jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۴۷۸۲   ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۳۵

آمار و ارقام ها مهم نیستند. در واقع مهم به نظر نمی رسند. بحران زمانی عمیقا درک می شود که آثار خود را نشان بدهد.

به گزارش جام جم آنلاین ، ما روی داغ ترین کره زمین در تاریخ زندگی می کنیم. همه گیری کرونا و رکوردهای اقتصادی مانع از آن شده است که به بحران شدید گرم شدن کره زمین که فجایع متعددی به بار می آورد توجه شود. برخی از این بحران ها از کرونا خطرناک تر و مرگبارتر هستند.

ذوب شدن یخچال های طبیعی منجر به افزایش سطح دریاها و پیشروی در خشکی و از بین رفتن اکوسیستم های مختلف خواهد شد ضمن اینکه زندگی انسان را به مخاطره می اندازد.

گرمای شدید نیز خود مرگ و میر زیادی به بار خواهد آورد ضمن اینکه باعث می شود تا حجم زیادی از محصولات کشاورزی از بین برود که این موضوع در کنار قطع شدن بارندگی های مکرر سبب قحطی و گرسنگی در نقاط مختلف جهان می شود، حتی در نقاطی که قحطی در آن سابقه نداشته است.

سه بحران اساسی تغییرات اقلیمی این موارد هستند:

 

تغییر درجه حرارت جهانی

ناهنجاری دمای ماهانه در مقایسه با سال های آغازین بسیار بیشتر شده است. اکنون حرارت در سطح کره زمین 0.67 درجه سانتیگراد بیشتر از مدت مشابه در سال های بین  1951 تا 1980 است. 0.67 عدد کمی به نظر می رسد اما این عدد یعنی فاجعه، یعنی گرمای مرگ آور و قحطی و خشکسالی.

 

دی اکسیدکربن اتمسفر

واحد هفتگی کربن، 419.28 متر واحد به ازای هر یک میلیون مترمربع از فضای اتمسفر است. بخش در میلیون (ppm)، نمونه‌هایی از این نوع یکا غلظت است که به صورت نسبت مولی یا جرمی ماده مورد نظر در محلول سنجیده می‌شود.

 

سطح دریا

تغییر سطح جهانی دریا بحران اساسی و بزرگ دیگر است. افزایش 69.21 میلی متری سطح آب دریاها و اقیانوس ها چیزی بیش از بحران تلقی می شود. پیشروی در خشکی باعث از بین رفتن اکوسیستم ها می شود و مرگبار است.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها