jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۷۰۳۴   ۲۴ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۵

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

راهکاری که بسیاری از کارشناسان بر اجرای صحیح آن تاکید می‌کنند، تعطیلی دست‌کم دوهفته‌ای تهران است؛ راهکاری که اگر تمام و کمال اجرایی شود، می‌تواند اندکی از بار مشکلات این روزهای کشور و مردم بکاهد.

نمی‌توان از تعطیلی دو هفته‌ای تهران انتظار زیادی داشت، چراکه مهار کرونا به همکاری همه جانبه دولت و مردم نیاز دارد و برای بهبود شرایط نیاز به همدلی و همراهی است.‌

به نظر می‌رسد یکی از موانع اجرایی شدن طرح تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت که امروز قرار است در ستاد مقابله با کرونا درباره آن تصمیم‌گیری شود، بحث‌های اقتصادی است.

نباید فراموش کرد اقشار ضعیف جامعه مانند کارگران روزمزد با تعطیلی تهران در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرند، اما با برنامه‌ریزی می‌توان حمایت بیشتری از این افراد کرد.

لازم به یادآوری است پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است و با یک حساب سرانگشتی می‌توان هزینه‌ای را که کرونا به نظام سلامت کشور تحمیل می‌کند برآورد و آن را با هزینه پیشگیری از ابتلا مقایسه کرد.

اگر در نظر بگیریم به شکل میانگین هر بیماری که به کرونا مبتلا می‌شود 9روز به بستری در بخش عادی بیمارستان نیاز داشته باشد هزینه درمان چنین شخصی حدود 20میلیون تومان است، البته این در شرایطی است که بیماران وارد بخش مراقبت‌های ویژه نشوند.

چون هزینه بیمارانی که نیاز به بستری در آی‌سی‌یو و مصرف داروهای خاص پیدا می‌کنند تا 80میلیون تومان نیز برآورد می‌شود بنابراین با توجه به هزینه‌های سنگینی که کرونا به نظام سلامت تحمیل می‌کند، می‌توان با برنامه‌ریزی و در اولویت قرار دادن پیشگیری مانع تحمیل هزینه بیشتر به نظام سلامت شد، یکی از این راهکارها تعطیلی دو هفته‌ای تهران است.

دولت می‌تواند هزینه‌ای که دربیمارستان‌ها متقبل می‌شود را صرف حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه کند.

البته دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر تنها نیست و نهادهای خیریه بسیاری هستند که مدت‌هاست برای دستگیری از اقشار نیازمند تلاش می‌کنند اگر دولت بیش از گذشته با این نهادها همراه شود می‌توان با کمک‌های مومنانه شرایطی ایجاد کرد که اقشار آسیب‌پذیر با شرایط سخت‌تری روبه‌رو نشوند.

علاوه بر حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، شهروندان نیز باید برای اجرای طرح تعطیلی دو هفته‌ای تهران که طرحی سلامت محور است با دستگاه‌های متولی همراه شوند، چون بدون همراهی مردم نمی‌توان به عبور از این بحران امیدوار بود.

حسینعلی شهریاری - رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها