jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۱۲۸۳۴۷۳   ۰۷ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۵:۰۲

مجامع مذهبی در پی اهانت نشریه فرانسوی چه عکس العملی نشان دادند؟

واکنش هایی در پی اهانت به پیامبر اکرم (ص)

اگرچه اقدام توهین‌آمیز شما به ساحت پیامبر(ص) عواطف و احساسات همه مسلمانان و موحدان را جریحه‌دار کرد، اما حکایت از سقوط مدعیان تمدن و انسانیت دارد.

واکنش هایی در پی اهانت به پیامبر اکرم (ص)

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ انتشار کاریکاتوری موهن از پیامبر(ص) در یک نشریه فرانسوی در هفته‌های اخیر خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. این خشم با سخنان «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در چهارشنبه هفته گذشته که به حمایت از این اقدام به بهانه آزادی بیان پرداخته بود، دو چندان شد و واکنش رهبران جوامع اسلامی را به دنبال داشت. در روزهای گذشته مراکز، نهادها، سازمان‌ها و شخصیت‌های مختلفی در داخل و خارج کشور نسبت به این موضوع در فضاهای مجازی و حقیقی واکنش نشان دادند و حتی در برخی کشورها از جمله عراق، لبنان و ... نیز مردم به خیابان‌ها آمدند و نسبت به این حمایت جسار‌ت‌آمیز رئیس‌جمهور فرانسه از انتشار کاریکاتوری موهن از پیامبر(ص) شعار سر دادند.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در با صدور بیانیه‌ای گفت:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِینَ

پیام مهربانی، صلح و راستی پیامبر عظیم شان اسلام از پس قرن‌ها همچنان به گوش می‌رسد و دل‌های مرده و سخت را به غمزه ملاطفت و مهربانی نرم می‌کند اما به گواهی تاریخ، خواب‌زدگان مُهر بر دهان خورده، یارای پذیرفتن نور را ندارند و چنان به خوی تعصب و دشمنی دچارند که نه زیبایی را می‌فهمند و نه آزادی را و هر دستاویزی را بهانه دمیدن بر آتش حماقت خود خواسته و آتش‌افروزی بی‌منطقشان می‌کنند.

ما معتقدیم که طراحان اصلی این جریان‌های افراطی سردمداران نظام سلطه و صهیونیست‌های هتاک هستند که در این هنگامه می‌کوشند با تولید وحشت و خشونت به نام اسلام، تئوری ناجوانمردانه اسلام هراسی را ترویج کنند و از این آب گل آلوده طرفی برای خود ببندند که برای مردمان آن دیار ثمری جز ناکامی در پی نداشته است.

به رئیس جمهور فرانسه توصیه می‌کنیم از ترویج توهین در روزنامه‌ها و رسانه‌ها دست بردارد و با ادیان دیگر به احترام رفتار کند. تجویز توهین و اهانت به ساحت مقدس پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم به اسم آموزش آزادی بیان همچون تجویز آموزش بددهانی است و این تجویزها در نهایت به نزاع ختم می‌شود. به توطئه‌‌گران و طراحان این اقدامات شوم اعلام می‌داریم که با تولید نقاب‌های دروغین افراطی و خشونتی، اسلام حقیقی پنهان نمی‌ماند و مکرتان به خودتان باز خواهد گشت.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن ابراز خشم از اقدامات دامنه‌دار رسانه‌های مغرض در توهین به ساحت مقدس پیامبر نور و مهربانی، جانب‌داری از این رویداد شوم را محکوم می‌کند. هشدار می‌دهیم آتشی که اکنون در آن می‌دمید، ناگهان دامان بی‌کفایتی خودتان را خواهد گرفت، چراکه آزادگان و جوانمردان عالم تزویر و تاریکی را از نور و روشنی به راحتی تمیز می‌دهند. ما از همه مسلمانان در سراسر جهان می‌خواهیم با حفظ هوشیاری و بصیرت‌ورزی، تزویر توطئه‌گرانی که این بازی از پیش باخته را طرح کردند به خودشان برگردانند. ان‌شاء‌الله.

واکنش هایی در پی اهانت به پیامبر اکرم (ص)

اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت نیز در اطلاعیه‌ای گفت:

بسم الله الرحمن الرحیم
یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ (الصف: 8)

اسلام‌ستیزی و هتاکی به مقدسات اسلامی را باید ویژگی بارز نظام سلطه و دولتمردان آن برشمردک. مواضع هتاکانه اخیر رئیس‌جمهور نادان فرانسه در اهانت به مقدسات اسلامی و ساحت مقدس پیامبر مکرم اسلام از این جمله است که فضای منفوری را ایجاد و قلوب مسلمانان بلکه همه پیروان راستین ادیان الهی و آزادگان جهان را به درد آورد.
زبان‌های دشنام‌دهنده و قلم‌های هتاک که در این کشورها بارها مشاهده و تکرار شده است، اگرچه عواطف و احساسات همه مسلمانان بلکه همه موحدین را جریحه‌دار و آزرده کرد، اما حکایت از سقوط مدعیان تمدن و انسانیت دارد.

اتحادیه کشوری موسسات و تشکل‌های قرآن عترت به نمایندگی از بخش اعظمی از جامعه قرآنی موسسات و تشکل‌ها و اساتید و مربیان و قرآن‌آموزان خود هتاکی‌های اخیر کشورهای غربی به خصوص سخنان گستاخانه رئیس‌جمهور نادان و متکبر فرانسه را محکوم می‌کند و خواستار برخورد جدی و مؤثر با این اقدامات است.

این اتحادیه ضمن درخواست از مسئولین محترم دولت جمهوری اسلامی به ویژه وزیر محترم خارجه برای برخورد مناسب و قاطع دیپلماتیک با دولت فرانسه خواستار ممانعت از ورود کالاهای فرانسوی است و اعلام می‌دارد جامعه قرآنی کشور نیز به خیل عظیم تحریم‌کنندگان کالاهای فرانسوی پیوسته و تا این مواضع هتاکانه ادامه دارد و رئیس‌جمهور گستاخ فرانسه عذرخواهی نکند ادامه خواهد داشت. همچنین از همه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی و عمومی فعالان این عرصه نورانی بلکه همه علاقه‌مندان به ساحت قدسی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم دعوت می‌کند تا در آستانه هفته وحدت و میلاد حضرت رسول صلوات الله علیه و آله با ترنسازی واژه لبیک یا رسول الله در فضای مجازی بار دیگر اعتراض خود را اعلام و وفاداری و عشق خود را به ساحت قدسی رسول اعظم به رخ جهانیان برسانند.

واکنش هایی در پی اهانت به پیامبر اکرم (ص)

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور نیز اعلام کرد:

رسول گرامی اسلام حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آخرین و بزرگ‌ترین پیامبر الهی است که تمامی معارف و آموزه‌های دیگر پیامبران تاریخ را کمال بخشید و جامع‌ترین شریعت الهی را به بشریت تقدیم کرد، پیامبری که خدای عظیم مدال (وَإِنَّکَ لَعَلَىٰ خُلُقٍ عَظِیمٍ) قلم 4، را به وی عطا کرد و وی را به‌عنوان مظهر (وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِینَ) الانبیاء 107، ستود. آن بزرگ نه تنها فلسفه بعثت خویش را نشر فضائل اخلاقی معرفی کرد (إِنَّما بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الْأَخْلاقِ) بلکه قرآن وحیانی را از جانب خدای مهربان جهانیان به‌عنوان برنامه زندگی انسان‌ها به ارمغان آورد که مسیحیان عالم را نزدیک‌ترین دوستان مؤمنان معرفی کرد (وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّةً لِلَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَى ذَلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّیسِینَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُونَ) مائده 82 و تکلیف مسلمانان را در برابر بقیه بشریت که به جنگ و تجاوز آلوده نشده‌اند ( عدالت ) و ( نیکی ) دانسته است (لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیَارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ) ممتحنه8،

شگفت‌آور است که مدعیان تمدن و رؤسای جمهور کشورهایی که صدها سال دستشان به غارت کشورهای شرق و خون میلیون‌ها انسان مظلوم الجزائری و آفریقایی و آسیایی آلوده است به خود اجازه می‌دهند که به بزرگ‌ترین پیامبر رحمت و تندیس اخلاق و حامل کتاب وحی الهی جسارت و اهانت کنند. و کسانی که نَفَس آزادی‌خواهی ملل مظلوم را گرفتند با کمال بی‌شرمی نام این اهانت‌ها را آزادی بیان بنامد. شاید حکمت آن باشد که جامعه بشری احترام ادیان آسمانی و پیامبران الهی و کتب مقدس آنان توسط ملت مسلمان ایران را با این وقاحت و بی‌ادبی غرب پر ادعا مقایسه کند و عمق ارزش‌های اخلاقی دین مبین اسلام بیشتر شناخته شود.

حوزه‌های علمیه ضمن محکوم کردن لایحه ضداسلامی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و حمایت او از اهانت به قرآن و بزرگ‌ترین پیامبر الهی انتظار دارد که فرهیختگان به منکران به شخصیت‌ها و مسئولان کشورهای اسلامی و دیگر ادیان آسمانی به اقدام عاجل و قاطع خویش راه را بر این آتش‌افروزان بسته و زمینه‌های ارتقای وحدت و تعامل سازنده ادیان ابراهیمی را در جهان فراهم کنند.

هیئت رزمندگان اسلام در بیانیه‌ای در این باره گفت:

بار دیگر اقدام نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در اهانت مجدد به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشأن اسلام موجب جریحه‌دار شدن احساسات و عواطف تمامی موحدان عالم و به خصوص مسلمانان جهان شد. این حرکت بدون تردید، یک رفتار تحریک‌آمیز، تفرقه‌برانگیز و نفرت‌ساز و توهینی آشکار به ارزش‌های اسلامی و عقاید قریب به دو میلیارد مسلمان در جهان است. این نشریه فرانسوی، با رفتار غیر منطقی و ناپسند خود تحت لوای آزادی بیان، خشم مسلمانان جهان را برانگیخت.

تأسف بارتر آن که، آقای «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه، با عبارت «این اقدام را محکوم نمی‌کنم!»، به طور تلویحی با ربط دادن این کار زشت و اقدام موهن به آزادی بیان و عقیده در کشورش، از اهانت کنندگان حمایت کرد. پدید آمدن چنین رفتارهای نفرت برانگیز در کشورهای غربی، از انحطاط فرهنگی و سقوط اخلاق جوامع مغرب‌زمین حکایت می‌کند. انحطاط فرهنگی و سقوط اخلاقی که سردمداران نظام سرمایه داری لیبرال دموکراسی، در شکل گیری آن نقش اساسی و عمده‌ای دارند.

اگر در سال‌های گذشته دولتمردان کشورهای غربی، به وظایف خویش از منظر انسانی و اخلاقی در قبال مقدسات مسلمانان عمل می‌کردند و نسبت به اولین اهانت‌ها به ساحت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله واکنش مناسب نشان می‌دادند؛ قصه پر غصه سوزاندن قرآن و اهانت به آخرین پیامبر الهی که رحمه للعالمین است؛ هر از چندی تکرار نمی شد. البته باید دانست و گفت، این رفتارهای موهن و نفرت‌برانگیز در امتداد جنایات تروریسم داعشی علیه اسلام قرار دارد.

هیئت رزمندگان اسلام، اهانت این نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشأن اسلام را به شدت محکوم کرده ، از تمامی مسلمانان جهان و به خصوص از علما و اندیشمندان اسلامی همچنین از تمامی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی می‌خواهد؛ نسبت به اقدامات و رفتارهای موهن و حرمت‌شکنانه در غرب علیه اسلام ساکت نباشند. بدون تردید این قبیل رفتارهای افراط گرایانه فاقد منطق، در صورت مهار نشدن و به کنترل در نیامدن به یک عامل تهدید جدی علیه گفتمان ادیان توحیدی و صلح و امنیت جهانی تبدیل خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

صدای گام دوم در «رادیو انقلاب»

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم تصریح می‌کنند: «انقلاب‌ اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خاموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر