jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۵۹۶   ۲۳ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۹

تاریخ در مواردی به صورت گسترده، محتوایی را تولید كرده است كه نیاز به توضیح ندارد. مثلا تمدن غربی بانی دوره استعمار بود و در این دوره میلیون‌ها نفر از سوی دولت‌های غربی از بین رفتند. در این دوره برده‌داری شكل گرفت و از سویی دیگر منابع بسیاری از كشورها به تاراج رفت.

دوره دیگر پسا استعمار است كه به‌واسطه برخی مشكلات داخلی كشورهای غرب، جنگ جهانی دوم شكل گرفت و بعضی از كشورهای استعماری مثل انگلیس و فرانسه به‌خاطر چالش‌های فراوان، مجبور به كم‌كردن حضور در كشورهای مستعمره شدند. اما برای این‌كه نفوذ اقتصادی و سیاسی خود را حفظ كنند رهبران كشورهای مستعمره را تعیین می‌كردند تا این كشورها را به صورت غیرمستقیم كنترل كنند.

دوره بعدی فراپسا استعمار است كه كشورهای استعمارگر و غربی به فكر طراحی ابزارهایی رسانه‌ای افتادند تا با كنترل روابط عمومی و بهره‌گیری از اهرم‌های‌ نرم به جای اهرم‌های سخت حتی اگر كشوری می‌خواست به نوعی مستقل باشد آن را محدود كنند و بنا به فرمایش رهبری، این بار غربی‌ها جنایات خود را با كراوات و ادكلن انجام می‌دادند.

ایران هیچ وقت دوره استعمار را مثل كشورهای همسایه تجربه نكرد؛ اما دوران پسا استعمار را به‌ویژه در دوره پهلوی تجربه كردیم و الان در شرایط فراپسا استعمار به‌سر می‌بریم و تمامی تلاش در جمهوری اسلامی این است كه از نظر سیاسی مستقل باشد اما غربی‌ها سعی می‌كنند با كنترل افكار عمومی محدویت‌های زیادی برای كشور ما ایجاد كنند.

شیوع بیماری كرونا و تبعات آن ماهیت وحشی غرب را به خوبی نشان داد. كمی بعد از شیوع این بیماری، كشورهای غربی مركز این بیماری شدند و بیشترین آمار ابتلا و تلفات شامل استعمارگران گذشته مثل فرانسه، اسپانیا،‌ انگلیس و آمریكا شد.

این اتفاق نشان داد اساسا تفكر لیبرال دموكراسی سرمایه‌داری و سود محور، چقدر در سیستم بهداشتی این كشورها كم كار كرده و به همین واسطه اولین قربانیان این بیماری مردم این كشورها بودند.

در چنین شرایطی چهره واقعی غرب و موجودیت آن به‌واسطه محدودیت‌ها و كمبودهای فراوانی كه پیش آمد برملا شد و حتی آنها به دزدیدن ماسك و تجهیزات پزشكی و دستگاه‌های تنفسی روی آوردند و اینجاست كه صحبت برخی كارشناسان درباره این‌كه دنیا دوباره غرب وحشی را تجربه می‌كند قابل‌تامل است.

غرب وحشی همان است كه ما در آمریكای 200 سال قبل می‌شناسیم كه سود و پول حرف اول را می‌زد و هیچ قانونی حاكم نبود و در دوره‌های بعدی ظاهر شیك‌تری را از تمدن آمریكا شامل جلوه‌هایی از قدرت،‌ ثروت و فناوری تجربه كردیم اما در شرایط كنونی دوباره شاهد بازگشت غرب وحشی در آمریكا هستیم.

در عین حال ممكن است این سوال هم ایجاد شود كه علم، ‌موسیقی، ‌دانشگاه، فناوری و... از جلوه‌های تمدن غرب هستند و چطور به این ابعاد تمدن آنها توجه نمی‌شود.

پاسخ این است دانشمندان در محیط دانشگاهی در این كشورها به فعالیت عملی خود می‌پرداختند و طبعا برای انجام تحقیقات و آزمایش‌‌ها نیازمند عقبه مالی و حمایت دولتی بودند و از این نظر از طرف دولت‌های غربی پشتیبانی می‌شدند، اما واقعیت این است تامین منابع مالی این فعالیت‌های علمی ناشی از همان پول كثیفی بود كه دولت‌های غربی با استعمار و اجحاف تولید می‌كردند.

فواد ایزدی - استاد دانشگاه تهران / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر