jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۹۶۴۷۹   ۰۲ دی ۱۳۹۹  |  ۱۵:۵۰

خلاصه وضعیت قدس در 2020؛

تشدید رنج فلسطینی‌ها

تعرض‌های صهیونیستی به قدس و فلسطینی‌های ساکن در آن و تصویب طرح‌های شهرک‌سازی و یهودی‌سازی در سال 2020 شاهد افزایش بی‌سابقه‌ای بود.

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از فارس، شهر قدس در سال ۲۰۲۰ شاهد تعرض‌های گسترده رژیم صهیونیستی و تلاش بی سابقه این رژیم برای تغییر فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری «صفا»، «فخری ابودیاب» پژوهشگر امور قدس در این باره گفت، رژیم اشغالگر در این سال دهها طرح شهرک‌سازی و یهودی را درباره قدس تصویب کرد که اجرای برخی از آنها آغاز و اجرای مابقی به سال بعد موکول شده است. از بارزترین آنها، طرحی برای افزایش نود درصدی جمعیت صهیونیست‌ها در قدس است.

در ادامه این گزارش آمده، رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۰ تعداد شهرک‌نشینان و شهرک‌های صهیونیستی را افزایش داد و برای افزایش تعداد شهرک‌نشینان به یک میلیون و دویست هزار نفر تا سال ۲۰۳۰ و دست اندازی بر اراضی فلسطینی با هدف اجرای طرحهای خود برنامه‌ریزی می‌کند.

ابودیاب در ادامه گفت، رژیم صهیونیستی برای تبدیل فلسطینی‌های ساکن قدس به به یک اقلیت برنامه ریخته به نحوی که دنبال کاهش آنها به ۳۵ هزار نفر از مجموع ۳۷۰ هزار نفر کنونی است.

وی افزود، سال ۲۰۲۰ شاهد بازداشت و فراخوانی ۸۱۷ فلسطینی برای بازجویی بود،؛ به ۴۶۳ منزل یورش برده شد و ۱۴۲ حکم تبعید از مسجدالاقصی صادر شد. در نتیجه حفاری‌های صهیونیست‌ها، ۱۵ منزل در بخش قدیمی قدس دچار شکاف شد.

«ناصر الهدمی» دیگر پژوهشگر فلسطینی هم ضمن اشاره به تعرض‌های گسترده صهیونیستی به قدس در این سال اعلام کرد، وضعیت سیاسی منطقه بویژه شتاب کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل به دور از اتفاقات قدس نیست و بر این مسأله کاملا تأثیر می‌گذارد.

ابودیاب و الهدمی در پایان پیش‌‍بینی کردند که قدس در سال آینده نیز وضعیت بهتری نخواهد داشت و شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر