jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۷۵۵   ۳۰ دی ۱۳۹۹  |  ۱۹:۳۰

«کودک تا نشنود نمی‌تواند سخن بگوید.» پیام این جمله به اهمیت غربالگری شنوایی نوزادان در بدو تولد اشاره دارد. از هر ۱۰۰۰ نوزاد سالمی که متولد می‌شوند یک تا سه نفر ممکن است دچار اختلالات شنوایی به‌صورت کم‌شنوایی تا ناشنوایی باشند.

در ماه‌های اول تولد نوزاد، کشف اختلالات شنوایی بسیار مهم و حیاتی است؛ به‌طوری‌که در همه دنیا و در ایران امروزه آزمون‌های غربالگری شنوایی باید قبل از ترخیص از بیمارستان یا نهایت در ماه اول تولد انجام شود.

لازم است در پایان سه ماهگی تکلیف وضعیت شنوایی شیرخوار مشخص شده باشد؛ زیرا گاهی تست اولیه اختلال دارد و نیاز به تست‌های تکمیلی است تا سلامت شنوایی تایید یا رد شود.

در پایان شش‌ماهگی همه شیرخواران با مشکل شنوایی باید تحت برنامه مناسب بازتوانی شنوایی قرار گیرند.

اما همه راه‌ها هم به تست‌ها ختم نمی‌شود. آگاهی و توجه والدین بسیار مهم است. این‌که شیرخوار یا کودک شما چقدر متناسب با سن به صداها واکنش نشان می‌دهد یا در روند رشد و تکامل خود به‌خوبی توان آواسازی، کلمه‌سازی و جمله‌سازی را دارد یا خیر و دامنه لغات او در حال گسترش است یا خیر، بسیار مهم است و حتی در حضور آزمون‌های نرمال، گزارش والدین که ۲۴ساعته با کودک خود هستند برای پزشک اهمیت خواهد داشت.

در جامعه ما هنوز استفاده از وسایل کمک‌ شنوایی نظیر سمعک نوعی تابو قلمداد می‌شود اما اگر بدانیم سمعک مانند عینک، دریچه‌ای از حواس را رو به جهان هستی و زیبایی‌ها می‌گشاید، اگر بدانیم کودک ما با شنیدن می‌تواند سخن بگوید، یاد بگیرد، رشد کند و از استعدادهای خدادادی خود نهایت استفاده را ببرد، آنگاه به‌عنوان پدر و مادری دلسوز و وظیفه‌شناس در برابر نسل آینده مسؤولانه رفتار خواهیم کرد.

دكتر مهتاب ربانی اناری - متخصص گوش‌وحلق‌وبینی / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش