jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۹۲۱۳۹ ۱۵ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۶

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

سه طایفه‌اند که سزاوارترین‌اند برای نمایندگی یک ملت و کشور: دانشمندان، اهالی فرهنگ و هنرمندان.

چرا که ناب‌ترین‌اند و خالص‌ترین و پرسودترین و کم‌هزینه‌ترین. آفاق روشن حیات یک ملت را این سه طایفه خجسته، نمایان می‌سازند. راه را برای رسیدن به قله‌های سعادت ملی می‌نمایانند. شرف و اخلاق می‌پراکنند. دردهای روحی را درمان می‌کنند و بر زخم‌ها مرهم می‌گذارند.

بزرگ‌مرد دانش و خرد و دانایی، شهید محسن فخری‌ زاده، ابن هیثم و خوارزمی زمان بود، اما در گمنامی.

هم در حیات مادی و هم‌اکنون که به آسمان‌ها پرگشوده است، در آسمان شناخته‌تر بود تا در زمین و مردان خدا چنین‌اند. گمنام در زمین و آشنا در آسمان.

ویژگی ممتاز مردان بزرگی چون شهید فخری‌ زاده در این است که دانش و خرد و دانایی را با گوهر خدمت و تلاشی نستوه، بی‌وقفه و بدون سکون و رخوت، برای ملت و کشور درآمیخته‌اند و از ژرفای دل باور دارند که می‌توان دوباره حوزه تمدنی اسلامی/ ایرانی بازآفرید، جایگاه تاریخی ایران را در علم، دانش، فرهنگ و تمدن بشری احیا کرد و برای ایران و ایرانی سربلندی و افتخار به ارمغان آورد.

شهید فخری‌ زاده ایمان توحیدی را با علم و آگاهی ممزوج کرده بود. باورهای اسلامی‌اش را با شناخت از زمان، نیازها و اقتضائات آن پیوند داده بود.

موقعیت و موقف حیات ملی ملتش‌ را می‌شناخت. می‌دانست که انرژی متراکمی در ایران جمع شده و اگر این انرژی آزاد شود، نه‌تنها ملت ایران از آن سود خواهد برد، بلکه سایر ملت‌ها نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

امثال شهید قاسم سلیمانی و شهید محسن فخری‌ زاده، یک ویژگی مشترک داشتند: نفس خود را ذلیل کرده بودند و با همه مراتب بزرگ و جایگاه سترگی که در ارتقا و صیانت از حیات ملی داشتند، خود را سرباز ملت و کشور ایران می‌دانستند و باید شهادت بدهیم که سربازی خود را به شایسته‌ترین شکل ممکن به انجام رساندند و همه عزت و آبروی آنها، بندگی عاشقانه خدا و اخلاص و صداقت و روراستی‌شان در خدمت بی‌منت بود.

و درود خدا بر شهید فخری‌ زاده که عاشق زیست و سبکبال و سبکبار به دیدار معشوق شتافت.

اکبر نبوی - نویسنده و تحلیلگر سینما / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

کرونا، گره کوری برفعالیت‌های فرهنگی و هنری جهان انداخت؛ درست مانند گره‌ای که در تاروپود سایر فعالیت‌ها ایجاد شده و در پی تجربه‌اندوزی‌های مکرر و پرحادثه در حال به اثبات رسیدن نسبی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر