانند.

محققان در تحقیقات خود همچنین دریافتند فیل های کوتوله خود تکامل یافته فیلی قد بلندتر و حدودا سه متری بوده اند. در واقع فیل هایی که به شکل امروز می بینیم در واقع بیش از دو بار تکامل یافته اند.

تصور می رود که نسل فیل های کوتوله 19 هزار سال پیش منقرض شده باشد. این فیل ها در اصطلاح علمی «پالاائوکسودون ام نایدرینسیس» نام دارند.

محققان می گویند در هر بار تکامل فیل ها ، چه به سمت غول پیکر شدن و چه به سمت کوچک تر شدن، وزن آنها 200 کیلوگرم کم و زیاد شده است.

فیل های کوتوله (عکس)

 

فیل های کوتوله (عکس)

 

فیل های کوتوله (عکس)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو