وقتی حواس همه ما پرت سیاست و زندگی بود، در گوشه‌ای از شهر اتفاق دیگری درحال رخ دادن بود

ماجرای یک انتخاب خوب

پخش مستند «لشکر زینبی» روایتی از دیدار خانواده‌های شهدای مدافع حرم با رهبر انقلاب بازتاب زیادی در میان مردم داشت

شب اشک و رشک

پنجشنبه‌ای كه گذشت، اولین قسمت از مجموعه مستند «این ستاره‌ها» تحت عنوان «لشكر زینبی» از تلویزیون پخش شد و همان‌طور كه انتظار می‌رفت، به‌سرعت با اقبال مخاطب مواجه شد.
کد خبر: ۱۳۱۱۰۹۵
فضای مجازی به بستری برای انتشار گوشه‌هایی از این مستند و روایت‌هایی از صحنه‌های مختلف آن تبدیل شد و واكنش سریع مخاطبان به دقایق جالب‌توجه این مستند، خیلی زود در شبكه‌های اجتماعی به چشم آمد. مستند لشكر زینبی روایتی است از دیدارهای خصوصی رهبر معظم انقلاب با خانواده‌های شهدای مدافع حرم حضرت زینب (س) كه طی سال‌های اخیر اتفاق افتاده است. صمیمیتی كه در این دیدارها بین خانواده شهدا و رهبر معظم انقلاب وجود دارد و رابطه پدر و فرزندی در جریان، بین ایشان و فرزندان شهدای مدافع حرم، نكته‌ای است كه تا امروز بر كسی پوشیده نبوده و نیست. اما پخش دقایقی از این رابطه صمیمی در رسانه ملی، سبب شد كه مخاطبان با تماشای این مستند، حال خوبی را تجربه كنند. در ادامه روایتی كوتاه از جذابیت‌های این مستند و صحنه‌های تماشایی آن خواهیم داشت.

یك مستند تماشایی
مستند «لشكر زینبی» گوشه‌ای از دیدارهای متعدد رهبر انقلاب با خانواده‌ شهدای مدافع حرم در پنج سال گذشته را به تصویر كشیده است. این مستند با تلاش مؤسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا...‌العظمی خامنه‌ای) و به كارگردانی محسن اردستانی تهیه و تولید شده ‌است. این مستند در حقیقت قسمت اول از یك مجموعه تحت عنوان «این ستاره‌ها» است كه به تناوب منتشر خواهد شد.
تمام ظرافت‌ها و زیبایی‌های این دیدارها را بدون شك نمی‌توان در یك مستند كوتاه كه مدت‌زمان آن كمتر از یك ساعت است، به تصویر كشید. اما از قدیم گفته‌اند: «آب دریا را اگر نتوان كشید / هم به قدر تشنگی باید چشید» فرصت مغتنمی فراهم شده تا بخشی از راش‌های دیدارهای رهبر انقلاب با خانواده‌های شهدا از آرشیوها بیرون بیاید و به زیور تدوین آراسته شود تا درنهایت ماحصل كار را در یك مستند ۴۵ دقیقه‌ای تماشا كنیم. دیدارهای خصوصی رهبر معظم انقلاب كه بحث آن از مدت‌ها پیش وجود داشت و در سال گذشته با پخش مستند «غیررسمی» به كارگردانی علی صدری‌نیا دوباره بر سر زبان‌ها افتاده بود، حالا با روایتی دیگر در برابر چشمان مخاطب قرار داده شده تا باز هم جنبه‌هایی تازه از زندگی رهبر معظم انقلاب به تصویر كشیده شود.

پدربزرگ مهربان خانواده شهدا
از اصلی‌ترین ویژگی‌های مستند لشكر زینبی را باید حضور كودكان و خردسالان دانست. فرزند كوچك شهدای مدافع حرم كه برخی از آنها برای اولین بار به زیارت پدربزرگ مهربان‌شان آمده بودند، در این مستند جذاب‌ترین صحنه‌ها را خلق می‌كنند و توجه مخاطب را به تمامی، معطوف خود می‌دارند. روایت هدیه خواستن‌های این كودكان از رهبری بی‌نظیر است. هنگامی كه در مستند می‌بینیم كه انگشتر یا چفیه‌ای از رهبر طلب می‌كنند و هرگز پاسخ «نه» نمی‌شوند. حتی یكی از آنها، عبای رهبر انقلاب را طلب می‌كند و رهبر با طنز همیشگی‌شان در دیدارهای این‌چنینی می‌گویند: «كار به قبا و عبا رسید!»
یا درجایی دیگر زمانی كه كودكی در جمع گریه می‌كند، رهبر دلیل گریه كودك را می‌پرسند و وقتی متوجه می‌شوند كه كودك بهانه پفك را می‌گیرد، مانند پدربزرگی مهربان درصدد رفع دلتنگی و ناراحتی كودك برمی‌آیند. البته از آنجا كه پدربزرگ دلسوز فرزندان و نوه‌هایش است، از دست‌اندركاران می‌خواهند كه برای كودك بیسكویت بیاورند!
رابطه صمیمانه پدر انقلاب با فرزندان شهدا در لحظه لحظه مستند جاری و ساری است. احتمالا محسن اردستانی؛ كارگردان مستند نیز چندان تلاشی برای ارائه این تصویر از رهبر نكرده است، چرا كه فیلم هر دیداری را نگاه می‌كرده، در آن ده‌ها صحنه این‌چنینی وجود داشته كه در آنها رابطه‌ای پدر و فرزندی بین رهبر امت اسلامی و فرزندان شهدای مكتب به تصویر كشیده می‌شود. این دیگر چیزی نیست كه كارگردان بخواهد آن را خلق كند یا مثلا با زاویه درست دوربین و چیزهایی از این دست، بتواند آن را نمایش دهد.
اشاره به یكی از این موارد، برای نشان دادن عمق این رابطه كافی‌است. آنجا كه فرزند شهید سالاری در مقابل رهبر می‌ایستد و همسر شهید می‌گوید كه این كودك می‌خواهد برای‌تان شعر بخواند و رهبر نه‌تنها استقبال می‌كند و اجازه می‌دهد، بلكه از یك‌جایی به بعد میكروفنی كه مقابلش قرار دارد را به سوی كودك برمی‌گرداند! این اتفاقات نادر در بین رهبران جهان، به‌سادگی و به‌كرات در این دیدارها اتفاق افتاده و از این منظر دست كارگردان برای گزینش بسیار باز است.

پیام‌های مهم یک روایت
شاید در ظاهر این طور تصور شود که صرفا در مستند شاهد تعدادی صحنه‌های جذاب از دیدارهای خصوصی رهبری هستیم اما پشت تمامی این صحنه‌های جذاب، صمیمانه و عاطفی پیام‌های مهم و حساسی نهفته است.
در جایی از مستند مادر شهید حسین مشتاقی زمانی كه از ناملایمات و سرزنش‌ها سخن به میان می‌آورد، واكنش رهبر معظم انقلاب دیدنی است. ابتدا كه با صبوری و دقت فراوان به صحبت‌ها گوش فرامی‌دهند و در ادامه خیلی كوتاه اندرز كارساز و مهم خود را به مادر شهید ارائه می‌كنند: «به اون‌ها اعتنا نكنید».
بخش مهم دیگری كه در مستند شاهد آن هستیم، همسران شهدا هستند. آنها هستند كه علاوه‌بر پدران و مادران، به‌كرات به رهبر عرضه می‌دارند كه از قافله شهدا جا مانده‌اند و اظهار بی‌قراری می‌كنند. اما تا آنجا كه در این مستند پخش شد، در تمامی مواردی كه كسی در مقابل ایشان از لفظ «جامانده» برای خود یاد می‌كند، رهبر بلافاصله واكنش نشان می‌دهند: «نه این‌طور نیست!» یك‌بار هم در مقابل تكرار این صحبت از طرف یكی از همسران شهدا متذكر می‌شوند كه: «شماها اون جلوها هستید».
در بخش دیگری از مستند همسر یکی از شهدا روایت‌هایی از استخاره‌هایی که در مواقع مختلف به قرآن کریم داشته است را تعریف می‌کند. رهبر انقلاب در سخنانی بسیار مهم و تاثیر گذار که حتی می‌تواند خط مشی تاریخ‌نگاران را تبیین کند، تاکید می‌کنند که باید این موارد در تاریخ ثبت شود و افسوس می‌خورند از این‌که تاریخ‌نگاران ما دغدغه پرداختن به این مسایل را ندارند.
اگر قرار باشد به تمام پیام‌های مستند «لشکر زینبی» بپردازیم به مجالی چند ده برابر این گزارش احتیاج داریم اما صرفا به یکی دیگر از صحنه‌های مهم مستند به عنوان حسن ختام اشاره می‌کنیم که آن روبه‌رو شدن رهبر معظم انقلاب با خانواده شهید «عمر ملازهی»؛ شهید مدافع حرم اهل سنت است كه رهبر با احترام و ارادت ویژه‌ای خانواده شهید را گرامی می‌دارند. ایشان به پدر شهید چنین می‌فرمایند: «اینی كه در داخل كشور ما سنی و شیعه در كنار هم برای هدف‌های بلند مجاهدت می‌كنند، این چیز بزرگی‌ است. این چیز مهمی‌ است. به دشمنان می‌فهماند كه همه باهم‌اند و دشمنانی كه می‌خواهند جدایی بیندازند  همین داعش و اینا هم برای همینن اصلا كه جدایی بیندازند. وهابی‌ها، داعش و دیگران برای همین‌اند كه اختلاف ایجاد كنند  را ناكام می‌گذارند.»
 
منبع: گروه فرهنگ و هنر / روزنامه جام جم 
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها